Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
پس از تماس با مقام‌های ترکیه،

«درخواست ایران از قطر برای آزادی اتباع ایرانی در سوریه»

2012 August 05

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، ‌روز یک‌شنبه، 5 اوت،  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تماس‌هایی تلفنی با وزیران امور خارجه قطر و ترکیه از این دو کشور خواسته است تا برای آزادی ایرانیان ربوده‌شده در سوریه تلاش کنند.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تماس تلفنی با شیخ‌حمد‌ بن‌جاسم آل‌ثانی، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر از او خواسته است تا «تمام تلاش‌های خود را برای آزادی زائران ربوده‌شده ایرانی در سوریه انجام دهد.»

بنا بر این گزارش، وزیر امور خارجه قطر به آقای صالحی گفته است که «ضمن بررسی موضوع در اسرع وقت نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد.»

روز شنبه، گزارش شد که 48 تبعه ایران در منطقه زینبیه در دمشق، پایتخت سوریه، توسط افرادی که اعضای «گروه‌های مسلح» خوانده شدند، ربوده شده‌اند.

زینبیه از اماکن مذهبی شیعیان در دمشق است. این منطقه در هفته‌های اخیر محل درگیری نیروهای ارتش سوریه با مخالفان مسلح دولت بوده است.

گفته شده است که افراد ربوده‌شده به قصد زیارت اماکن مذهبی و با هماهنگی شخصی به سوریه رفته بودند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی شام‌گاه شنبه، با احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز گفت‌وگویی تلفنی داشته و «خواستار مداخله فوری آنکارا» برای آزادی اتباع ربوده‌ شده ایران در دمشق شده است.

هنوز از سرنوشت ایرانیان ربوده‌ شده گزارشی منتشر نشده است، ولی مقامات سوری گفته‌اند که «به دنبال حل و فصل موضوع» هستند.

به گزارش فارس، پیش از این 32 نفر از اتباع ایران در حوادثی جداگانه در مناطق شمالی و مرکزی سوریه ربوده شده‌اند که تاکنون 27 نفر از آن‌ها آزاد و پنج نفر دیگر هم‌چنان در اختیار «افراد مسلح» هستند.

بیشتر بخوانید:

«ربوده شدن ۴۸ ایرانی در سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,