Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
سوت

«برسی افت فوتبال ایران در سال‌های اخیر»

2010 January 11

محمدرضا/ رادیوکوچه

افت فوتبال ایران از سال ۲۰۰۶ و بعد از حذف در مرحله گروهی جا م جهانی‌ شروع شد. تیم ایران در بوسان به شکل خاطره‌انگیزی  قهرمان شد ،در سال ۲۰۰۴ و در جا م ملت‌ها تیم‌ملی‌‌ ایران بهترین بازی‌ها را ارائه داد و بدون باخت سوم شد.

در ادامه راهی‌ جام‌جهانی‌ شد  اما ایران نتوانست بازی‌‌های خوبی‌ رو در آلمان به نمایش بگذارد اما با رفتن برانکو و دادکان از راس تیم‌ملی‌ و فدراسیون فوتبال، مسوولین وقت که می‌خواستند از مربی‌ ایرانی‌ استفاده کنند تصمیم گرفتند تا از مربیان  ایرانی به صورت خرد جمعی‌ استفاده کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همان طور که پیش‌بینی‌ می‌شد  ثمره‌ خردجمعی‌  کسی‌ نبود جز «امیر قلعه‌نوعی» اما خرد جمعی‌ هم جواب نداد چرا که موجب حذف‌شدن  ایران در جام ملت‌های آسیا شد.

تا این‌که دوباره مسوولین تصمیم گرفتند از مربی‌ خارجی‌ استفاده کنند و در این میان علی‌ کفاشیان دونده سابق  وارد میدان شد و در ابتدا به سراغ  مربیان خارجی‌ رفت  ولی‌ به یک‌باره یک لیست پنج نفره به نام‌های افشین قطبی، بیژن ذوالفقارنسب، مجید جلالی، محمد مایلی‌کهن و امیر قلعه‌نوعی  را اعلام کردند  و جالب اینجا بود که بعد از چندروز بالاوپائین‌کردن «علی‌ دایی» را که جزو لیست پنج نفره نبود به عنوان سرمربی‌ تیم ملی‌ انتخاب کردند که این  انتخاب خود علی‌ دایی را شوکه کرد،  دایی که با کسی‌ لابی نکرده‌بود  هدایت تیم ملی‌ را به عهده‌ گرفت و دایی ماموریت داشت تا ایران  را به جام جهانی‌ برساند.

او مرحله اول را مقتدرانه پشت سر گذاشت و به مرحله بعد صعود کرد اما در مرحله بعد کار به بازی‌ مقابل عربستان کشیده شد  و در نهایت  تیم ایران در حضور ۹۰ هزارنفر تماشاگربازی‌ یک هیچ برده را دو بریک باخت تا دایی شدید‌ترین اعتراضات را بشنود و یک روز بعد هم از اخراجش مطلع بشود.

کفاشیان پیش از آن گفته‌بود از دایی تا آخر قراردادش حمایت می‌کند، اما این‌طور نشد

کفاشیان پیش از آن گفته‌بود از دایی تا آخر قراردادش حمایت می‌کند، اما این‌طور نشد. بعد از دایی هم نوبت به مایلی‌کهن رسید، که به طور عجیبی‌ سرمربی‌ شد و به‌طور عجیب‌تری بعد از ۱۵ روز با نوشتن چند بیانیه از تیم‌ملی‌ کنار رفت تا بالاخره تیم ملی‌ نصیب قطبی بشود.

در این میان این سوال پیش می‌آید که اگر قطبی  مربی‌ ایده‌آل برای فدراسیون بود، چرا  در آن دو مرتبه قبلی‌ انتخاب نشد؟

به هرحال قطبی مثل یک قهرمان وارد ایران شد و قول داد ایران را به جام‌جهانی‌ می‌رساند، اما این‌طور نشد و فوتبال ایران به شکل ناباورانه‌ای جام جهانی‌ ۲۰۱۰ را از دست داد تا یک ناکامی بزرگ دیگر را در کار نامه‌اش ثبت کند.

باخت‌های تیم‌ملی‌ هم‌چنان ادامه دارد  و خیلی‌‌ها حسرت سال ۲۰۰۶ را می‌خورند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,