Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
‌دوازدهم مرداد- دوم اوت

«تقویم تاریخ دوازدهم مرداد»

2012 August 02

رادیو کوچه

1924 میلادی- «آرتور جیمز بالدوین» (James Baldwin) نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، شاعر و فعال حقوق مدنی آمریکایی زاده شد. بالدوین مقالات خود را در مجموعه‌ای با عنوان «یادداشت‌های یک فرزند وطن» منتشر کرد که مورد استقبال و توجه قرار گرفت. «کسی نام مرا نمی‌داند» و «دفعه بعد، آتش می‌زنم» از داستان‌های عمیق، فلسفی و پر‌معنای او هستند. هم‌چنین نمایش‌نامه «قتل یک جوان سیاه» که به صورت فیلمی سیاسی ـ اجتماعی در آمده است از به‌ترین کارهای او به شمار می‌رود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1939 میلادی- «آلبرت اینشتاین» دانش‌مند آلمانی در نامه‌ای که برای روزولت رییس جمهوری وقت آمریکا فرستاد، به او تاکید کرد که ساخت بمب اتمی کاری است شدنی که هیتلر آن را دنبال می‌کند. این نامه روزولت را ترغیب کرد تا مقدمات تولید بمب اتمی را فراهم کند. یک دسته از دانش‌مندان مربوط دوم دسامبر 1942 (سه سال بعد) در دانش‌گاه شیکاگو موفق به کنترل واکنش‌های زنجیره‌ای اتم شدند و نخستین بمب اتمی آمریکا در نیمه جولای 1945 آزمایش شد و بر ضد ژاپن به کار رفت.

1990 میلادی- نیروهای نظامی عراق با ورود به کویت این کشور را به اشغال کامل خود درآوردند.

کم‌تر از دو سال پس از پایان جنگ ایران و عراق، از روز دوم اوت، با تهاجم نظامی عراق به کویت و اشغال این کشور از طرف نیروهای عراقی، بحران عظیمی در خاورمیانه و خلیج فارس آغاز شد. شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور چندین قطع‌نامه سرانجام روز پانزدهم ژانویه 1991 را به عنوان آخرین مهلت تخلیه کویت از طرف نیروهای عراق تعیین کرد. با خودداری صدام حسین، از پذیرش اولتیماتوم شورای امنیت، حملات آمریکا و نیروهای متحد، پس از انقضای مهلت، آغاز شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1923 میلادی- «وارن گامالیل هاردینگ» (Warren G. Harding) بیست‌ونهمین رییس جمهوری ایالات متحده درگذشت. وی از حزب جمهوری‌خواه از ایالت اوهایو بود. از سال 1915 تا 1921 سناتور شد. هاردینگ مبتکر اعطای اجازه به زنان آمریکا برای شرکت در انتخابات بود. چرا که تا پیش از آن، زنان حق شرکت در هیچ یک از مراحل انتخابات در آمریکا را نداشتند.

1945 میلادی- کنفرانس سران دول فاتح در «پتسدام» (Potsdam) که از 17 ژوییه آغاز شده بود، پس از موافقت با تقسیم آلمان و اتریش میان فاتحان و محاکمه اطرافیان هیتلر و باز گرداندن آلمانی‌ها از خاک لهستان و واگذاری تعیین مرزهای لهستان به یک اجلاس بین‌المللی به کار خود در چنین روزی پایان داد.

کنفرانس پتسدام، در سال آخر جنگ جهانی دوم یعنی سال ۱۹۴۵ میلادی با حضور ترومن، استالین و چرچیل تشکیل شد. در همین کنفرانس بود که به ترومن خبر دادند بمب اتمی با موفقیت آزمایش شده که وی نیز تصمیم به استفاده از آن علیه ژاپن گرفت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,