Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
در پی یک رسوایی سیاسی و مالی

« خریداران رای نمایندگان کنگره در برزیل محاکمه می‌شوند»

2012 August 04

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، دوم اوت، دادگاه عالی برزیل به ریاست قاضی «کارلوس آیرس بریتو» محاکمه جمعی از مقامات بلندپایه این کشور را به اتهام خرید رای نمایندگان سابق کنگره برزیل در سال‌های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠۵ آغاز کرد.

به گزارش شبکه «الجزیره»، در این دادگاه که مطبوعات برزیلی به آن لقب «محاکمه قرن» داده‌اند، ٣٨ تن از افراد متنفذ شامل وزیران و قانون‌گذاران سابق و همچنین بانک‌داران و بازرگانان معروف در برابر دادگاه قرار می‌گیرند تا به طیف گسترده‌ای از اتهامات سیاسی و مالی چون اختلاس، پول‌شویی، ارتشا و کلاه‌برداری در جریان رسوایی موسوم به «خرید رای» پاسخ دهند. محکومیت در این دادگاه می‌تواند مجرمان را با مجازاتی تا ۴۵ سال زندان روبه‌رو کند.

از آن‌جا که گروهی از متهمان، نزدیکان و اعضای «حزب کارگر» به رهبری «لولا دا سیلوا» به شمار می‌روند، محاکمه مذکور می‌تواند چهره این سیاست‌مدار مشهور و رییس‌جمهوری پیشین برزیل را در اذهان عمومی مخدوش کند. آقای «دا سیلوا» اظهار داشته که قربانی خیانت متهمین شده‌است؛ با این‌حال وی به عنوان بنیان‌گذار و رهبر حزب کارگر، از مردم عذرخواهی کرد.

بر طبق گزارش‌هایی که نخستین‌بار در سال ٢٠٠۵ فاش شد، جمعی از اعضای حزب کارگر متهم شدند که در برابر رای نمایندگان کنگره به اشخاص مورد نظر حزب، به آن‌ها رشوه داده و بدین‌ترتیب، در آرایش صحنه سیاسی برزیل دست‌برده‌اند. «حزب سوسیال دموکرات برزیل» که در جایگاه اپوزیسیون قرار دارد، مدعی است که جمع مبالغ پرداخت شده به‌عنوان رشوه، رقمی معادل پنجاه میلیون دلار را در بر می‌گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,