Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در سومین روز ماه رمضان،

«۱۹حمله و انفجار و نزدیک به ۳۰۰ کشته و زخمی در عراق»

2012 July 23

خبر / رادیو کوچه

یک رشته حملات مسلحانه و بمب‌گذاری در روز دوشنبه، 23 ژوییه، در عراق تعدادی کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

به گزارش الجزیره، حمله مسلحانه که توسط افرادی ناشناس صورت گرفت یک پای‌گاه نظامی را هدف قرار داده بود. چند انفجار هم توسط خودروهای بمب‌گذاری‌شده در شهرهای بغداد، کرکوک و شهرهای دیگر صورت گرفت.

بر اثر این حملات که تعداد آن‌ها 19 مورد بیان شده، دست‌کم 100 تن کشته و 180 نفر نیز زخمی شده‌اند.

مقام‌های دولت عراق اعلام کردند که 15 سرباز این کشور بر اثر حمله مسلحانه یک گروه ناشناس کشته و 4 تن نیز زخمی شده‌اند. این گروه به یک پای‌گاه نظامی در استان صلاح‌الدین حمله کردند.

این حمله صبح روز دوشنبه و هنگامی که سربازان در خواب بودند صورت گرفته است. این پای‌گاه در 90 کیلومتری شمال بغداد واقع شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

هم‌چنین یک خودروی بمب‌گذاری شده در تاجی، در شمال بغداد، ساکنان منطقه را هدف قرار داد. گزارش‌های اولیه از کشته شدن بیش از 18 تن و زخمی شدن بیش از 10 نفر حکایت دارد. بمب دیگری نیز پس از آن منفجر شد که هدف آن شهروندانی بود که در محل حادثه جمع شده بودند.

در شهر شمالی و نفتی کرکوک نیز پلیس هدف انفجار چهار خودروی بمب‌گذاری شده قرار گرفت که دست‌کم 5 تن کشته و 19 نفر زخمی شدند.

در بغداد، پایتخت نیز، یک خودروی بمب‌گذاری شده، یکی از دفاتر وزارت کشور هدف قرار داد که در آن شناس‌نامه شهروندان صادر می‌شود و در یک منطقه شیعه‌نشین به‌نام شهرک صدر واقع شده است و بر اثر انفجار آن 16 تن کشته شده‌اند.

در منطقه حسینیه بغداد نیز در شهر این شهر پلیس از انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده خبر داده که 3 کشته و 31 مجروح بر جای گذاشت.

در شهر توز خورماتو، در 140 کیلومتری بغداد نیز یک خودری بمب‌گذاری شده در یک بازار منفجر که منجر به کشته شدن یک تن و زخمی شدن 3 نفر شد. در انفجار جداگانه دیگری نیز در این شهر یک تن کشته و 35 نفر زخمی شدند.

در شهر مقدادیه نیز دو تن کشته و 13 نفر نیز مجروح شدند. این خسارت جانی بر اثر انفجار یک موتورسیکلت بمب‌گذاری شده صورت گرفت.

در شهر محمودیه نیز در جنوب بغداد سه انفجار روی داد که در گزارش‌های اولیه دست‌کم 10 تن جان خود را از دست‌داده و 38 نفر مجروح شدند.

هم‌زمان در این شهر یک نیروی امنیتی و دو عضو قبیله محلی نیز بر اثر تیراندازی افراد مسلح به قتل رسیدند.

پنج تن هم بر اثر انفجار بمب در نزدیکی یک مسجد شیعه در دوجیل، در 75 کیلومتری پایتخت کشته شدند. گزارش‌ها از وجود یک زن در میان کشته‌شدگان خبر دادند.

در شهر بلد، در 80 کیلومتری شمال بغداد، یک خودوری پارک شده نیز در خارج از محل سکونت یک مقام محلی به‌نام الرادحی محمد، منفجر شد اما خسارتی را وارد نکرده است. اما دومین بمب در این منطقه که کارگران در آن حضور داشتند خنثا شد و به کسی آسیبی نرساند.

پلیس بلد اعلام کرد که سومین بمب نیز یافته شده و جای نگرانی نیست.

این انفجارها در حالی صورت گرفته که روز گذشته نیز در دومین روز ماه رمضان، ماه مقدس مسلمانان، 20 تن کشته و 88 نفر زخمی شدند. این خسارت‌های و کشته‌ها مربوط به خودروهای بمب‌گذاری شده در مناطق مختلف عراق بوده است.

برخی مقام‌های محلی این انفجارها را برعهده گروه القاعده عراق می‌دانند هرچند که تاکنون این گروه بیانیه‌ای را در این خصوص صادر نکرده است.

بیشتر بخوانید:

 «بیش از ۶۰ کشته و زخمی در چند انفجار عراق»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,