Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
عفو بین‌الملل:

«ممنوع‌الخروجی فرزند ستوده نقض حقوق بشر است»

2012 July 14

خبر / رادیو کوچه

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل در واکنش‌های جداگانه‌ای نسبت به ممنوع‌الخروج شدن دختر و همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران، اعتراض کرده و خواهان «پایان دادن به آزار آن‌ها» شده‌اند.

شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل روز جمعه، 13 ژوئیه اظهار داشت که با ارسال نامه‌هایی به کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نسبت به تعقیب کیفری و ممنوع‌الخروج کردن دختر 12 ساله نسرین ستوده، توسط مقامات ایران اعتراض کرده است.

به گفته خانم عبادی حکومت جمهوری اسلامی بارها از بستگان زندانیان سیاسی و عقیدتی به عنوان وسیله‌ای برای فشار به زندانیان استفاده کرده است.

به اعتقاد خانم عبادی این اقدام مقامات قضایی جمهوری اسلامی که نقض کنوانسیون حقوق کودک است، برای «تحت فشار قراردادن نسرین ستوده است تا دست از مقاومت بردارد.»

از سویی دیگر سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای با اعتراض به این حکم از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است «دست از آزار خانواده خانم ستوده» بردارند.

آن هریسون، مسوول بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل گفت که آزار خانواده نسرین ستوده، در زمانی که او ناعادلانه در زندان به سر می‌برد، نشانه دیگری از بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران است.

او گفت که ممنوع الخروج کردن دختر نوجوان و همسر خانم ستوده اقدامی است در جهت اعمال فشار بر خانواده خانم ستوده تا آن‌ها را وادار کنند که از فعالیت‌هایشان برای آزادی خانم ستوده دست بردارند.

گفتنی است در روزهای اخیر، شعبه دوم دادیاری دادسرای شهیدمقدس تهران مستقر در زندان اوین با ارسال نامه‌های جداگانه به رضا خندان همسر و مهراوه، دختر 12 ساله خانم ستوده آن‌ها را ممنوع‌الخروج کرده است.

بیشتر بخوانید:

«ممنوع الخروج‌‌شدن همسر و یک‌فرزند نسرین ستوده»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,