Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در کوچه‌های شهر- در خرداد آرام،

«جنبش سبز را دست‌کم تاریخ فراموش نخواهد کرد»

2012 June 16

بهنام فروهر / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

خردادماه و اواخر آن آبستن خیلی از حوادث بود در ایران. انتخابات ریاست جمهوری دور دهم، و اعتراضاتی که به نتایج این انتخابات شد و در ادامه آن تظاهرات‌ خیابانی و درگیری نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران و افرادی موسوم به لباس شخصی با معترضان.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از پایان یک دوره اعتراضات خیابانی و تشکیل شدن یک جنبش مردمی به نام جنبش سبز و در پی آن جان‌باختن و بازداشت‌‌ برخی از معترضان، دوره صدور احکام مختلف از سوی دادگاه انقلاب آغاز شد که تاکنون و سه سال پس از آن زمان هم‌چنان ادامه دارد.

در همین رابطه به سراغ «سیاووش»، از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و نظام جمهوری اسلامی و فعال ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران که در حصر به‌سر می‌برد، رفتیم.

در آغاز از خاطرات آن‌ روزهای انتخابات و اعترضات از او پرسیدم.

از سیاووش خواستم پس از گذشت سه سال در خصوص تغییراتی که ماهیت جنبش مردمی ایران موسوم به جنبش سبز داشت، برای‌مان بگوید. و این‌که آیا جنبش انتظارات را برآورده کرده است یا خیر؟

با اشاره به گفته یکی از مصاحبه‌شونده‌های پیشین که گفته بود «جنبش سبز به عقده سبز» تبدیل شده، از او پرسیدم آیا جنبش سبز در انتظار  انتخابات ریاست جمهوری دور بعد است.

و در انتها به نامه فرزند «هدی صابر»، «شریف صابر» اشاره کردم که نوشته بود «هنوز تفاوت پدرم را با سبزی‌فروش تونسی نیافتن» که شاید به واقع «گلایه‌ای» بود از حامیان این جنبش و فراموشی از دست‌رفتگان آن.

این گفت‌وگو را بشنوید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,