Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
به اتهام تلاش برای انجام عملیات تروریستی در اروپا

«پلیس اسپانیا سه متهم به عضویت در القاعده را بازداشت کرد»

2012 August 03

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، دوم اوت، پلیس اسپانیا اعلام کرد که سه مرد مظنون به عضویت در القاعده را با اتهام تلاش برای اقدام به عملیات تروریستی بازداشت کرده است.

به گزارش رسانه بریتانیایی تلگراف از مادرید، دو نفر از این افراد با ملیت روسی (بنا به برخی گزارش‌ها از بخش چچن روسیه) در اتوبوسی که به مقصد شهر «ایرون» در مجاورت مرز اسپانیا با فرانسه در حال حرکت بود، بازداشت شدند و فرد سوم با ملیت ترک، داخل آپارتمانی در شهر «لا لینه‌آ» واقع در منطقه «آندالوسیا»ی اسپانیا در جنوب این کشور دستگیر شده، در خانه وی نیز مواد منفجره کشف شد.

هر سه متهم از مدتی پیش تحت‌نظر پلیس اسپانیا قرار داشتند و طی هفته‌های گذشته با استفاده از پاراگلایدر موتوری به گشت‌زنی در منطقه خودمختار جبل‌الطارق از نواحی ساحلی دریای مدیترانه در جنوب اسپانیا پرداخته بودند که جزو خاک بریتانیا محسوب شده و یک پایگاه نظامی بریتانیایی نیز در آن قرار دارد. با توجه به اطلاعات به دست‌آمده از آپارتمان نفر سوم، گمان می‌رود که حمله به پایگاه نظامی بریتانیا با استفاده از پرنده‌های کنترل از راه دور، یکی از اهداف احتمالی متهمان بوده است.

بنابر گزارش‌ها، هر سه متهم پیش از اقامت در اسپانیا دوره‌هایی را در اردوگاه‌های نظامی وابسته به القاعده واقع در افغانستان و پاکستان گذرانده‌اند، و دست‌کم یکی از آن‌ها متخصص در ساخت سموم شیمیایی و مواد منفجره ذکر شده است.

«خورخه فرناندز دیاز» وزیر کشور اسپانیا بازداشت‌شدگان را افرادی بسیار خطرناک توصیف کرد و دستگیری آنان را بخشی از یک عملیات بزرگ علیه القاعده در سطح جهانی دانست. وی که در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت، اظهار داشت که دلایل آشکاری مبنی بر نقشه متهمان برای حمله به اهدافی در اسپانیا و نقاط دیگری در اروپا وجود دارد.

وزارت کشور اسپانیا تصویر سه متهم را منتشر کرد و نام‌های آنان را با حروف اختصاری مشخص نمود اما اندکی پس از انتشار تصاویر بازداشت‌شدگان، رسانه‌ها به نقل از یک منبع که نخواست نامش فاش شود، نام شهروند ترک را «چنگیز یالچین» ذکر کردند که بنابر‌این گزارش، کارمند یک شرکت ساختمانی با نام «پروفیلد کانترکتورز» واقع در منطقه جبل‌الطارق بوده است.

به موازات انتشار اخبار فوق، مقامات دولت محلی «جبل‌الطارق» سعی کرده‌اند تا به مردم اطمینان بخشند که خطر قریب‌الوقوعی آنان را تهدید نمی‌کند. با این وجود، استقرار ایستگاه‌های بازرسی در نواحی مرزی این ناحیه با اسپانیا و بررسی مدارک افراد و خودروها از عصر روزچهارشنبه به مدت چندین ساعت، باعث ایجاد صف‌های طویل و القای حس ناامنی در مردم این منطقه و نواحی جنوبی اسپانیا شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6181377 Viagra Without Prescription