شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
پس‌نشینی تند

«شکار ساده‌لوحان»

۱۳۹۱ مرداد ۱۶

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در پی اعلام دستگیری چند ایرانی در سوریه به وسیله‌ی مخالفان مسلح حکومت «بشار اسد»، ویدویی از گروگان‌ها و گروگان‌گیرها در یوتیوب منتشر شد که از آن به عنوان سند نظامی بودن و وابستگی این افراد به سپاه پاسداران جمهوری‌اسلامی یاد می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اکنون در دنیا از دوستان جمهوری‌اسلامی گرفته تا دشمنانش همه از نقش آشکار نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی ایران در کشورهای چون لبنان و سوریه آگاه هستند و کم‌تر کسی می‌تواند این حقیقت روشن را انکار کند. سخن اما بر سر رسانه‌هایی است که می‌کوشند تا با ساخت فیلم‌های این چنینی بر حضور سپاه و نیروهای امنیتی جمهوری‌اسلامی در کشورهای دیگر تاکید کنند. واقعیت این است که این ویدیوهای غیرحرفه‌ای که به ضعیف‌ترین شکل ممکن ساخته می‌شوند نه تنها کمکی به نیت چنین افراد و یا کشورهایی نمی‌کنند بلکه بیش‌تر به نفع جمهوری‌اسلامی و اهدافش در منطقه است. کافی است تا یک نگاه ساده به همین نمونه‌ی اخیر داشته باشیم تا همه چیز دستگیرمان شود. نخست آن‌که نیروهای امنیتی در هر کجای دنیا حتا اگر بسیار مبتدی و آماتور هم باشند از حداقل تمهیداتی برای طبیعی جلوه دادن رفتارشان و در معرض شک و تردید قرار نگرفتن به وسیله نیروهای امنیتی مخالف خود بهره می‌گیرند که در این مورد اخیر به هیچ عنوان دیده نمی‌شود. کسی که قرار است تا در پوشش زائر به سوریه رفته و کار امنیتی و نظامی انجام دهد حداقل چند زن را برای رد گم کردن و واقعی جلوه دادن ماجرا هم‌راه خود به این سفر خواهد برد، در آرایش سر و صورتش تغییراتی خواهد داد و پوششی را بر تن می‌کند که کم‌تر شک برانگیز باشد، چیزی که در نیروهای به ظاهر دستگیر شده به هیچ عنوان رعایت نشده بود.

هیچ نیروی اطلاعاتی-امنیتی با خود مدارکی که بتواند کار، نقشه، وظیفه‌ و هویت او را به روشنی ثابت کند به هم‌راه نمی‌برد. نیروهای امنیتی نمایش داده شده در ویدیوی اخیر همگی با خود کارت شناسایی و عضویت در نیروهای نظامی-امنیتی و هم‌چنین مجوزهای حمل سلاح را به هم‌راه داشتند و خنده‌دار آن‌که آن‌ها را در برابر دوربین و با تقاضای نیروهای ارتش آزادی‌بخش سوریه از جیب کت خود خارج می‌کردند و جلوی دوربین به نمایش می‌گذاردند. گویا بینندگان تلویزیونی مشتی ساده لوح هستند که از خود نمی‌پرسند چرا تا پیش از این، کارت‌های شناسایی این افراد از آن‌ها گرفته نشده بوده و اگر شده چرا دوباره به آن‌ها بازپس داده شده تا در مقابل دوربین از جیب خود بیرون بیاورند؟ پاسخ به این پرسش بسیار ساده است، این ماجرا فقط یک نمایش مضحک و احمقانه بوده که به بدترین شیوه‌ی ممکن کارگردانی شده است. یادمان نرود که این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری‌اسلامی خود یکی از بزرگ‌ترین متخصصان ساخت چنین فیلم‌های ساده‌لوحانه و آبکی در افشاگری نقش بیگانگان در ترورها و خراب‌کاری‌های اخیر در ایران است و به قول معروف «جلوی قاضی و معلق‌بازی؟». مگر خود ایرانی‌ها کم صحنه‌های اعتراف به هم‌کاری با بیگانگان را در صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی دیده‌اند که حالا قرار است تا نسخه‌ی بدل آن را باور کنند؟

تکثیر و ترویج چنین فیلم‌ها و ویدیوهایی به عنوان مدرک خراب‌کاری و نفوذ جمهوری‌اسلامی در کشورهای دیگر بیش از همه چیز به ضرر جریان منتقد و اپوزیسیون جمهوری‌اسلامی خواهد بود چرا که هر بیننده‌ای از خود خواهد پرسید که با وجود چنین نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی احمق و ساده‌لوحی چگونه است که این احزاب و گروه‌ها در طول سالیان گذشته نتوانسته‌اند به کم‌ترین موفقیتی دست یابند؟ واقعیت این است که درست که سطح دانش و توانایی این نیروها در مقایسه با سازمان‌هایی چون سیا یا ام‌آی‌سیکس بسیار پایین‌تر است اما جمهوری‌اسلامی برای بقای خود بیش از هر جای دیگری در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و خود را به روز نگاه داشته است و برای پیداکردن ردپای این نیروها در کشورهای دیگر باید سنجیده‌تر و عاقلانه‌تر عمل کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,