Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
بیانیه کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

«فشار بر سازمان‌های حقوق بشری در ایران»

2010 January 08

رادیو کوچه

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید که جمهوری اسلامی درصدد از پا درآوردن سازمان‌های فعال حقوق بشر در ایران است.

به گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر، مقامات ایران تلاش می‌کنند کمیته گزارش‌گران حقوق بشر را منحل و فعالیت‌های حقوق بشر سازمان دانش‌آموختگان ادوار را متوقف کنند.

20091208-news-campainehumanright

در چند ماه گذشته شمار زیادی از اعضای کمیته گزارش‌گران حقوق بشر و ادوار تحکیم وحدت بازداشت شده‌اند. کمیته گزارش‌گران یکی از معدود سازمان‌های حقوق بشر است که هنوز در ایران فعالیت دارد.

بستن غیرقانونی سازمان‌های گزارش‌دهنده حقوق بشری مستقل و محلی، در واقع تلاش مقامات برای مصون نگهداشتن خودشان در برابر قوانین کشوری و بین‌المللی است

هادی‌قائمی، سخن‌گوی کمپین بین‌المللی در ایران می‌گوید: «بستن غیرقانونی سازمان‌های گزارش‌دهنده حقوق بشری مستقل و محلی، در واقع تلاش مقامات برای مصون نگهداشتن خودشان در برابر قوانین کشوری و بین‌المللی است.»

شیوا نظرآهاری، کوهیار گودرزی، سعیدحائری، سعیدکلانکی، سعیدجلالی‌فر، پریساکاکایی و مهرداد رحیمی، اعضای بازداشت‌شده کمیته گزارش‌گران حقوق بشر هستند.

سعیدحبیبی و حسام میثاقی، دو عضو دیگر کمیته گزارش‌گران نیز به صورت تلفنی از سوی وزارت اطلاعات احضار شده‌اند.

بنا بر این بیانیه سعید کلانکی و سعید جلالی‌فر روز هفتم دی‌ماه جاری طی یک تماس تلفنی از هم‌کاران خود در کمیته گزارش‌گران خواسته‌اند تا وب‌سایت این کمیته را غیرفعال کنند.

بازجویان آن‌ها نیز در ادامه این تماس تلفنی اعضای کمیته گزارش‌گران را تهدیدکرده و نسبت به ادامه فعالیت وب‌سایت این کمیته هشدار داده‌اند.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، اعضای بازداشت شده این کمیته برای اعتراف به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق زیر فشار قرار هستند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با اشاره به تحت فشار قرار داشتن اعضای کمیته موسوم به «کمیته گزارش از خشونت‌های حقوق بشر» در ادوار تحکیم به اعمال فشار بر اعضای این کارگروه اعتراض کرده‌است.

«روزبه‌کریمی»، روزنامه‌نگار، «فروغ میرزایی»، وکیل دادگستری و «رشید اسماعیلی»، عضو شورای مرکزی ادوار از جمله افرادی هستند که در روزهای اخیر به‌خاطر فعالیت در ادوار تحکیم بازداشت شده‌اند.

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر نیز با صدور بیانیه‌ای «ادامه سرکوب شدید» مدافعان حقوق بشر و سازمان‌های غیردولتی در ایران را محکوم کرد.

عبدالکریم لاهیجی، نایب‌رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، خواهان پایان دادن به آزار و اذیت کسانی که از «حقوق مشروع خود دفاع می‌کنند» شد و گفت: «دستگیرشدگان باید هرچه سریع‌تر آزاد شوند و سلامت روحی و جسمانی آنان در هر شرایطی تضمین شود.»

«اریک سوتاس»، دبیرکل سازمان جهانی مبارزه با شکنجه نیز گفت: «طی ماه‌های گذشته، سرکوب کسانی که حقوق اساسی خود، از جمله امکان انتقاد مسالمت‌آمیز و برقراری یک جامعه دموکراتیک را مطالبه می‌کنند، توسط حکومت جمهوری اسلامی افزایش یافته‌است.»

ناتوانی حکومت جمهوری اسلامی در ارایه پاسخ شفاف به جای سرکوب خشونت‌بار به خوبی نشان از ضعف این حکومت و کاهش روزافزون حامیانش دارد

به گفته وی: «ناتوانی حکومت جمهوری اسلامی در ارایه پاسخ شفاف به جای سرکوب خشونت‌بار به خوبی نشان از ضعف این حکومت و کاهش روزافزون حامیانش دارد. این درحالی است که بسیاری از این حامیان هنوز مخالفت خود با حکومت را بر زبان نیاورده‌اند.»

برنامه نظارت از دولت‌مردان جمهوری اسلامی خواسته‌است که در هر شرایطی مطابق اعلامیه مدافعان حقوق بشر سازمان ملل، اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر پیمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای حقوق بشر که ایران نیز به آن‌ها متعهد است، عمل کنند.

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، برنامه‌ای مشترک از «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است.

در نزدیک به هفت ماه گذشته بیش از پنج هزار نفر از معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و رویدادهای پس از آن دستگیر شده و شماری از معترضان کشته و زخمی شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,