شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس‌نشینی تند

«بتمن در عزای هالیوود»

۱۳۹۱ مرداد ۰۲

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گواهی آمار و ارقام، میزان جرم و جنایت در کشور آمریکا به مراتب از کشورهای اروپایی بیش‌تر است. اگر مقایسه‌ی ساده‌ای میان محصولاتی که در هالیوود تولید می‌شود با فیلم‌های اروپایی صورت بگیرد به راحتی می‌توان دید که عمده‌ی آثار هالیوودی را فیلم‌های در ژانر اکشن، وحشت و یا علمی-تخیلی تشکیل می‌دهند که سرشار از صحنه‌های کشت‌وکشتار، جنگ و خون‌ریزی و جرم و جنایت هستند. البته هیچ‌کس هنوز نتوانسته‌ است به طور قطع ثابت کند که آیا وجود چنین فضایی در آثار آمریکایی به نوعی بازتاب عینیت موجود در آن جامعه است و یا بالعکس این‌گونه فیلم‌ها هستند که به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر روحیه‌ی جوانان و نوجوانان و سوق دادن آن‌ها به سمت ارتکاب جرم و جنایت نقشی مهم را ایفا می‌کنند؟

نمایش صحنه‌های خشن و پر از زد و خورد و کشت‌وکشتار در سینما، همواره موافقان و مخالفان پر و پاقرص خود را داشته است. موافقان بر این باورند که نمایش چنین چیزهایی در یک فضای آرام و بدون تنش می‌تواند باعث تخلیه‌ی روحی و روانی در افراد شده و از وقوع برخوردها و بروز بی‌مورد هیجانات کنترل نشده جلوگیری کند. مخالفان اما این‌گونه فکر می‌کنند که نمایش این صحنه‌ها که در برخی از موارد به شدت واقع‌گرایانه و حقیقی پرداخت شده‌اند باعث تحریک مخاطبان شده و حتا در برخی موارد به آن‌ها برای انجام اعمال خلاف و جنایت‌کارانه الگو می‌دهد. منتقدان ساخت و نمایش چنین فیلم‌هایی، برای اثبات سخنان خود جنایت‌کارانی را مثال می‌آورند که برای انجام جنایت‌های خود از روش‌های برای ارتکاب جرم بهره می‌برند که از روی برخی از فیلم‌های مشهور هالیوودی الگوبرداری شده است.

در آخرین نمونه از این اعمال دو روز پیش در سینمایی در ایالت «کلورادو» در آمریکا و در مراسم افتتاحیه نمایش فیلم تازه‌ی بتمن، «شوالیه‌ی سیاه برمی‌خیزد» مردی که ماسک به چهره و جلیقه ضدگلوله به تن داشت، با رنگ کردن موها و آرایش چهره‌اش به شکل «ژوکر» شخصیت منفی فیلم‌های بتمن، بعد از پرتاب گاز اشک‌آور به سمت افراد حاضر در مراسم در سینمای شهر «آرورا» آتش گشود و دست‌کم ۱۲ نفر را کشت و ۵۸ نفر را زخمی کرد که حال بسیاری از آنان وخیم گزارش شده است. جالب‌تر این‌که این فرد آپارتمان خود را نیز تبدیل به یک تله‌ی انفجاری مرگ‌بار کرده بود که می‌توانست در صورت کوچک‌ترین اشتباه پلیس ده‌ها نفر دیگر را به کام مرگ بفرستد، این شیوه‌ی عمل این فرد نیز به تمامی از روی شخصیت‌های سینمایی هالیوودی الگوبرداری شده بود. جالب است که بدانید که قرار بود تا فردای این پیش‌آمد تلخ، اکران فیلمی به نام «جوخه گانگسترها» محصول استودیوی «برادران وارنر» و به کارگردانی «روبن فلیشر» آغاز شود که در آگهی این فیلم که در سینماها نمایش داده می‌شد، مردی تفنگ به دست نشان داده می‌شود که به سینما رفته و به سوی تماشاچیان فیلم تیراندازی می‌کند.

به هر صورت نه این اتفاق آخرین مورد از این‌گونه جنایت‌ها خواهد بود و نه «بتمن» آخرین فیلم اکشن هالیوودی اما باید دید که واکنش جامعه‌ی هنری و به خصوص سینمایی آمریکا در برابر این پیش‌آمد دردناک چه خواهد بود و آیا در آینده‌ی نزدیک تغییری در خطی مشی تولید و یا نحوه‌ی پخش و نمایش چنین صحنه‌های خشونت‌آمیزی در فیلم‌ها داده خواهد شد یا نه.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,