Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
گفت و گوی روز

«گفت‌گو با یک شاهدعینی درخصوص حادثه انفجار امروز»

2010 January 12

اردوان روزبه / رادیو کوچه

در پی انفجار بمبی  در حوالی ساعت  8 صبح امروز در قیطریه که بر اثر آن مسعود علی محمدی استاد ذرات بنیادی دانشگاه تهران جان باخت گفت‌گویی از سوی رادیو کوچه با یکی از شاهدان عینی انجام شد. این شاهد در بخشی از سخنانش چنین می‌گوید: « به محض انفجار ماموران انتظامی در محل حاضر شدند و اقدام به بستن تمام راه‌های منتهی به محل حادثه کردند. پس از آن نیروهای انتظامی شروع به بازرسی اتومبیل‌ها و افراد حاضر در محل کردند که این بازرسی‌ها تا لحظه گزارش ادامه داشت»

به گزارش رادیو کوچه تاکنون هیچ خبری از دستگیری فرد یا افرادی در این رابطه گزارش نشده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

صبح امروز 22 بهمن دی ماه ساعت 8 صبح در منطقه قیطریه انفجاری به گوش رسید که در اثر یک   عملیا ت تروریستی بود. معاون پارلمانی وزیر کشور اعلام کرد که این عملیات به قصد ترور یکی از اساتید دانشگاه تهران انجام شده است .مسعود علی‌محمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران در مجاور منزلش در حین سوار شدن به خودروی شخصیش بر اثر انفجار موتور‌سیکلت مجاور‌ آن درگذشته است. این حادثه به‌صورت عمدی با انفجار از راه دور انجام شده و این استاد در دم جان باخته است. برای روشن شدن ابعاد این حادثه با یکی از شاهدان محل صحبت کردم .یکی از شاهدان در محل قیطریه چنین اشاره می‌کند:

وقتی این اتفاق افتاد من در حال رفتن به محل کارم در قیطریه بودم. ما خبر نداشتیم که چنین اتفاقی افتاده و تنها دیدیم که نیروهای نظامی خیابان‌های فرعی را گرفتند و اجازه ورود به خیابانی که این اتفاق افتاده را به افراد نمی‌دادند و آنجا را مسدود کرده بودند. تمام خودروها را متوقف و آنها را بازرسی می‌کردند تا ببینند که مورد مشکوکی هست یا نه.ما نگران شدیم . آنها تمام افراد را متفرق کردند و خواستند که از خیابان دیگری عبور کنند و بعد متوجه شدیم این اتفاق افتاده است .همکاران دیگر من هم از آن صحبت می‌کردند و می‌گفتند که نیروها در محل هستند. اینجا محله خلوتی است و جز ساکنین آن فرد دیگری تردد نمی‌کند و خیابان پر رفت‌و‌آمدی نیست. آخرین خبری که من دارم این است که نیروها تا ساعت 12 آنجا بودند ولی نمی‌دانم چه‌وقت آن محل را ترک می‌کنند.

با این اتفاق شایعاتی که در تهران است چیست؟چون برخی از خبرگزاری‌ها می‌گویند که کار انجمن پادشاهی است. برداشت مردم چیست و چه می‌گویند؟

مردم می‌گویند که در موتور بمب گذاشته بودند. البته شایعات زیادی است. تعدادی می‌گویند او استاد فیزیک هسته‌ای بوده و به همین دلیل ترور شده ولی یکی از دوستان من که اتفاقن این آقا استاد او هم بوده می‌گوید که او فیزیک بنیادی درس می‌داده و پروفسور بوده‌است و در دپارتمان دانشگاه تهران سه نفر پروفسور داشته‌اند که یکی از آنها این آقا بوده‌است. من متوچه شدم که او دانشمند هسته‌ای نبوده و این قضیه از نظر مردم مشکوک است. خبرهای ضدونقیضی وجود دارد. خبرگزاری‌های دولتی و وابسته به سپاه گفته‌اند که کار عوامل استکبار بوده‌است. ما دقیقن نمی‌دانیم اما با توجه به اینکه اینجا محله خلوتی است و مردم کاری به کسی ندارند و حتا در این شلوعی‌ها نیز صدایی از اینجا نمی‌آمد، این قصیه مشکوک است و تعجب می‌کنیم که چرا این منطقه را انتخاب کرده‌اند. برای اینکه آن را شلوغ کنند و تشنجی در آن ایجاد کنند.

آیا شما که در صحنه بودید فردی را دیدید که دستگیر کنند؟ یا برخوردی با مردم شود؟

نه. آنها می‌گفتند که جمع نشوید و بروید. ولی خودروها را بازرسی می‌کردند. یکی از همکاران من که موتور سوار می‌شود گفت که ما را تهدید کردند و گفتند موتورها در این باند نیایند و از مسیر دیگری بروید و جمع نشوید و افرادی که می‌گفتند خانه‌هایشان آنجاست، پس از آنکه اتومبیل آنها را می‌گشتند راه را باز می‌کردند تا بروند.

افرادی که جلوی مردم را می‌گرفتند ماموران نیروی انتظامی بودند یا گروه‌های دیگر هم در بین آنها بودند؟

معمولن نیروهای انتظامی بودند. در این مواقع لباس شخصی‌ها هم هستند که از چهره و ظاهرشان می‌توان آنها را شناخت که البته این هم بر اساس حدس وگمان است. اما کسانی که لباس نظامی بر تن داشتند، همان نیروهای انتظامی و سبز پوش‌ها بودند.

به عنوان یک شهروند تهرانی به نظر شما چرا این حوادث پیش می‌آید؟ با توجه به اینکه چندی پیش هم پسر خواهر آقای موسوی به همین ترتیب به نوعی ترور شد؟

من فکر می‌کنم می‌خواهند جو تشنج و وحشتی را در شهر حکم‌فرما کنند و از راهپیمایی 22 بهمن خیلی هراس دارند. مواقعی در هفته گذشته دیدیم که نیروهای نظامی در مرکز شهر خیلی حضور گسترده‌ای داشتند اما ما دلیل آن را نمی‌دانستیم. من این‌طور برداشت می‌کنم که می‌خواهند با این کار حس رعب و وحشت را به شهروندان منتقل کنند. این ترورها هم برنامه پیچیده و مسایل پشت پره‌ای است تا مدام به مردم القا کنند که وضعیت نا‌امن است و این نا‌امنی از طرف استکبار و بیگانگان است ولی کسانی که در اینجا حقشان را می‌خواهند خود مردم هستند و هیچ کس در اینجا انگلیسی‌ها و اسراییلی‌ها را نمی‌بیند. اما مردم هستند که حقوق اولیه شهروندی‌شان از بین رفته و با آنها با خشونت رفتار شده‌است. من احساس می‌کنم که اینها ترفندی است که رژیم بتواند حضور نظامی خود را در شهر توجیح کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۳ Comments


 1. مریم
  1

  جالبه خوب حرف آخرتون رو اول میزدید اولا:انجمن پادشاهی اطلاعیه داده و مسئولیت ترور رو فبول کرده دوما: وقتی جایی بمب ترکیده ابتدایی ترین کار پلیس حفاظت از منطقه است که بمب دیگری جان مردم رو نهدید نکنه سوما:ترور برادرزاده ی موسوی رو باترور استاد فیزیک مقایسه میکنین ؟؟؟؟؟چه ربطی داره اون اقا در روزهای اغتشاشات کشته شد!!!!چهارما:تابلو سوالاتون منظور دار بود ومعلوم بود میخواین به هدف خودتون برسیدو بیطرفم نیستید


 2. کسری
  2

  به مریم:
  برای شما آشتی با مطالعه و کتاب و ادبیات را تجویز می‌کنم
  حالتان به شدت خراب است
  برای شروع هم از قلعه حیوانات و ۱۹۸۴ حورج اورول شروع کنید