شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
شاد و تندرست

«آسیاب به نوبت ژنرال»

۱۳۹۱ مرداد ۱۲

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در برنامه‌ی هفته‌ی گذشته گفته بودیم که تدابیر ایدوئولوژیک و تعصبات کمیته‌ی المپیک عربستان سبب شد تا مشکلاتی برای جودوکار زن این کشور پیش بیاید اما نفوذ و اصرار اعراب شاید بتواند راه این ورزش‌کار را برای حضور او در اولین مسابقه‌ی خود برابر حریف پورتوریکویی باز کند. رسانه‌ها اعلام کردند که پس از جنجال مقامات عربستان سعودی، احتمال دارد این ورزش‌کار با حجابی ویژه در رقابت‌های جودوی المپیک شرکت کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پیش از این رییس فدراسیون بین‌المللی جودو اعلام کرده بود که ورزش‌کار عربستان سعودی باید بر اساس قوانین جودو و بدون حجاب در این مسابقات شرکت کند و برخی تندرویان در داخل عربستان از او خواسته بودند که از مسابقات کنار بکشد. ولی در نهایت سخن‌گوی کمیته بین‌المللی المپیک گفته است که فدراسیون بین‌المللی جودو اجازه داده، «وجدان شهرخانی» با نوعی حجاب که سلامتی او را به خطر نیندازد در مسابقات حضور پیدا کند. به سر کردن روسری در جودو به دلایل ایمنی ممنوع است چرا که در ورزشی که گرفتن یقه و هل‌دادن از عناصر اصلی آن است، داشتن روسری می‌تواند باعث خفگی بازیکن شود.

پیش از این پدر این ورزش‌کار در این باره به روزنامه «الوطن» چاپ عربستان سعودی گفته بود در صورتی که کمیته برگزاری بازی‌ها اصرار به برداشتن حجاب دختر او داشته باشند، او در روز جمعه دخترش را از شرکت در مسابقات منع خواهد کرد.

نکته جالب دیگر درباره‌ی زنان مسلمان شرکت کننده در المپیک دروغ بزرگی بود که رسانه‌های جمهوری‌اسلامی در این مورد تحویل مردم دادند و بی‌اساس بودن آن به سرعت آشکار شد. آن‌ها ادعا کرده بودند که بانوان شرکت کننده از مصر و سوریه همگی با حجاب بوده‌اند اما تصاویر منتشر شده نشان داد که فقط شمار اندکی از این زنان حجاب داشتند و بقیه بدون حجاب در این افتتاحیه‌ی المپیک و مسابقات شرکت کردند و ایران و عربستان تنها کشورهایی بودند که زنان‌شان حجاب اجباری داشتند.

—————————————————————

مربی‌گری در دو تیم استقلال و پرسپولیس سخت‌تر از دیگر تیم‌هاست چرا که از سویی میزان حاشیه‌ها در این دو باشگاه چندین برابر دیگر تیم‌هاست و از سوی دیگر پای مبالغ هنگفتی پول در میان است و به همین سبب نمی‌توان به آسانی سروته قضایا را با مباحثی چون مرام و معرفت هم آورد. مشکلات «امیر قلعه‌نویی» در استقلال از دو هفته پیش شروع شد و به سرعت در حال افزایش است. این موضوع را می‌شد به آسانی از فضای حاکم بر مصاحبه‌ی او پس از بازی با ذوب‌آهن تشخیص داد. مربی آبی‌پوشان در خصوص حواشی این تیم گفت:

«اگر آن عده کم هواداران که مثل مردم اهل کوفه هستند اجازه می‌دادند و ما را اذیت نمی‌کردند شاید هفته پیش هم نتیجه می‌گرفتیم. این تیم در حال تغییرات است. بازیکنی که خودش 150 میلیون تومان می‌دهد و رضایت‌نامه می‌گیرد رسم معرفت نبود که با او این‌گونه برخورد شود و یا «هاشم بیک‌زاده» که سه عنوان قهرمانی دارد و از تیم قهرمان به استقلال آمده، از لیگ آزادگان نیامده که با او این‌گونه برخورد می‌کنند. اگر آن عده اهل کوفه اندکی صبر کنند، تیم ما رفته رفته بهتر خواهد شد.»

قلعه‌نویی سپس افزود:

«امروز جو استادیوم خوب بود که جا دارد از برادران «عرب» تشکر کنم که آن‌ها برای این موضوع تلاش کردند. در آینده فراز و نشیب‌های زیادی خواهیم داشت ولی نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است. تماشاگران قبلن این مدلی نبودند. زمانی که به استقلال برگشته بودم، 11 بازیکن را جابه‌جا کردم اما مردم ما را تشویق می‌کردند. در ورزش‌گاه آزادی جام قهرمانی را از دست دادیم و مردم 10 دقیقه ایستاده تیم را تشویق می‌کردند. مرام و معرفت هوادار استقلال این‌گونه بود. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که با تیمی که تمامی اعضایش یک ریال هم نگرفتند این‌گونه برخورد می‌شود. معرفت شما کجا رفته است؟ من می‌توانستم بزرگ‌ترین قرارداد تاریخ ایران را ببندم. قبول دارم هنوز ضعف‌هایی داریم و در طول هفته روی این نقاط ضعف کار خواهیم کرد.»

سرمربی استقلال در پاسخ به این پرسش که چه زمانی به تیم ایده‌آل خود نزدیک می‌شوید گفت:

«برابر ذوب‌آهن در ایجاد موقعیت خوب بودیم. دو بازی گذشته نگران بودم که با کیفیت بازی نکردیم اما برابر ذوب‌آهن آمار خوبی داشتیم و موقعیت‌های خوبی خلق کردیم. با این حال هنوز با آن استقلال مدنظر خودم فاصله داریم. «منتظری» و «جباری» باید اضافه شوند و فکر می‌کنم شیطنت‌هایی بود که زمان موفقیت استقلال را به عقب بیندازد. امروز مردم خودشان متوجه شدند که چه اتفاقاتی افتاده است.»

نگارنده با «قلعه‌نویی» هم عقیده است که شماری به محض ورود او به استقلال حاشیه‌سازی را آغاز کرده‌اند اما باید گفت چیزی که عوض دارد گله ندارد. مگر «قلعه‌نویی» و دوستانش فصل گذشته همین بلا را بر سر «مظلومی» و کادرفنی سابق این تیم نیاوردند؟ حالا هم همان اتفاقات در حال تکرار است، آسیاب به نوبت «ژنرال».

—————————————————————

«علی مظاهری» بوکسور وزن منهای 91 کیلوگرم تیم‌ملی کشورمان روز گذشته به جنگ «خوزه لاردوت گومز» بوکسور کوبایی رفت و در حالی‌که در راند اول با نتیجه شش بر چهار حریف خود را شکست داده بود در راند دوم دو اخطار پیاپی از داور دریافت کرد و در نهایت با دریافت اخطار سوم بازنده‌ی میدان شد. جدا از ناداوری آشکار داوران در حق او اما چند نکته قابل ذکر است. نخست این‌که سبک مبارزه‌ی «مظاهری» با حریف کوبایی خالی از اشکال نبود.

بوکسور کوبایی خوب می‌دانست که برای فرار از دست‌های بلند حریف ایرانی باید تا می‌تواند به او نزدیک شود و همین دست «مظاهری» را بسته و او را به شدت عصبی کرده بود. بوکسور کرمانشاهی باید با رقص پا و فاصله گرفتن از «گومز» اختیار عمل را از دست او خارج می‌کرد که نکرد و سبب شد داور به علت چسبیدن «مظاهری» به حریفش او را سه اخطاره کند. اشتباه مهم‌تر دست ندادن بوکسور کشورمان با داور بود که اگر رفتار «مظاهری» منطقی‌تر بود شاید می‌شد که با شکایت از قضاوت این مسابقه، نتیجه را تغییر داد. به هر صورت نباید فراموش کرد که ذهنیت منفی جهانیان از رفتارهای حاکمان جمهوری‌اسلامی، بر برخورد آن‌ها با ورزش‌کاران ما هم تاثیر خود را گذاشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,