شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
04 September 2016
شاد و تندرست

«سوژه‌ی خنده»

۱۳۹۱ مرداد ۰۵

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

سرانجام فدراسیون فوتبال و صداوسیما پس از کشمکش‌های فراوان بر سرحق پخش تلویزیونی به توافق رسیدند. شنیده می‌شود که رقم پیشنهادی ابتدایی فدراسیون 18 میلیارد تومان بوده است که این مبلغ با موافقت مسوولان این سازمان روبه‌رو نشده و در نهایت و پس از برگزاری چندین جلسه، طرفین بر سر مبلغی حدود 16 میلیارد تومان به توافق رسیده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

———————————————————-

همان‌طوری که در سال گذشته برخی از طرف‌داران پرسپولیس اعتراضات خود به وضعیت تیم محبوب‌شان را با سردادن فریاد «علی دایی» نشان می‌دادند حالا نام «فرهاد مجیدی» تبدیل به نماد نارضایتی استقلالی‌ها شده است. دیروز و در پی نتیجه‌ی ضعیف کادرفنی این تیم و بازیکنانش و باخت استقلال در برابر سایپا، 50 هزار تماشاگر این تیم یک صدا نام «فرهاد مجیدی» را بر زبان می‌آوردند.

———————————————————

بازهم جامعه‌ی بین‌الملل و سازمان‌های جهانی در برابر خواسته‌های ایدئولوژیک مسلمانان کوتاه آمدند. در آخرین نمونه از این دست دو کشور ایران و عربستان اجازه ندادند تا پرچم‌شان به شکل نماد بازی‌های المپیک 2012 تغییر کند. این نماد که عدد «2012» را به عنوان نماد تاریخ برگزاری بازی‌ها نشان می‌دهد، به شکلی طراحی شده است که اگر پرچم دو کشور ایران و عربستان با آن تلفیق می‌شد، دو کلمه «الله» در پرچم ایران و «لا‌اله‌الا‌الله محمدرسول‌الله» در پرچم عربستان اندکی تغیییر شکل می‌یافت و به همین سبب این دو کشور اجازه ندادند تا پرچش‌مان با عدد «2012» تلفیق شود.

——————————————————–

نگارنده بارها در برنامه‌‌های گذشته‌ به این موضوع پرداخته بود که حضور «علی پروین» در تیم پرسپولیس نتیجه‌ای به جز تخریب و عدم نتیجه گرفتن این تیم نخواهد داشت. «پروین» فرد دیگری را بالای سر خود تحمل نخواهد کرد حالا این شخص هر کسی که می‌خواهد باشد، مربی داخلی یا خارجی، درجه‌ی یک یا دو. اکنون نوبت به «مانوئل خوزه» رسیده است و «سلطان» که خود نقش اصلی را در نشستن او بر روی نیمکت «پرسپولیس» ایفا کرده بود حالا به سرعت تبدیل به منتقد او شده است. سرمربی سابق قرمزها که امسال تا یک قدمی نیمکت هم پیش رفت هم‌چنان در فکر در دست گرفتن مربی‌گری پرسپولیس‌ است.

«پروین» بلافاصله پس از اولین شکست پرسپولیس در مصاحبه با خبرنگاران جملات تندی علیه «مانوئل خوزه» به زبان آورد تا نشان بدهد بیش از آن‌که نگران تیمش باشد در فکر آینده‌ی خود در این باشگاه است. او پس از شکست پرسپولیس مقابل فجر سپاسی در جمع خبرنگاران با انتقاد از نحوه بازی سرخ‌پوشان گفت: «تیم ما امروز بد بازی کرد. ظاهرن مربی ما هم از همین الان شروع کرده و می‌گوید من تیم را نبسته‌ام. ظاهرن باید 20 باخت بدهیم تا مربی تیم را بشناسد. روز گذشته «خوزه» گفته است که تیم 14 بازیکن جدید گرفته و من تیم را نبسته‌ام اما این‌جوری مثل فصل قبل می‌شویم. پرسپولیس اصلن هماهنگ نبود و حتا یک موقعیت هم برای خودشان خلق نکردند. هر دو گل‌شان هم روی دو اشتباه حریف به ثمر رسید.»

پروین در ادامه با انتقاد از انتخاب «خوزه» گفت: «من 62 سال دارم و هزار بار گفته‌ام که برای پرسپوایس مربی ایرانی به‌ترین گزینه است. حالا باید ببینیم شرایط چگونه پیش می‌رود. بازیکنان امروز نه سانتری کردند و نه شوتی زدند. باید تغییرات زیادی در این تیم ایجاد شود. ما گفته بودیم که به این تیم باید تا هفته سوم، چهارم فرصت دهیم اما این‌طوری نمی‌شود. حق ما در این بازی باخت بود. برای تیمی که این‌قدر هزینه‌اش شده نباید این اتفاقات بیفتد. اگر من جای «خوزه» بودم کاری می‌کردم که این بازیکنان تا صبح گریه کنند.»

حالا این طرف‌داران این باشگاه تهرانی هستند که با این نوع جهت‌گیری‌های «علی» آقا، باید تصمیم بگیرند که آیا «علی پروین» با این شکل از نگاه باید در پرسپولیس بماند یا نه؟

————————————————————-

مسوولان ورزش کشور وعده داده بودند که برای طراحی  لباس فرمی در شان کاروان ورزشی ایران در المپیک لندن، تدابیری ویژه‌ای اندیشیده شده است. در خصوص طرح لباس‌ها گفته  می‌شد که در افتتاحیه‌ی المپیک لندن، کت آبی و شلوار سفید لباس فرم ایرانی‌ها خواهد بود ولی یک شبه رنگ لباس‌ها به کت شلوار نوک مدادی معمولی و بدون هیچ طرح ویژه‌ای تغییر یافت. اما وقتی در دو سه روز گذشته تصاویر تاسف‌برانگیزی از این لباس بدترکیب و زشت در رسانه‌ها منتشر شد صدای خیلی‌ها درآمد.

درباره‌ی علت این تصمیم سخنان فراوانی گفته می‌شود نخست آن‌که علت حذف طراحی اولیه شباهت آن با لباس‌هایی که کاروان ایران در دوره‌ی نخست حضور در بازی‌های المپیک در سال 1948 که اتفاقن آن هم در لندن برگزار شد بوده است. برخی شنیده‌ها اما حکایت از آن دارد که این تغییر پوشش بر اثر نگرانی‌ها از تداخل پوشش ایران با کاروان‌های دیگر و به خصوص کاروان ایالات متحده آمریکا صورت پذیرفته است. آمریکایی‌ها در المپیک پکن دقیقن با کت سرمه‌ای، شلوار، کفش و کلاه سفید ظاهر شده بود که برگرفته از رنگ پرچم و نمادهای رسمی کشورشان است و بعید نبود این بار هم با پوششی با همان رنگ‌بندی در افتتاحیه المپیک لندن حاضر شوند و با این حساب حضور هم‌زمان کاروان ایران در افتتاحیه با پوششی نزدیک به آمریکا یا یک کشور اروپایی برای «علی‌آبادی» و هم‌کارانش هزینه‌های سنگینی را در پی می‌داشت.

در این میان اما پرسش‌های اساسی وجود دارد. نخست آن‌که به طور طبیعی رنگ و طرح لباسی که برای کاروان یک کشور در المپیک تهیه می‌شود باید نسبتی با رنگ‌های موجود در پرچم آن کشور و یا نمادهای فرهنگی و ملی برخواسته از آن سرزمین داشته باشد، از همین رو انتخاب اولیه‌ی رنگ لباس ایران یعنی سرمه‌ای و سفید نیز بی‌منطق به نطر می‌رسد و به طور طبیعی می‌باید از رنگ‌های سبز، سفید و قرمز در لباس ورزش‌کاران‌مان بهره می‌بردیم که عدم انتخاب این رنگ‌ها با انگیزه‌های کاملن سیاسی صورت گرفته و آشکارا ترس از پیامدهای احتمالی بر این تصمیم موثر بوده است. نکته دیگر عدم استفاده از طراحان و هنرمندان ایرانی برای این امر مهم بوده است، در جایی که ما افرادی چون «نیما بهنود» را داریم که برند «نیمانی» او در جهان مورد ستایش قرار می‌گیرد، سپردن این کار دشوار به جمعی بی‌سلیقه و کارنابلد واقعن غم‌انگیز است.

به هر حال پوشش مضحک فعلی نه جذابیتی دارد و نه اندک ارتباطی با فرهنگ، پرچم و نمادهای ملی ما و بیش‌تر زمینه‌ای ایجاد خواهد کرد تا دیگر کشورها، ورزش‌کاران ایران و لباس آن‌ها را در روز رژه‌ی افتتاحیه المپیک به سوژه‌ی خنده‌ی خود تبدیل کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,