Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«ماتادورها بر قله یورو ۲۰۱۲»

2012 July 02

بهنام فروهر / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

پس از گذشت یک‌ماه از آغاز جام ملت‌های اروپا 2012 سرانجام روز فینال و پایانی آن سر رسید. روزی که تلاش تیم‌های راه‌یافته به مرحله نهایی به ثمر خواهد نشست و هر تیمی مزد زحمات خود را خواهد گرفت هرچند هر از چندگاهی یک اتفاق جریان را تغییر می‌دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فینال‌های یورو چیزی کم از فینال جام‌های جهانی نداشته و گاه زیباتر و پرهیجان‌تر نیز بوده است.

حال این‌بار در سال 2012 و به میزبانی لهستان و اوکراین، دو تیم ریشه‌دار فوتبال دنیا و اروپا برابر هم صف‌آرایی کردند.

اسپانیا یا همان ماتادورهای فوتبال اروپا که دست‌کم در یک دهه اخیر یکی از مدعیان همیشگی تورنمنت‌هایی که برگزار شده، بودند و در این مهم نیز موفق عمل کردند. یورو 2008 و جام جهانی 2010 از جمله موفقیت‌های چند سال اخیر فوتبال اسپانیا بوده است.

در سوی دیگر میدان هم، ایتالیا یا همان آتزوری‌ها که شاید نیازی به معرفی نداشته و قهرمانی‌های آنان در جام‌های جهانی گویای سابقه و پیشینه این تیم است هرچند که دستاوردهای این تیم در میادین بین‌المللی بیش‌تر از جام‌های قاره اروپا بوده است.

دو تیم ایتالیا و اسپانیا در آغاز تورنمنت یورو 2012 در یک گروه قرار گرفتند و دیدار نخست گروه خود را نیز برگزار کرده و در عین ناباوری تیم ایتالیا توانست اسپانیا را متوقف کند و جالب‌تر این‌که گل نخست را نیز آتزوری‌ها در این بازی به‌ثمر رساندند.

اما کم‌تر کسی حتا خوش‌بین‌ترین هوادار ایتالیا هم تصور نمی‌کرد این تیم به فینال یورو 2012 راه پیدا کند. تیم ایتالیا این‌بار در حالی پا به این تورنمنت گذاشته بود که بیش‌تر بازیکنان آن تنها نام این تیم را یدک می‌کشیدند و شاید هیچ‌گاه به جز در یک بازی آن‌هم برابر آلمان در حد تیم ملی ایتالیا بازی نکردند.

در عین حال اسپانیا، مدافع عنوان قهرمانی یورو، که در نیمه‌نهایی در ضربات پنالتی توانسته بود پرتغال را شکست دهد بر روی کاغذ و از لحاظ تعداد مهره‌های تاثیرگذار و نامی یک سرو گردن از ایتالیا سرتر بود.

شام‌گاه یک‌شنبه، یکم ژوئیه، دو تیم اسپانیا و ایتالیا، در ورزش‌گاه المپیک شهر کی‌یف  به مصاف هم رفتند. اسپانیا که با سیستم «تیکی-تاکا» شناخته می‌شود توانست در این دیدار هم قدرت خود را برای اجرای این سیستم به رخ حریف خود بکشد.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=mLJq3dvFdks[/youtube]

در این دیدار که به قضاوت پدر پرونکا از پرتغال برگزار شد، ماتادورها بازی را هجومی آغاز کردند و حملات پرتعدادی را روی دروازه ایتالیا پی‌ریزی کردند و خیلی زود هم به گل برتری دست پیدا کردند. در دقیقه 14 این دیدار ‌داوید سیلوا‌ با ضربه سر دروازه ایتالیا را باز کرد.

در ادامه ایتالیا چند موقعیت روی دروازه حریف ایجاد کرد و صاحب چند ضربه کرنر نیز شد اما مدافعان اسپانیا اجازه باز شدن دروازه‌شان را ندادند و در شرایطی که ایتالیا تیم برتر دقایق پایانی نیمه اول بود اما این ‌جوردی آلبا‌ بود که در دقیقه 41 گل دوم اسپانیا را روی پاس زیبای ژاوی به ثمر رساند تا نیمه اول 2 بر صفر به سود ماتادورها به پایان برسد.

در نیمه دوم انتظار می‌رفت شاگردان پراندلی برای جبران دو گل خورده بازی هجومی را در دستور کارشان قرار دهند و دروازه اسپانیا را مورد آماج حملات خود قرار دهند اما ایتالیا در این دیدار نشانی از ایتالیا دیدار برابر آلمان در مرحله نیمه نهایی نداشت.

حتا این تیم که به استفاده از سیستم دفاعی «کاتناچوی» نیز معروف است نتوانست در این دیدار از این روش استفاده کند و دفاع ایتالیا بسیار متزلزل نشان داد.

در شرایطی که دقایق پایانی این دیدار کم‌رمق دنبال می‌شد بازهم این اسپانیا بود که در دقیقه 84 توسط تورس به گل سوم دست پیدا کرد و در دقیقه 88 هم خوان ماتا گل چهارم را وارد دروازه مردان سرزمین چکمه کرد تا اسپانیا به یک پیروزی پرگل دست پیدا کند و سومین قهرمانی‌اش در جام ملت‌های اروپا را جشن بگیرد.

با این قهرمانی تیم اسپانیا هم با آلمان بیش‌ترین تعداد قهرمانی را در جام‌های ملت‌های اروپا کسب کرده‌اند.

هم‌چنین در این تورنمنت که یکی از کم‌گل‌ترین جام‌ها بوده، فرناندو تورس، از اسپانیا، با سه گل عنوان آقای گلی این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

اخبار یورو 2012

وینسنته دل‌بوسکه، سرمربی اسپانیا پس از فتح جام یورو 2012، در مصاحبه مطبوعاتی خود اعلام کرد: «پیروزی برابر ایتالیا به اندازه فتح جام برایمان لذت‌بخش بود. این یک حادثه تاریخی برای کشور اسپانیا است.»

چزاره پراندلی، سرمربی ایتالیا هم عنوان کرد: «تنها دلیل شکست ما، خستگی بازیکنان به دلیل بازی با آلمان در نیمه‌نهایی بود.»

 «صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,