Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
مهارت‌های زندگی

«پنج راه ساده برای خوش خلقی»

2012 August 03

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

 از خوش شانسی یا بدشانسی در روزگاری زندگی می‌کنیم که عصر ارتباطات نام گرفته و کم‌تر اتفاقی هست که از چشم و گوش‌ها در امان بماندو باز هم از بدشانسی یا خوش شانسی این دنیا  پر از خبر هست و در این دوران گستردگی ارتباطات و تبدیل شدن تمام دنیا به یک ده‌کده کوچک، خبرها به سرعت برق و باد می‌رسد. تنها یک چیز دیگر می‌ماند که آن هم به طور قطع باید بدشانسی نامید و آن این که مدت‌هاست این خبرها که تند و تند از راه می‌رسند دیگر کم‌تر نشانی از امید و شادی دارند. از روز به روز به هم ریخته شدن اوضاع اقتصادی گرفته تا بلبشوهای سیاسی و مشکلات فرهنگی و اجتماعی و محیط زیستی و همه و همه مطالب و خبرهایی است که با آگاهی از آن‌ها روزی صدبار شرمنده‌ی این دنیا می‌شوی و از قدم به آن گذاشتن پشیمان!

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برای ما ایرانی‌ها هم که شوک‌های ناشی از خبرهای ناگوار لحظه‌ای هست و انگار یک روزی اگر از این شوک‌ها بهمون وارد نشه چیزی را در زندگی گم کردیم هر چند که باید بگم که دیگه عادت کردیم به این مدل زندگی و از خاطرمان رفته که می‌شود بی دغدغه زندگی کرد… می شود آرامش داشت … می‌شود روزگاری را با کلی خبرهای دل‌گرم کننده گذراند … بگذریم …

اما به راستی با این همه انرژی منفی چه باید بکنیم؟ آیا باید اجازه بدهیم که تمام روزمان با دریافت یک خبر ناگوار خراب شود؟ آیا باید فقط بنشینیم و غصه بخوریم و غر بزنیم و مثلن سیگاری دود کنیم که تازه آسیب بدتری هم به محیط زیست برسانیم؟ باید راهی باشد که کمی خودمان را از فشار این ناخوشی‌های گریز ناپذیر نجات بدهیم.

بعضی آدم‌ها وقتی دچار افسردگی و دل گرفته‌گی می‌شوند می‌روند خرید یا یک ریخت و پاش حسابی می‌کنند و از خجالت حساب بانکی‌شان در میایند! این هم یک راه خوب برای رهایی از این وضعیت است اما اگر افسردگی‌ات ناشی از مثلن تغییرات قیمت ارز و فشارهای مالی باشد آن‌وقت است که باید راهی کم خرج برای خروج از این بحران پیدا کرد!

امروز دکتر مائو این بزشک متخصص چینی طب طول عمر برایمان توصیه‌هایی دارد که چگونه خیلی ساده و بی هیچ هزینه‌ای خوش خلق بشویم و به افزایش طول عمرمان هم کمک کنیم:

  بیش به سوی شادی

شاید اصلن فکر نکنید که همین کش و قوص رفتن بشت میز بعد از چند ساعت زل زدن به مانیتور و نوشتن و کار کردن می تواند چه اثر خوبی روی به دست آوردن روحیه و رهایی از خستگی داشته باشد.

هر چقدر هم که به کارتان علاقه داشته باشید و با کمال میل آن را انجام بدهید اما چند ساعت مداوم کار کردن فضای شما را تغییر می‌دهد و انرزی‌تان را تخلیه می‌کند. تنها کافی است هر چند ساعت یک بار از جا بلند شوید و دستهایتان را بکشید و انگشتانتان را تکان بدهید. این کار باعث می‌شود که گردش خون روال بهتری بیدا کند و اکسیژن کافی به سلول‌های بدنتان برسد. بعد از این تنها یک لبخند می‌تواند این مرحله راکامل کند و با رساندن سروتونین کافی به مغز علاوه بر احساس پر انرژی شدن، حس سرخوشی هم به شما بدهد و سبب بشود که با روحیه بهتر کارتان را ادامه بدهید.

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که تعداد زیادی از سلول‌های مغز را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. این سلول‌ها با خلق و خو، میل جنسی، اشتها، خواب، حافظه و یادگیری، تنظیم دمای بدن و برخی رفتارهای اجتماعی ارتباط دارند. بسیاری از تحقیقات نشان داده که کمبود سروتونین ممکن است بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس، اضطراب، هراس و خشم بیش از حد شود.

مثبت فکر کنید     

استرس می‌تواند اثر ویران کننده‌ای بر رفتار و اندیشه‌های ما داشته باشد. الگوهای فکری منفی در نهایت ممکن است به افسردگی، اضطراب، و حتا یک زندگی کم تحرک و منفعل منجر شوند. اما از سوی دیگر، مثبت اندیشی بلافاصله می‌تواند روحیه و دیدگاه انسان را تغییر بدهد. برای هرچه بیشتر مثبت‌اندیشی سعی کنید هر روز این تمرین را انجام بدهید: هر روز حداقل سه چیزی را که شما برای داشتن آن‌ها سپاس‌گزار هستید، بنویسید. ذهن شما، بلافاصله به یک جریان مثبت هدایت می‌شود و شما بیش‌تر به داشته‌های خود در زندگی تمرکز می‌کنید. به جای این که خودتان را با فکرکردن به چیزهایی که آرزوی داشتنشان را دارید، تخلیه انرژی بکنید بهتر است روحیه خودتان را با فکر کردن به آنچه که در حال حاضر دارید تقویت کنید. این آغازی خواهد بود برای دیدن نیمه پر لیوان!

موسیقی فرح‌بخش

خیلی وقت‌ها هیچ چیز مثل شنیدن یک موسیقی مورد علاقه، انسان را سر حال نمی‌آورد. مهم نیست که به چه نوع موسیقی علاقه مند باشید مهم این است که مطالعات دانشمندان نشان داده که گوش دادن به موسیقی یا نواختن یک ساز و خلق یک قطعه موسیقایی می‌تواند درمان موثری برای کاهش استرس و توهم باشد و کمک کند که بدن درد و رنج کم‌تری بکشد. سعی کنید همیشه یک فهرست از موسیقی‌های مورد علاقه‌تان را در دسترس داشته باشید تا هر زمان که احساس کردید نیاز به تقویت روحیه دارید بلافاصله به سراغ یکی از آن‌ها بروید. این موسیقی‌ها می‌تواند از انواع موسیقی باشد که شما را به رقص وادارد تا موسیقی آرام بخشی که هنگام مراقبه گوش می‌کنید. هر چه هست اثر مفید خودش را بر روحیه تان دارد و شما را از مود منفی که درش بودید خارج می‌کند.

رنگین کمانی باشید

اما برای شاد بودن و دریافت روحیه بد نیست سری هم به کمد لباس ها بزنیم. اگر از اون دسته آدم هایی هستید که بیشتر از لباس های تیره رنگ لذت می برید بهتر است تجدید نظری بکنید و چند لباس با رنگ های روشن هم به کمدتان بیافزایید. رنگ های زرد، قرمز و یا صورتی بهترین انتخاب می توانند باشند برای این که مغز شما را فعال کنند و روحیه شما را تغییر بدهند.

یک راه خوش مزه برای شاد بودن    

اما یک راه دل‌پذیر و خوش‌مزه برای بالابردن سطح سرتونین مغزتان این است که هر چه بیش‌تر از کربوهیدرات‌های مفید مصرف کنید.

مصرف موادغذایی غنی از کربوهیدرات، باعث آزادسازی انسولین می‌شود و تمام اسیدهای آمینه موجود در خون به جز تریپتوفان، جذب بدن می‌شوند. در نتیجه مقدار زیاد تریپتوفان در جریان خون باقی می‌ماند و به مغز وارد می‌شود و مقدار سروتونین را افزایش می‌دهد. تریپتوفان، اسید آمینه‌ای است که در ساخت سروتونین نقش دارد.

اما بهترین راه بهره بردن از فواید مفید این کربوهیدرات‌ها این است که از غلات سبوس‌دار و میوه‌ها استفاده کنید. انواع چیبس‌ها و کربوهیدرات‌های شیرین و فراوری شده را کنار بگذارید و سراغ خوراکی‌های سالم‌تری بروید. برای میان وعده‌هایتان تنها کافی است که 30 گرم کربوهیدرات مفید به بدنتان برسونید مثلن با خوردن یک نان تست سبوس‌دار با یک قاشق کره بادام زمینی و مثلن نصف فنجان انواع توت، گیلاس یا هرچیزی از این خانواده یا مقداری آجیل بدون نمک و مثلن کمی زغال اخته. گاهی هم حتا یک موز می‌تواند منبع خوبی برای رساندن کربوهیدرات کافی به بدن و برگردان نشاط و شادی به روحیه شما باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,