Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
تحلیل سیاسی روز

«مرتضوی در نقش هویدا»

2010 January 11

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

گزارش هیات تحقیق و تفحص حادثه کهریزک، دیروز در صحن علنی مجلس خوانده شد، گرچه تهیه‌کنندگان گزارش که همه از نیروهای اصولگرا هستند سعی کرده بودند تا آنچه درهفت ماه گذشته بر سر بازداشت‌شدگان آمده را مختصر جلوه دهند، اما باز هم حوادث کهریزک و میزان جنایات به گونه‌ای بود که در همین گزارش بااحتیاط هم می‌شد، ردپای یک خشونت وسیع را یافت. اما تنها مقصر نشان دادن یک نفر و آن هم دادستان وقت تهران، البته چندان به نظر کافی نمی‌آمد. بازداشتگاه کهریزک زیر نظر مستقیم نیروی انتظامی بوده و بنابر شنیده‌ها مقامات بلندپایه پلیس از جمله رادان قائم مقام رئیس پلیس ایران، در کهریزک حضور داشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گزارش هیات تحقیق مجلس با کمال احتیاط سعی می‌کند تا کمترین صدمه را به بدنه و فرماندهان نیروهای امنیتی بزند و تنها سعید مرتضوی را مسوول نشان دهد. سعید مرتضوی با سابقه 15ساله در سیستم قضایی ایران و سن و سالی که با این سابقه همخوانی ندارد، البته دشمنان فراوانی در میان اصلاح‌طلبان و محافظه‌کاران دارد و می‌توان گفت، در همه این سالها از منابع قدرتی بیرون از قوه قضاییه و از سوی دفتر رهبری پشتیبانی می‌شده است.

نمی‌توان مطمئن بود که گزارش هیات تحقیق مجلس با رضایت دفتر رهبری تهیه و تنظیم شده، اما می‌توان حدس زد که دفتر رهبری هم منتظر است تا بازخورد معرفی این قربانی را در افکار عمومی مشاهده کند

نمی‌توان مطمئن بود که گزارش هیات تحقیق مجلس با رضایت دفتر رهبری تهیه و تنظیم شده، اما می‌توان حدس زد که دفتر رهبری هم منتظر است تا بازخورد معرفی این قربانی را در افکار عمومی مشاهده کند.

سعید مرتضوی یک روز پیش از ارایه گزارش مجلس در سمت جدیدش معارفه شد و ریاست ستاد مبارزه با قاچاق سوخت و کالا را در یک سکوت خبری بر عهده گرفت. به نظر نمی‌رسد که جمهوری اسلامی در شرایط فعلی دادگاهی برای مرتضوی برپا کند و یا حتی در حرکتی نمایشی این قاضی مامور را بازداشت کند. گزارش مجلس با این حساب به عنوان یک حرکت تبلیغاتی خو اهد ماند و در ازدحام خبری و بحران‌های هر روزه کشور گم خواهد شد.

می‌توان انتظار داشت در شرایط بحرانی‌تر، جمهوری‌اسلامی چندین قربانی را از هم اکنون در نظر گرفته باشد، درست مانند رژیم پهلوی که در آخرین ماه‌های سلطنت، ساواک را منحل کرد و هویدا را به بازداشتگاه فرستاد. البته فریدون هویدا هیچ نقشی در جنایات ساواک نداشت و آنچنان منفوریتی که مرتضوی در بین بخشی از مردم دارد را در پی نمی کشید، اما محمدرضا پهلوی می‌اندیشید که با پرتاب مسوولیت به سمت دیگران و اعتراف به  شنیدن صدای انقلاب مردم، مسیر شعارهای مرگ بر شاه را به سوی دیگران منحرف کند.

به نظر نمی‌رسد که جمهوری اسلامی مهره‌ای هم وزن هویدا داشته باشد، در نظام اسلامی مسولیت تضامنی‌تر از آن است که بتوان آن را به گردن مهره های پایین دستی، مانند مرتضوی انداخت.  از طرفی تجربه ختم به خیر کردن قتل‌های زنجیره‌ای با خودکشی سعید امامی هم در سال 79 مثمر ثمر نبود و انگشت اشاره افکار عمومی همچنان به سمت مقامات بالاتر کشیده ماند. بر‌خلاف آنچه در رژیم پهلوی می‌گذشت و بر سر هویدا رفت، قربانیانی مانند مرتضوی در نظام اسلامی، حامیان و شرکای موثری در راس قدرت دارند که بنابر اینکه خود را در نوبت بعدی می‌بینند، به دفاع از اولین قربانیان خواهند پرداخت و باید منتظر ماند تا گزارش مجلس آماج نقد و تهدیدهای این گروه متنفذ و مافیایی قرار گیرد.

از سوی دیگر گویا در جمهوری اسلامی این اصل پذیرفته شده است که در مواقع بحران می‌توان هر کاری کرد و کشته شدن معترضان هم بنا بر شرایط موجود، امری عادی محسوب می شود.این تئوری نا گفته را فرمانده سا بق سپاه، سردار رحیم صفوی که چند سالی است مشاور رهبر جمهوری اسلامی است، بیان کرده. رحیم صفوی به صراحت درباره قتل‌های زنجیره‌ای سال 79عنوان کرده است که بروز قتل در همه دستگا‌ه‌های اطلاعاتی دنیا یک پدیده رایج است، اما نباید در قبال آن وزارت اطلاعات را تضعیف کرد. اگر همین تئوری را در نظر بگیریم، متهم کردن مرتضوی و یا هر فرد دیگری، شیوه جمهوری اسلامی نیست  و شاید تجلیل از مرتضوی در مراسم معارفه جدیدش هم به معنای ثابت شدن همین تئوری باشد سعید مرتضوی تنها در یک گزارش شفاهی محکوم می شود اما در عمل ارتقا سمت پیدا می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,