Saturday, 18 July 2015
17 January 2021

«آیت‌اله خامنه‌ای در تردید»

2010 January 10

فرزانه روشن / رادیو کوچه

پس ازدوهفته سکوت و بعد از واقعه خشونت آمیزعاشورا و منتشرشدن بیانیه هفدهم میرحسین موسوی، آیت اله خامنه‌ای در یک سخنرانی و در جمع گروهی ازطرفداران شورمندش اظهارنظر کرد. طرفداران آیت اله خامنه‌ای پیش ازآغاز سخنرانی، شعر بلندی را در پشتیبانی و رثای از رهبری همخوانی کردند. به نظرمی رسد، دست اندرکاران برنامه سعی کرده بودند تا با این همخوانی به رهبر نظام روحیه بدهند. این همخوانی با ریتم نوحه های مذهبی بود و آقای خامنه‌ای که معمولا در موارد مشابه با خونسردی چنین اشعاری را گوش می‌داد، اینبار به گریه افتاد.

سخنرانی آیت اله البته حرف چندان تازه‌ای نداشت. رهبر حکومت اسلامی بار دیگر سعی کرد تا تشابه تاریخی میان دوره کنونی و زمان امام اول شیعیان را مطرح کند و مدعی شد وضعیت همانند جنگ صفین است و فتنه‌ها فضا را غبارآلود کرده است.

20100110-khamenei-koocheh

به نظر می رسد عرصه سیاسی ایران به شطرنجی پیچیده شبیه شده که طرفین ماجرا با درک وخامت اوضاع علاقه دارند مهره‌ها را تکان ندهند، اما به هر حال زمان می‌گذرد و ناچار دو طرف باید حرکتی بکنند.

مهمترین فراز سخنرانی آنجا بود که درباره نوع برخورد با آنچه آیت اله خامنه‌ای فتنه عنوان می کرد،صحبت می شد.رهبر نظام اسلامی هوادارنش را به خونسردی و هوشیارانه عمل کردن در قبال این فتنه پیچیده فراخواند به طور موکد از طرفدارانش خواست که اقدام خودسرانه‌ای نکنند. اقدام خودسرانه البته در گفتار رهبر نظام سابقه دارد، در سال 79 و بعد از قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران، آیت‌اله خامنه‌ای در نماز جمعه اعلام کرد که آنچه توسط ماموران وزارت اطلاعات صورت گرفته خودسرانه و بدون دستور مقامات مافوق بوده است، آیا در شرایط فعلی هم کسانی هستند که  بخو اهند با یک کار تند و انتحاری آیت‌اله خامنه‌ای را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند؟ و یا آیت اله بااین فرار به جلو می‌خواهد از اقدامات احتمالی که پیش بینی می‌کند و شاید چندان هم از آن ناراضی نیست، تبری پیدا کند؟ هر چه هست رهبر حکومت اسلامی از طرفدارانش خواسته است که تنها آن‌ها که سمت قانونی دارند، در قبال جنبش اعتراضی اقدام کنند و این البته با گفته‌های قبلی آیت اله که برخورد با فتنه را بر عهده مردم می‌گذاشت متفاوت است.

به نظر می‌رسد عرصه سیاسی ایران به شطرنجی پیچیده شبیه شده که طرفین ماجرا با درک وخامت اوضاع علاقه دارند مهره‌ها را تکان ندهند، اما به هر حال زمان می‌گذرد و ناچار دو طرف باید حرکتی بکنند.

به نظر می رسد عرصه سیاسی ایران به شطرنجی پیچیده شبیه شده که طرفین ماجرا با درک وخامت اوضاع علاقه دارند مهره‌ها را تکان ندهند، اما به هر حال زمان می‌گذرد و ناچار دو طرف باید حرکتی بکنند. شاید بتوان گفت بیانیه میرحسین موسوی سلاح خشونت نظام را کند کرده است و حکومت اسلامی تلاش می‌کند تا با گفتار نرم، زمان بخرد و هیچ امتیازی ندهد. جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی پیش رو است و تمرکز مسولان امنیتی بر این است که لااقل این مناسبت بزرگ و حساس از دسترس جنبش  اعتراضی و سبزها دور بماند.

سخنرانی آیت‌اله‌خامنه‌ای در مجموع نمایان کننده تردید وی در نوع برخورد با مخالفان بود، اگر به یاد بیاوریم  رهبری در نماز جمعه 29 خرداد مخالفانش را با عزم و اراده به برخوردی سنگین و خشن وعده داد. باید بپذیریم که هفت ماه جنبش اعتراضی آنچنان بوده است که آیت‌اله خامنه‌ای حالا با گفتاری نرم، شکست راهکارهای قبلی را اعلام می کند و جا یگزین شدن تردید را بر عزمی استوار می‌پذیرد.

تردید آیت اله در این است که آیا دیگر خشونت جواب خواهد داد.  شاید وی به این نکته  هم می‌اندیشد که آیا وفادارانش تا به آخر خواهند ایستاد و توان برخورد با جنبش اعتراضی را خو اهند داشت. شنیده‌ها حکایت می‌کند که حلقه مشاوران رهبری در یک هفته گذشته تغییر کرده وهاشمی رفسنجانی نقش موثری در این تغییرات بازی کرده است. باید منتظر ماند و سخنرانی‌های بعدی آیت‌اله‌خامنه‌ای را شنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۳ Comments


 1. pooria
  1

  سخنان زیبای رهبریت آیا بوی تردید میداد یا شجاعت تحلیل این خبر خیلی مزخرف و گند بود.
  خواهش می کنم تحلیل خبر را به هر آدم نفهمی ندهید.

  رادیو کوچه :
  با احترام
  به دلیل رعایت حقوق مخاطب نوشته شما منتشر شد، اما بهره بردن از لفظ «نفهم» هم بی شک نشانه شخصیتی یک فرد به حساب می آید.


 2. مریم
  2

  واقعا براتون متاسفم که همچین حرفایی میزنین همه دنیا میدونن شجاعت و صلابتی که رهبر عزیزمون داره رو هیچ رهبری نداره … آقای خامنه ای هم خوب میدونه که خیلیا فقط منتظر اشاره اش هستند که سران این فتنه رو نابود کنند و باعث یاس دشمنانمون بشن پس مطمئن باشین کسیکه اینقدر فدایی داره هیچ وقت دچار تردید نمیشه!!!!!!!


 3. محمد
  3

  عده بسیار زیادی از مردم ایران در داخل و خارج از ایران با سیاستها و قوانین و رفتارهای سلیقهای مسئولین مخالف هستند و از جمله سیاستهای اجرائی دولت احمدی نژاد طی چند سال گذشته در زمینه های سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی ورزشی و غیره
  لذا لازمه این مخالفتها سرکوب و ارعاب و زندانی کردن هزاران انسان فرهیخته و آواره کردن آنها در غربت و یا محدود کردن رسانه ها نیست و برای حاکمان کشور نیز واضح و مبرهن است که باید دست از تسلب و این محدودیت ها بردارند تا همه مردم با سلایق مختلف در کشور زندگی کنند لذا شاید این حوادث درس عبرتی باشد که همه متوجه باشند که هیچ گروه و قدرتی نمی تواند دیگری را حذف و یا نابود کند بلکه باید عوامل تند رو و بد ذات را از کنار خود دور کنیم