Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
پیش از آغاز نشست روز دوم در مسکو،

«دیدار دو جانبه یک نماینده از ایران و روسیه در ۱+۵»

2012 June 19

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، مذاکرات معاون دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی و نماینده روسیه در گروه 1+5 روز سه‌شنبه، 19 ژوئن، برگزار شد. طرف روسی در این دیدار نظر کشورش را در مورد پیشنهادات و مباحث ایران ارایه کرد.

به گزارش فارس، علی باقری، پس از این دیدار اظهار داشت: «گروه 1+5 امروز موضع خود را درباره پیشنهادات ایران و مشخصن درباره موضوع حق غنی‌سازی ایران اعلام می‌کند.»

وی در خصوص پای‌بند بودن 1+5 نسبت به بیانیه بغداد و موضوع حق ایران در غنی‌سازیتصریح کرد: «1+5 امروز فرصت دارد با توجه به پیشنهادات ایران نظر قطعی خود را اعلام کند. پای‌بندی آن‌ها به بیانیه بغداد نیز آن چیزی است که امروز در دور سوم مذاکرات مشخص خواهد شد.»

وی هم‌چنین در مورد مثبت بودن مذاکرات مسکو نسبت به دور دوم در استانبول‌ و بغداد اظهار داشت: «از آن‌جایی‌که مذاکرات هنوز تمام نشده است نمی‌توان نظر قطعی داد. اما مسئله مهم این است که ایران پیشنهادات خود را برای ورود به یک فاز جدید در مذاکرات به صورت مشروح اعلام کرده است. هم‌چنین پیشنهاد آن‌ها نیز در چارچوب قانون نقد شد و باید امروز منتظر شد تا 1+5 موضع خود را اعلام کند.»

پس از این اظهارات دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 در هتل ‌حلقه طلایی‌ مسکو از سر گرفته شد.

روز گذشته گروه 1+5 و ایران در دو نوبت صبح و عصر مذاکره کردند.

این در حالی است به نقل از نماینده روسیه هر دو طرف ‌تمایلی برای پیش‌رفت مذاکرات نداشته و هر دو هیت بر مواضع خود پافشاری کرده‌اند.

هم‌زمان با گفت‌وگوهای ایران و کشورهای 1+5 درمسکو، روسای جمهوری آمریکا و روسیه خواستار آن شدند که ‌ایران برای بازگرداندن اعتماد بین‌المللی به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای‌اش اقدام کند.

بیشتر بخوانید:

«پیش‌رفت مذاکرات ایران و ۱+۵ در هاله‌ای از ابهام»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,