Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
نوری مالکی نخست وزیر عراق:

«عربستان و قطر قصد سرنگونی نظام در عراق را دارند»

2012 June 16

خبر / رادیو کوچه

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، در مصاحبه‌ای شام‌گاه جمعه، 15 ژوئن، قطر و عربستان سعودی را متهم به تلاش برای سرنگونی نظام کشورش کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، مالکی تاکید کرد: «قطر و عربستان سعودی برای سرنگونی نظام در سوریه دخالت می‌کنند. آن‌ها هم‌چنین برای سرنگونی نظام در عراق دخالت می‌کنند.» او مدعی شد: «هدف آن‌ها سرنگونی نظام در عراق است و نه شخص من.»

نخست وزیر عراق افزود: «از بهار عربی در عراق سخن می‌گویند. هم‌چنین پول خرج می‌شود، نشست‌هایی برگزار می‌شود، تحرکاتی صورت می‌گیرد و ساعت‌های زیادی صرف می‌شود تا گفته شود در عراق نظامی طایفه‌ای حکومت می‌کند و ما می‌خواهیم از طایفه مستضعف حمایت کنیم.» او سپس این سووال را مطرح کرد که «کدامیک از بخش‌های تشکیل‌دهنده ملت عراق به اندازه سهم خود در جامعه در حکومت حضور ندارد؟»

مالکی در مصاحبه خود افزود: «ریاست پارلمان، دولت، جمهوری، وزارت‌خانه‌ها و سمت‌های مشاورتی و خلاصه همه سمت‌ها را برپایه نسبت‌های جامعه توزیع کردیم.» ‌او خطاب به عربستان سعودی و قطر گفت: «به ملت‌های خود بنگرید و ببینید آیا به بخش‌های تشکیل‌دهنده آن حقوقی هم‌چون حق و امتیازاتی که به بخش‌های مختلف مردم عراق از آن برخوردارند، داده شده است؟»

او «اتهام‌هایی را که از سوی قطر و عربستان سعودی به او منتسب می‌شود را» از «پای‌گاه دفاع از سنی‌ها» ندانست بلکه آن را «سیاسی» و به منظور «حاکمیت بر جهان عرب» عنوان کرد.

این در حالی است که برخی از مخالفان آقای مالکی، وی را به راه‌اندازی یک حکومت دیکتاتوری دیگر مانند زمان صدام حسین متهم می‌کنند. این مخالفت از زمان متهم کردن طارق الهاشمی معاون سنی مذهب رییس جمهوری عراق شدت گرفت.

نخست وزیر عراق در خصوص بحران سوریه نیز گفت: «سعودی و قطر به شکلی آشکار و صریح در امور داخلی سوریه دخالت می‌کنند. آن‌ها با سلاح و پول از مخالفان مسلح نظام آن کشور حمایت می‌کنند. هم‌چنین در نشست اتحادیه عرب، در کنفرانس‌ها و در همه جا از سرنگونی نظام سوریه و حمایت از گروه‌های مسلح سخن می‌گویند.»

او تاکید کرد: «در صورتی که این دخالت‌ها و پشتیبانی‌ها نبود، شاهد این حجم از خون‌ریزی نبودیم.»

عربستان سعودی و قطر بار‌ها بر ضرورت مسلح‌سازی معترضان سوریه به منظور «دفاع از خود در برابر سرکوب نظامی نیروهای دولتی» تاکید کرده‌اند.

 بیشتر بخوانید:

 «ارتش سوریه حملات برنامه‌ریزی‌شده به‌راه انداخته است»

 «ارایه استعفای رییس جمهوری عراق به اقلیم کردستان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,