Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
هم‌زمان با سفر پوتین به چین،

«ترک آتش‌بس از سوی مخالفان مسلح در سوریه»

2012 June 05

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با سفر رییس جمهوری روسیه به چین برای بررسی وضعیت سوریه، یک سخن‌گوی ارتش آزاد سوریه، روز سه‌شنبه، پنجم ژوئن، اعلام کرد این گروه مسلح مخالف دیگر به طرح آتش‌بس در سوریه متعهد نیست.

به گزارش رویترز، سمی الکردی گفت که ارتش آزاد سوریه برای «دفاع از مردم» حمله به سربازان را شروع کرده است.

یک گروه از فعالان سوری می‌گوید در روزهای شنبه و یک‌شنبه دست‌کم 80 سرباز به دست شورشیان کشته شدند.

این آتش‌بس بخشی از طرح صلح کوفی عنان فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای صلح در سوریه است. به گفته ناظران فقط بخش کوچکی از این طرح به اجرا گذاشته شده است.

در همین حال آقای عنان قرار است روز پنج‌شنبه به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهد و بعد برای گفت‌وگو با مقام های دولت آمریکا به واشینگتن خواهد رفت.

از سویی دیگر روسیه و چین با دخالت غرب در سوریه حتا در صورت حمایت سازمان ملل – اقداماتی مانند ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا ایجاد منطقه حفاظتی که از طرف شورشیان پیشنهاد شده – مخالفت کرده‌اند.

ولادمیر پوتین که روز سه‌شنبه، برای یک نشست سه روزه به چین سفر کرده، قرار است با متحدان اروپا-آسیایی خود که مخالف ایجاد فشارهای بین‌المللی علیه سوریه هستند، مذاکره کند.

ولادمیر پوتین قرار است روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، هفته جاری به وزیران انرژی و خارجه چین و هم‌چنین رییس جمهوری اسلامی و افغانستان  در اجلاس امنیت منطقه‌ای دیدار کند.

این نخستین سفر پوتین پس از بازگشت به سمت ریاست جمهوری روسیه در ماه پیش به چین است.

بیشتر بخوانید:

«تلاش برای ترغیب روسیه برای فشار بر دولت سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,