Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
با تشکیل مراسمی در آنکارا

«یادمان خرداد ایران در کنار سوری ها»

2012 June 15

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

عصر روز پنجشنبه ۲۵ خرداد برابر ۱۴ ام ژوئن بنابر فراخوان «انجمن هم بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه» مراسمی به مناسبت سومین سال گرد حرکت اعتراضی در ایران برگزار شد. این تجمع که در میدان «کیزل آی» شهر آنکارا با حضور چندین معترض ایرانی رخ داد، همراهی معترض های سوری را نیز با خود داشت. بنابر گزارش خبرنگار کوچه از آنکارا معترض های سوری با سرداد شعار هایی به زبان فارسی در این مراسم شرکت کردند.

خواندن سرود ملی و فاتحه برای آرامش روح کشته شده گان، حمل پوسترهایی از زندانیان ایرانی و عکس هایی از کودکان کشته شده در سوریه از بخش هایی از برنامه بود که با شعار هایی نظیر «تهران تا دمشق اتحاد اتحاد، آزادی آزادی، رفراندو رفراندم این است شعار مردم، ایرانی می میرد ذلت نمی پذیرد، زندانی سیاسی آزاد باید گردد» همراه بود.

در پایان این مراسم نیز بیانیه«انجمن هم بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه» به سه زبان پارسی، ترکی و عربی و یک بیانیه توسط فعالین آزادی خواه سوریه برای محکومیت کشتار مخالفین در سوریه توسط بشار اسد خوانده شد.

لازم به اشاره است علی رغم حضور تعداد زیادی از پناه جویان بعد انتخابات در ترکیه دولت این کشور به تازه گی برخی از فعالان مدنی و پناه جویان فعال ایرانی را به شهرستان های کوچک انتقال داده است.

سیروس زارع زاده خبرنگار رادیو کوچه از آنکارا از  مراسم امروز در ترکیه خواهد گفت.

جمعی از ایرانیان به هم‌راه تعدادی فعالان مدنی سوریه ساعت 6 در میدان کیزیلای آنکارا جمع شدند تا سومین سال‌گرد حوادث بعد از انتخابات را گرامی داشته و انزجار خود را از حکومت جمهوری اسلامی ایران ابراز بدارند. ترک‌ها در کشور ترکیه نسبت به جمهوری اسلامی ایران یک تفکر مثبت دارند که این تجمعات در روند نگاه شهروندان ترک به مسایل ایران خیلی تاثیر‌گذار است.

ظاهرن سوری‌ها نیز امروز هم‌راه با شما بودند. درست است؟

سوری‌ها هم آمده بوند. واقعن مراسم امروز رنگ و بوی خاصی داشت چون آن‌ها نیز با زبان فارسی شعار می‌دادند. حتا کودکان 10 یا 12 ساله سوری را دیدم که به این مراسم آمده بودند.

این مراسم فراخوان انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه بوده. این انجمن توسط چه کسانی اداره می‌شود و چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

این انجمن زیر نظر آقای قاعنی بود و فعالان سیاسی و حقوق بشری جمع شدند و تا آن‌جایی که من اطلاع دارم زیرمجموعه‌ای از انجمن هم‌بستگی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd2906988 revia cost cialis online tadalafil buy augmentin tenormin no rx