Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
از سوی دادگاه انقلاب اعلام شد

«ضیاء‌الدین نبوی به ۱۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد»

2010 January 13

ضیاء الدین­ نبوی، دانشجوی ستاره‌دار و سخنگوی شورای دفاع از حق تحصیل از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به قضاوت پیرعباسی به حکم سنگین 15 سال حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد. نبوی بر مبنای اتهام هواداری از سازمان مجاهدین به 10 سال زندان و اتهام اختلال در نظم عمومی به 5 سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر، این در حالی است که ضیا نبوی شدیدن ارتباط خود با سازمان مجاهدین خلق را رد نموده و عنوان داشته است تنها دلیل دادگاه برای صدور چنین حکمی حضور چند تن از اعضای خانواده او در اشرف می‌باشد. ژینوس شریفی، وکیل این فعال دانشجویی درباره حکم موکل خود گفت: « این حکم انتقام‌گیری از ضیا برای فعالیت‌های او در شورای دفاع از حق تحصیل است. دادگاه یکی از دلایل همکاری ضیا با سازمان را مصاحبه با سایت خبرنامه امیرکبیر عنوان نموده است چرا که آنها مدعی‌اند خبرنامه از سوی سازمان اداره می‌شود.»

ضیاءالدین ­نبوی از جمله دانشجویان ستاره‌داری است که محمود احمدی‌نژاد در جریان مناظره‌های تلویزیونی خود پیش از انتخابات بارها وجود آنها را منکر شده بود، وی در شامگاه روز 25 خرداد در منزل یکی از دوستانش بازداشت شد. به گفته وکیل این فعال دانشجویی، اتهام اصلی نبوی حضور در راهپیمایی روز 25 خرداد ماه بوده است.

نبوی در مدت بازداشت و بازجویی در بند 209 زندان اوین بارها از جانب بازجویان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت.

عاطفه نبوی، دختر عموی وی نیز که به همراه او بازداشت شده بود از سوی دادگاه انقلاب به 4 سال حبس تعزیری محکوم شده است.

دانشجویان ستاره‌دار، در روزهای منتهی به انتخابات، بارها با تجمع در برابر وزارت­ علوم، صدا و سیما، دانشگاه­ تهران و برخی از میادین تهران نسبت به سخنان احمدی‌نژاد اعتراض کردند. پس از انتخابات و در جریان بازداشت‌های گسترده فعالان سیاسی، 10 تن از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل نیز به بازداشت نهادهای در آمدند. هم‌اکنون مهدیه­گلرو، شیوا­نظرآهاری، سعید­جلالی‌فر، پیمان­عارف، مجید­دری و ضیاءالدین­نبوی از اعضای این شورا در زندان به سر می‌برند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,