Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
به بهانه روز «جهانی تغذیه با شیر مادر»

«روزنگاشت / سلامتی کودک با شیر مادر»

2012 August 01

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

یکم آگوست برابر است با «روز جهانی تغذیه با شیر مادر» است که هر سال  به مدت هفت روز از یکم آگوست شروع و تا هفت آگوست ادامه دارد. هدف اصلی این روی‌داد ترویج فرهنگ شیردهی و شیردهی منحصر به فرد برای حداقل شش ماه اول از زندگی نوزاد است. در ایران این مراسم از دهم تا شانزدهم مرداد برگزار می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از جنگ جهانی دوم استفاده از شیر خشک و غذاهای کودک به‌صورت گسترده جای‌گزین شیر مادر شد که این امر در کشورهای توسعه یافته رشد بیش‌تری داشت و باعث نگرانی جوامع جهانی شد. بر این اساس در اول آگوست 1990 میلادی سازمان بهداشت جهانی با هم‌کاری یونیسف طی اجلاسی در شهر فلورانس ایتالیا، بیانیه‌ای را در تداوم، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر به امضا رساند. در این بیانیه بر اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر در شش ماه اول زندگی و تاثیر آن برتندرستی کودک و مادر تاکید شده است.

به همین مناسبت اول آگوستT که به‌نام «روز جهانی تغذیه با شیر مادر» نام‌گذاری شده، در  170 کشور مختلف در جهان گرامی داشته می‌شود و هدف از نام‌گذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است.

اما اهمیت تغذیه با شیر مادر، شیر مادر به لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار، بیش از سایر غذاها برای نوزادان توصیه شده است. پزشکان می‌گویند کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می‌کنند،  از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزادانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می‌کنند، بر خوردارند. اهمیت شیر مادر از زمان‌های قدیم برای آدمی روشن بوده است. در قدیم چنان‌چه مادری قادر به تغذیه فرزندش با شیر خود نبود از دایه برای تغذیه نوزاد استفاده می‌کردند که این امر بین طبقه ثروت‌مندان بیش‌تر رایج بوده است.

 متخصصان بر این باورند که بعد از تولد، سریع‌ترین مرحله رشد، دوران شیرخواری است. ترکیب شیر مادر به طور کامل منطبق با نیازهای شیرخوار است و بدین لحاظ مناسب‌ترین رشد را در کودک تامین می‌کند.

 ابن سینا نیز در کتاب قانون در طب خود در اهمیت تغذیه با شیر مادر می‌گوید: شیر مادر برای نوزاد از هر شیر دیگری به‌تر است، زیرا بیش‌تر از هر غذای دیگری، به گوهر غذایی نوزاد که در زندگی جنینی به او می‌رسد شباهت دارد.

هم‌چنین گفته شده: شیر مادر از لحاظ تغذیه‌ای برای شیر‌خوار کامل است و تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک را به مقدار مناسب برایش فراهم می‌کند. شیر خوار در شش ماهه اول زندگی به هیچ چیز جز شیر مادر نیازی ندارد. یعنی شیر مادر نیاز شیرخوار به آب، قند و مواد مغذی برای رشد را تامین می‌کند.

«دکتر صفی الدین» نماینده اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در همایش روز جهانی تغدیه با شیر مادر «مروری بر فعالیت‌های گذشته، برنامه‌ریزی برای آینده» را به عنوان شعار سال 2012 تغذیه با شیر مادر معرفی کرد و اظهار داشت: بر طبق این شعار، در سال جاری تلاش‌ها باید برای بررسی فعالیت‌ها، موفقیت‌ها و چالش‌های بیست سال گذشته به منظور برنامه‌ریزی به‌تر برای سال‌های آینده باشد.

طبق گزارش  یونیسف  در سال 2012 وضعیت کودکان جهان ۱۳۶/۷ میلیون کودک در سراسر جهان متولد شده و فقط ۳۲/۶ درصد آن‌ها در شش ماه اول زندگی به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌شوند. شاخص‌های تغذیه با شیر مادر ۳۷ درصد وتداوم آن تا یک‌سال ۷۵ درصد بوده است.

و در پایان باید گفت که تغذیه انحصاری با شیر مادر فواید بی‌نظیری را به شیرخوار و مادر اعطا می‌کند و تداوم آن تا دوسال اول، سلامت جسمی روانی شیرخوار و مادر را به ارمغان می‌آورد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

بهداشت توسعه آینده

پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان

زنان پرس

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,