Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
با ورود به سفار اکوادور در لندن،

«درخواست پناهندگی موسس ویکی‌لیکس از اکوادور»

2012 June 20

خبر / رادیو کوچه

ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه اکوادور روز سه‌شنبه، 19 ژوئن، گفته است که جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سفارت این کشور در لندن پناه برده و خواهان پناهندگی سیاسی از این کشور شده است.

آقای پاتینو گفته است که کشورش در حال بررسی این درخواست است.

این اقدام آقای آسانژ کم‌تر از یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که دیوان عالی بریتانیا درخواست وکلای جولین آسانژ برای از نو به جریان انداختن پرونده استرداد او به سوئد را رد کرد اما گفت که آقای آسانژ تا دو هفته دیگر به سوئد مسترد نخواهد شد.

دادستانی سوئد از مدت‌ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا، جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد.

آقای آسانژ همواره اتهامات وارده به خود را رد کرده و طرح این ادعاها را به انگیزه‌های سیاسی ربط داده است.

دیوان عالی بریتانیا، عالی‌ترین مرجع قضایی بریتانیا آخر ماه مه، رای به استرداد جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سوئد داد.

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد.

جولین آسانژ 40 ساله ضمن مخالفت با درخواست استرداد خود به سوئد، برای پاسخ‌گویی به این اتهام بدون خروج از بریتانیا ابراز آمادگی کرده است.

ویکی لیکس تا کنون چند صد هزار نسخه اسناد محرمانه دولت آمریکا را به خصوص در زمینه روابط خارجی و دیدگاه‌های مقامات این کشور در مورد مسایل مختلف بین‌المللی منتشر کرده است.

 بیشتر بخوانید:

«استرداد جولین آسانژ، موسس ویکی‌لیکس به سوئد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,