شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
27 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«داستان پسر بیوه زن»

۱۳۹۱ مرداد ۰۷

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«مری جوزفین لاوین»  (Mary Josephine Lavin)، (10 ژوئن 1912- 25 مارس 1996)، رمان‌نویس ایرلندی به عنوان نویسنده زن پیش‌گام در ادبیات قرن بیستم ایرلند که به طور سنتی محیط ادبی محافظه‌کار و مردسالاری بود، شناخته شده است. خانم لاوین در غالب داستان‌هایش به صراحت به مسایل فمینیستی و چالش با قدرت کلیسای کاتولیک و سواستفاده از این قدرت در جامعه ایرلند می‌پردازد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لاوین تنها فرزند زوج مهاجر ایرلندی بود که در وال‌پل از شهرهای کوچک نزدیک بوستون در ایالت ماساچوست آمریکا به دنیا آمد و تا ده سالگی در همان‌جا به مدرسه رفت. سپس مادرش تصمیم گرفت به ایرلند بازگردد. مری به کالج لورتو در دوبلین رفت و سرانجام در دانش‌گاه دوبلین تحصیلات خود را در زبان‌های انگلیسی و فرانسه ادامه داد. در 1938 نخستین داستان کوتاهش به نام «خانم هولاند» (Miss Holland) در مجله دوبلین به چاپ رسید. پدر مری از لرد دانسنی (Lord Dunsany) نویسنده به نام ایرلندی تقاضا کرد داستان‌های منتشر نشده مری را بخواند، لرد دانسنی بسیار تحت تاثیر آثار او قرار گرفت و از این پس مربی ادبی مری شد.

در 1943 مری لاوین نخستین مجموعه داستان‌های کوتاهش به نام «داستان‌های پل بکتیو»  (Tales from Bective Bridge)را به چاپ رساند. این مجموعه‌ شامل ده داستان کوتاه در مورد زندگی در مناطق کشاورزی ایرلند بود. کتاب با استقبال بسیار روبه‌رو شد و جایزه (James Tait Black Memorial Prize) را از آن خود کرد. نخستین رمان مری لاوین به نام «خانه‌ی خیابان کلاو» (The House in Clewe Street) در 1945 در ماه‌نامه آتلانتیک (Atlantic Monthly) به صورت دنباله‌دار به چاپ رسید.

خانم لاوین در سال 1954 شوهرش را از دست داد و از آن پس مسوولیت بزرگ کردن سه فرزندش به تنهایی بر مشغولیت‌های ادبی‌‌اش افزوده شد. مری لوین در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود جوایز ادبی بسیاری به دست آورد و در 1992مفتخر به عضویت در آئسدنا (Aosdána) شد که بالاترین نشان افتخار در فرهنگ ایرلند به شمار می‌آید.

داستان «پسر بیوه زن» توسط «اسداله امرایی» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

F. Liszt: Un Sospiro

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,