Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
پژوهش گران ژاپنی اعلام کردند

«چای سبز برای مقابله با افسردگی مفید است»

2010 January 12

پژوهش گران ژاپنی در تحقیقات جدید خود نشان داده‌اند که مردان و زنان مسنی که در روز یک یا چند فنجان چای سبز می‌نوشند، کم تر دچار احساس پیری و افسردگی می‌شوند.

این محققان با مطالعه روی گروهی از زنان و مردان 70 سال یا مسن‌تر دریافته‌اند؛ سال مندانی که روزانه دست کم چهار فنجان چای سبز می‌نوشند، 44 درصد کم تر از هم سالان خود علایم افسردگی را نشان می‌دهند. این درحالی است که در مطالعات اولیه روی یک هزار و 58 سالمند به نسبت سالم نیز معلوم شد که مصرف چای سبز، باعث کاهش اضطراب‌ها و تنش‌های روانی می‌شود.

به گزارش ایسنا، از کل افرادی که در این تحقیق شرکت کرده بودند حدود 34 درصد از مردان و 39 درصد از زنان علایمی از افسردگی داشتند که این علایم در 20 درصد مردان و 24 درصد زنان شدید بود.

20100111-news-danesh1K
با توجه به نتایج حاصل از این پژوهش، محققان تاکید کردند که تاثیرات مشخص پیش گیرانه و محافظتی حاصل از مصرف چای سبز برای مقابله با افسردگی تحت تاثیر شرایط فردی هم چون وضعیت اقتصادی، جنسیت، رژیم غذایی یا سابقه مشکلات پزشکی، مصرف داروهای ضد افسردگی، مصرف دخانیات و فعالیت‌های ورزشی قرار نمی‌گیرد.

از سوی دیگر، در این تحقیق هیچ رابطه‌ای از تاثیر مصرف چای سیاه یا قهوه در کاهش علایم و نشانه‌های افسردگی مشاهده نشده است.

به گفته پژوهش گران؛ در چای سبز اسید آمینه‌های تیانین وجود دارد که نقش یک آرام بخش را برای مغز ایفا می‌کند.

از آن جا که انجام مطالعات و بررسی‌های بیشتر برای تایید و اثبات خاصیت ضد افسردگی چای سبز الزامی و حایزاهمیت است، محققان توصیه می‌کنند که باید از مصرف بی‌رویه و بیش از حد این نوشیدنی برای به حداقل رساندن افسردگی خودداری کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,