Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
در پی بازداشت گسترده فعالان حقوق‌زن، روزنامه‌نگاران زن و اعضای خانواده آن‌ها

«بیانیه کمپین بین‌المللی حقوق بشر درایران»

2010 January 06

رادیو کوچه

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد درحالی که مقامات جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کنند که عموم شهروندان خود را که خواستار حقوق شهروندی خود هستند، سرکوب کنند، در هفته‌های اخیر تعداد بسیار زیادی از فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران زن و اعضای خانواده‌های آن‌ها بازداشت و تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

20091208-news-campainehumanright

«ارون رودز»؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران درمورد این بازداشت‌ها گفت:«کاملن آشکار است که  مقامات دربستر تظاهرات اخیر، فعالان حقوق‌زن و روزنامه‌نگاران زن برا برای بازداشت‌های خودسرانه، نشانه گرفته‌اند.»

دکتر نوشین عبادی؛ خواهر شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در روز هفتم دی ماه خودسرانه بازداشت شد. نوشین عبادی هیچ سابقه سیاسی یا فعالیت حقوق بشری نداشته و بازداشت او تلاش بی‌شرمانه‌ای برای ارعاب و به سکوت کشاندن شیرین عبادی است.

رودز رود درمورد بازداشت خواهر شیرین عبادی گفت:«بازداشت خواهر شیرین عبادی یک اقدام گروگان گیرانه توسط دولت است و باید جامعه جهانی آن را محکوم کند.»

تعدادی از فعالان به اعدام تهدید شده‌اند، درحالیکه تعداد دیگری بدون  این‌که هیچ‌گونه سابقه‌ای از بازداشتشان وجود داشته باشد یا اطلاعی در مورد مکان نگهداری‌شان داده شود، ناپدید شده‌اند.

«آتیه یوسفی»؛ یکی از فعالان پرکار کمپین یک میلیون امضا برای برابری در شهر رشت، در روز عاشورا؛ ششم دی ماه بازداشت شد. طبق اطلاعات رسیده به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، یوسفی در حالی بازداشت شد که داشت جوانی را که زخمی و زیر ضربات لباس شخصی‌ها بود، نجات می‌داد. قاضی آتیه تاکنون اجازه نداده است که با خانواده اش ملاقات کند.

«پریسا کاکایی» ؛ عضو کمیته گزارش‌گران حقوق بشر و از فعالان حقوق زن در روز 12 دیماه که بدنبال تهدیدهای تلفنی و احضاریه به وزارت اطلاعات رفته‌بود بازداشت شد. روز بعد از آن، پریسا از بند 209 اوین با خانواده خود تماس گرفت. پریسا کاکایی قبلن همراه با تعدادی از فعالان حقوق زن به شعبه سه دادگاه انقلاب احضار شده‌بود و توسط اداره پی‌گیری وزارت اطلاعات بازجویی شده‌بود.

«بهاره هدایت»؛ دانشجو و فعال حقوق زن در روز 9 دی‌ماه توسط نیروی امنیتی که حکم بازداشت داشتند، دستگیر شد. ماموران، خانه بهاره را تفتیش و بسیاری از وسایل شخصی او، از جمله کامپیوتر و کتاب‌ها را با خود بردند.

«زهره تنکابنی»؛ 62 ساله، معلم سابق و عضو مادران صلح نیز در روز 7 دی‌ماه بازداشت شد. عضو دیگری از مادران صلح؛ «مهین فهیمی» در همین روز  به همراه پسرش؛ «امید منتظری»، بازداشت شد. همسر مهین‌فهیمی از اعدام‌دگان سال 1367 است.

«شیوا نظر آهاری»؛ عضو رهبری کمیته گزارش‌گران حقوق بشر در روز 29 آذرماه در اتوبوسی بازداشت شد که برای مراسم خاک‌سپاری آیت‌اله منتظری به همراه سایر فعالان سیاسی اجتماعی راهی قم بود. نیروهای امنیتی در میدان انقلاب اتوبوس را متوقف و تعدادی از فعالان از جمله شیوا را بازداشت کردند. شیوا چند روز  پس از بازداشت، اعتصاب غذای خشک کرد و در تاریخ یازده دیماه به بهداری بند 209 اوین منتقل شد و در آن‌جا به او اخطار کردند که اگر به اعتصاب خود ادامه بدهد اعدام می‌شود. شیوا قبلن در تاریخ 24 خردادماه در محل کار خود بازداشت و پس از 100 روز با وثیقه 200 میلیون تومان آزاد شده‌بود و منتظر دادگاه خود بود. قبل از این بازداشت‌های اخیر، شیوا در سال 1383 در تجمع خانواده زندانیان سیاسی در مقابل سازمان ملل بازداشت و به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده‌بود.

«سمیه رشیدی»؛ فعال حقوق زن و از اعضای کمپین یک میلیون امضا برای برابری، در روز 29 آذرماه درحالی بازداشت شد که بدنبال احضاریه به دادگاه انقلاب رفته بود. سمیه درحالی‌که به وکیلش اجازه حضور در دادگاه داده نشده بود، بازجویی شد و پس از آن به اوین منتقل شد. سپس ماموران خانه سمیه را تفتیش کردند و وسایل شخصی او و هم‌خانه‌ای های او را با خود بردند. سمیه رشیدی از دانشجویان ستاره‌دار است که از ادامه تحصیل او در رشته مطالعات زنان ممانعت بعمل آمده‌است.

20100106-soc-humanrightcampaign-bazdashtzanan

«مریم‌ضیا»؛ فعال حقوق زن و مدیر جمعیت تلاش برای جهانی شایسته کودک و همسر منصور حیات غیبی از اعضای هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، در روز اول دی‌ماه در منزل خود بازداشت شد. زمانی که لباس شخصی‌ها برای بازداشت او رفته بودند، مریم در منزل نبود و پسر او وادار شد که به مادرش زنگ بزند و از او بخواهد که به خانه بیاید. مریم ضیاء به مکان نامعلومی منتقل شده‌است. مریم ضیا، قبلن در تجمع فعالان حقوق زن در میدان هفت تیر در سال 1385 بازداشت شده بود.

«منصوره شجاعی»، از اعضای کمپین یک میلیون امضا برای برابری و مرکز فرهنگی زنان، در تاریخ 7 دی‌ماه بازداشت شد و هیچ اطلاعی از مکان نگهداری و وضعیت او داده نشده است.

علاوه بر فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران زن نیز در بازداشت بسر می‌برند:

«بدرالسادات مفیدی»؛ دبیر انجمن روزنامه‌نگاران در روز 7 دی‌ماه در منزل خود بازداشت شد.

«نسرین وزیری»؛ روزنامه‌نگار و گزارش‌گر خبرگزاری ایلنا و مطبوعات، در ساعت 10 شب روز 7 دی‌ماه بازداشت  و به مکان نامعلومی برده شد. به گفته خانواده وزیری، در باره محل نگه‌داری او هیچ اطلاعاتی موجود نیست و اسم او درفهرست بازداشت‌شدگان نیست. خانواده نسرین وزیری در مصاحبه‌ای با کمیته گزارش‌گران حقوق بشر گفتند که دادستانی تهران به آن‌ها اعلام کرده که نسرین با حکم دادستانی بازداشت نشده‌است. به این ترتیب نسرین وزیری جزو ناپدید شدگان است.

«مهسا‌حکمت»؛ خبرنگار روزنامه اعتماد، در روز 11 دی‌ماه بازداشت شد. مهسا حکمت به دیدن علی حکمت، روزنامه‌نگار صاحب‌نام، به ساوه رفته بود. ماموران برای بازداشت علی حکمت رفته بودند اما پس از همآهنگی با مسوولین خود، مهسا را هم بازداشت کردند.

زنان دیگری هم بازداشت شده‌اند که ظاهرن بخاطر نسبتی است که آن‌ها با فعالان سیاسی و مدنی دارند. دو دختر محمد توسلی؛ از اعضای بلند پایه نهضت آزادی؛ لیلی و سارا توسلی، در چند روز گذشته بازداشت شدند. دختران توسلی فعالیت خاصی ندارند و بنظر می‌رسد که برای اعمال فشار به محمد توسلی برای انحلال نهضت آزادی بازداشت شده‌اند.

از سایر زنان بازداشت شده  آذر منصوری؛ معاون دبیرکل جبهه مشارکت، فعال سیاسی و نیلوفر هاشمی آذر دانشجوست. عاطفه نبوی و شبنم مددزاده نیز از زنانی هستند که در زندان بسر می‌برند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی سریع همه فعالان حقوق زن و کسانی است که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,