شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس‌نشینی تند

«زندگی گل به توان ابدیت»

۱۳۹۱ مرداد ۱۵

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

روز به روز بر تعداد شبکه‌های خبری، اجتماعی و اطلاع‌رسانی ماهواره‌ای و اینترنتی افزوده می‌شود. بخش عمده‌ای از موضوعات این رسانه‌ها را انعکاس اتفاقات ریز و درشتی تشکیل می‌دهد که هر روزه و هر لحظه در جهان پیش می‌آید، اما واقعن وجود چنین شبکه‌هایی و استفاده‌ی روزمره از آن‌ها برای انسان امروز چه ارمغانی را به هم‌راه آورده است؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هر انسانی در درون ذهن و روانش دانه‌ها و بذرهایی را دارد. برخی از آن‌ها چون عشق، قدرت، مهربانی و کمک به هم‌نوع مثبت هستند و شماری دیگر چون خشم، خشونت و حسادت منفی. تا هنگامی که این دانه‌ها آبیاری و تغذیه نشده باشند به آن اندازه‌ رشد نخواهند کرد تا جایی را در ذهن و روان ما اشغال کرده و بر زندگی روزمره‌ی ما تاثیر مثبت یا منفی خود را بگذارند. ما هر روزه و از طریق چشم و گوش و ذهن خود اطلاعاتی را دریافت می‌کنیم که می‌توانند خوراک مناسب یا نامناسبی برای این بذرها باشند. ما فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را می‌بینیم و با خواندن اخبار مختلف از روزنامه‌ها و سایت‌های خبری از موضوعات روز جهان مطلع می‌شویم اما بسیاری از این ورودی‌ها خوراک‌‌های خوبی برای روان انسان نیستند. بیش‌تر آن‌ها سرشار از صحنه‌های قتل، تجاوز، خشونت و تن‌پروری و حسادت و شهوت ثروت و قدرت هستند. بسیاری از خبرها در اصل خود به آن اندازه که رسانه‌ها سعی در انعکاس آن دارند هم وحشت‌ناک نیستند اما متاسفانه خبرنگاران آن‌ها را وحشت‌ناک‌تر و دردناک‌تر از آن‌چه هستند جلوه و میزان کشته‌های یک جنایت یا نسل‌کشی را ده‌ها برابر بزرگ‌تر و حجم رنج و اندوه را هزاران بار بیش‌تر نشان می‌دهند تا مخاطب بیش‌تری را جلب خود کنند.

آیا می‌شود از این رسانه‌ها دوری کرد؟ البته که می‌شود، بدون رسانه‌ها بشر هیچ چیز ویژه‌ای را از دست نخواهد داد. مطمئن باشید که اگر این روزها اتفاق مهمی در جهان بیافتد شما به سرعت از آن مطلع خواهید شد و دیگر چیزها در قیاس با آن بی‌ارزش است. به جایش کتاب بخوانید، موزیک گوش کنید و سعی کنید تا روزانه چند خطی بنویسید. اگر ما زمانی را که برای دیدن و شنیدن اخبار بد از رسانه‌های تصویری و شنیداری صرف می‌کنیم به ورزش کردن، تفریح و گشت و گذار در طبیعت بگذرانیم انسان‌های به‌تر و مثبت‌تری خواهیم شد. بسیاری از ما با نیت‌های خیر و نیکوکارانه هر روزه در انتشار خبرهایی می‌کوشیم که تاثیر آن در عمل چیزی به جز گسترش و زدودن قبح اعمال وحشیانه نیست. بیایید به جای انتقال اخبار بد در پراکندن نیروهای مثبت و اخبار خوب بکوشیم زیرا همان‌طور که از قدیم هم گفته‌اند خبر بد خودش به سرعت به همه جا می‌رسد. خودمان را از معرض بدی‌ها، زشتی‌ها و اخبار دردناک کنار بکشیم و این روش را درباره‌ی دوستان‌مان نیز به کار ببریم. جهان معاصر جای زشتی شده است خودمان در تکثیر بیش‌تر زشتی‌ها تلاش نکنیم.

تیتر: برگرفته از «صدای پای آب» سهراب سپهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,