Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«تحریم فروش بنزین به ایران از سوی شرکت سوییسی»

2010 January 10

شرکت سوئیسی Glencore یکی از بزرگترین تامین کنندگان بنزین جمهوری اسلامی فروش بنزین به تهران را متوقف کرده است. به نوشته روزنامه وال استریت جورنال،  این اقدام در حالی انجام شده که بانک‌های بزرگ جهان از باز کردن اعتبار برای واردات سوخت به ایران خودداری می‌کنند .
وال استریت جورنال نوشت: «در مسیر افزایش فشار بر جمهوری اسلامی برای دست برداشتن از برنامه‌های اتمی‌اش، به گفته منابع مطلع شرکت بازرگانی بین المللی Glencore سوئیس از دو یا سه ماه پیش صادرات بنزین خود به ایران را قطع کرده است.»
ایران دست کم چهل درصد بنزین خود را از خارج وارد می‌کند و در سال‌های گذشته تحریم فروش بنزین به ایران از سوی جامعه بین المللی در دست بررسی بوده است و پیش بینی می‌شود شرکت‌های بیشتری در آینده نزدیک صادرات سوخت به ایران را قطع کنند.
به گفته کارشناسان منطقه خاورمیانه، این اقدام Glencore باعث تاثیر گذاری روی سایر شرکت‌های صادر کننده سوخت به ایران خواهد شد و آنها هم از این کار تبعیت می‌کنند.
شرکت بزرگ اروپایی بریتیش پترولیوم نیز از ماه‌ها پیشتر صادرات مواد نفتی و بنزین به ایران را قطع کرده بود. هرچند ایران هنوز از چین بنزین وارد می‌کند ولی با کاهش واردات از این شرکت‌ها کماکان در داخل با کمبود سوخت روبرو خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,