شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
04 September 2016
شاد و تندرست

«فوتبال، آفتابه لگن هفت دست»

۱۳۹۱ مرداد ۱۹

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

مسابقات المپیک لندن هم‌چنان ادامه دارد و ‌ورزش‌کاران ما تاکنون به نتایج قابل قبولی دست یافته‌اند. اما نکته‌ای که صدای بسیاری از دل‌سوزان و مردم را در آورده است حق‌کشی‌های است که در مورد ‌ورزش‌کاران ما اتفاق می‌افتد و متاسفانه مسوولان ورزشی ما قادر به انجام هیچ کار موثری در این باره نبوده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این موضوع، نتیجه و پیامد یکی از دردهای کهنه‌ی سه دهه‌ی اخیر ورزش ماست و آن بدون شک نداشتن کرسی‌های مناسب در فدراسیون‌های ورزشی جهانی است. با نهایت تاسف این موضوع ناشی از یک حقیقت تلخ است و آن چیزی به جز ضعف دیپلماسی و عدم توانایی مدیران سیاسی جمهوری‌اسلامی در سطح جهانی نیست. در صورتی‌که اگر برای نمونه ما در فدراسیون جهانی کشتی نماینده‌ای داشتیم می‌توانستیم وقتی که داوران آشکارا سر «سعید عبدولی» را بریدند حق ورزش‌کارمان را از مسوولان مسابقات بگیریم.

—————————————————————–

در المپیک لندن، برخی در میان تلاش و رنج ‌ورزش‌کاران ما برای دریافت مدال و کسب افتخار برای کشورمان، هم‌چنان در فکر چاپلوسی برای حاکمان جمهوری‌اسلامی بودند و در این راه البته از کیسه‌ی خلیفه می‌بخشیدند. در آخرین نمونه از آن‌ها «حسین رضازاده» که اکنون دیگر آوازه‌ی پاچه‌خواری‌هایش به همه جا رسیده است، پس از کسب نتایج درخشان در مسابقات وزنه‌برداری المپیک، در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «واقعن شب خوبی بود. یکی از به‌ترین شب‌های زندگی‌ام بود. یاد شب‌هایی افتادم که خودم در المپیک طلا می‌گرفتم. واقعن بچه‌ها عالی کار کردند. هر چهار وزنه‌بردار ما خوب بودند. البته ما به غیر از این‌ها مدال هم می‌گرفتیم. با این حال خوش‌حالم که وزنه‌برداری را سربلند کردیم.»

او در پایان گفت: «من این چهار مدال را به مردم تقدیم می‌کنم که در این شب‌ها ما را دعا کردند. آن‌ها صاحب اصلی این مدال‌ها هستند. من این مدال‌ها را تقدیم می‌کنم به رهبر معظم انقلاب.»

—————————————————————-

یکی دیگر از پیامدهای کسب نتایج درخشان برخی از رشته‌های ورزشی در المپیک افزایش نارضایتی مردم از روابط حاکم بر فوتبال ما بود. بسیاری از مردم در روزهای اخیر از غرور کاذب و کم‌بود شخصیت از یک سو و بی‌غیرتی و پول‌پرستی فوتبالیست‌ها از سوی دیگر سخن گفتند و از هزینه‌های بی‌سبب و بی‌نتیجه در فوتبال ملی گله کردند. واقعیت این است که جلوی فکر کردن مردم را نمی‌شود گرفت. این حق مردم است که از خود ‌پرسند آیا امثال مربیانی هم‌چون «قلعه‌نویی‌ها» و «پروین‌ها» چه گلی به سر ورزش ما زده‌اند که باید ثروت‌های آن‌چنانی داشته باشند و قراردادهای میلیاردی امضا کنند اما مربی موفق و افتاده‌ای چون «محمد بنا» یک آپارتمان نقلی هم از خودش نداشته باشد و پس از سال‌ها زحمت و کسب مدال برای این مرز و بوم هنوز مستاجر باشد؟ آیا صدها فوتبالیست متفرعن و پولکی به اندازه یک جوان کشتی‌گیر یا بوکسور که با دست‌فروشی زندگی خود را سپری می‌کند، برای مردم ما شادی به ارمغان آورده‌اند؟ آیا بالاخره نباید روزی رشته‌ی این تبعیض آشکار پاره شود و ‌ورزش‌کاران افتخار آفرین دیگر رشته‌ها هم، اندکی به آن‌چه لیاقت آن‌هاست دست یابند؟

————————————————————

در جدیدترین رده‌بندی فیفا تیم‌ملی ایران با 590 امتیاز پایین‌تر از تیم‌های ژاپن، استرالیا و کره‌جنوبی ایستاده است. پس از تیم‌ملی کشورمان هم تیم‌های ازبکستان، چین، اردن، عراق، کره‌شمالی و عمان رده‌های پنجم تا دهم برترین تیم‌های آسیایی را از آن خود کرده‌اند. هم‌چنین قطر و لبنان حریفان ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل به ترتیب در رده‌های 12 و 17 آسیا قرار گرفته‌اند.

در رده‌بندی کلی هم اسپانیا با 1605 امتیاز هم‌چنان برترین تیم فوتبال جهان باقی ماند، آلمان جای‌گاه دوم خود را حفظ کرد و انگلیس با یک پله رشد به رده‌ی سوم صعود کرد.

———————————————————–

از باشگاه پرسپولیس خبر می‌رسد که ظاهرن اوضاع بر وفق مراد «علی پروین» نیست. شنیده می‌شود بالاخره پس از دخالت‌های آشکار «پروین» در زمینه‌ی مربی‌گری این تیم و تلاش برای نتیجه‌ نگرفتن مربیان، صدای بازیکنان این تیم درآمده است و منابع آگاه در این باشگاه از کم‌رنگ شدن حضور پروین در پرسپولیس و از احتمال حذف او از سمت مدیریت فنی این تیم خبر می‌دهند. همین شایعات خبر می‌دهند که گزینه‌ی احتمالی جانشین پروین، «جعفر کاشانی» از پیش‌کسوتان این باشگاه خواهد بود.

———————————————————

زمانی که «امیر قلعه‌نویی» به باشگاه استقلال می‌آمد شنیده‌ها نشان از آن داشت که یکی از شروط او برای پیوستن به این باشگاه داشتن اختیارات کامل است، اما امروز به نظر می‌رسد که «قلعه‌نویی» پا را بسیار فراتر نهاده است و می‌توان به جرات گفت که اکنون او هم سرمربی استقلال است و هم مدیر عاملش. تمام انتصاب‌ها در باشگاه استقلال با نظر، هماهنگی و مشورت با او صورت می‌گیرد، «میرشاد ماجدی» توسط «قلعه‌نویی» سرپرست شد، هم‌چنین «امیر عرب»، مدیر اجرایی استقلال نیز که به تازگی انتخاب شده، از نزدیکان مربی آبی‌پوشان به حساب می‌آید و به تازگی و با نظر او حکم گرفته است. برادر «عرب» نیز اخیرن با دستور «قلعه‌نویی» رییس کانون مشوقین باشگاه شده است. همه‌ی این‌ها در حالی است که «امیر قلعه‌نویی» تمامی منتقدین خود را نیز از باشگاه استقلال کنار گذاشته است. از جمله‌ی این افراد باید به «نظری جویباری» معاون سابق باشگاه اشاره کرد که به دستور او کنار گذاشته شد. سرمربی استقلال در حال حاضر همه کاره‌ی باشگاه به حساب می‌آید و تمام تصمیم‌ها را خودش می‌گیرد، باید دید «فتح‌اله‌زاده» تا چه زمانی سکوت کرده و در برابر این یکه‌تازی‌ها تمکین می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,