Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
وزیر امور خارجه ایران:

«درخواست از سازمان ملل برای آزادی گروگان‌ها در سوریه»

2012 August 08

خبر / رادیو کوچه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، از سازمان ملل متحد برای آزادی 48 ایرانی که روز شنبه در سوریه گروگان گرفته شده‌اند، درخواست کمک کرده است. این درخواست، در نامه‌ای به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد عنوان شده است.

علی‌اکبر صالحی، که هم‌اکنون در ترکیه به‌سر می‌برد، از دفترهای مربوطه در سازمان ملل خواسته در این زمینه به ایران کمک کنند و گفته «رسیدگی به این درخواست دولت (ایران) و خانواده‌های گروگان‌ها مورد قدردانی قرار خواهد گرفت.»

این درخواست پس از آن ارایه می شود که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دولت آمریکا را مسوول جان ربوده‌شدگان ایرانی در سوریه دانست.

آقای صالحی در نامه خود به سازمان ملل متحد گفت: «دولت ایران خواستار آزادی فوری اتباع خود بوده و معتقد است استفاده از این گروگان‌ها به عنوان سپر انسانی، نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشر این افراد غیر‌نظامی و بی‌گناه است.»

آقای صالحی در گفت‌وگو با مقامات ترکیه، ضمن تکذیب وابستگی ربوده‌شدگان به سپاه پاسداران، گفته است که بعضی از این افراد، از بازنشستگان سپاه و ارتش هستند که در چارچوب اعزام بازنشستگان ادارات مختلف جمهوری اسلامی، برای زیارت به سوریه اعزام شده بودند.

روز شنبه افراد مسلح یک اتوبوس حامل چهل و هشت ایرانی را در دمشق، پایتخت سوریه متوقف کرده و مسافران آن را با خود بردند.

پیش‌تر خبرهایی درباره کشته‌شدن سه تن از چهل هشت ایرانی ربوده شده در بمباران ساختمان محل نگه‌داری آن‌ها منتشر شده بود، اما معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی این خبرها را تکذیب کرد.

او گفت «پی‌گیری‌های ایران نشان می‌دهد هیچ خبر تایید‌شده‌ای مبنی بر کشته شدن این افراد وجود ندارد.»

بیشتر بخوانید:

 «دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بشار اسد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,