Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
درپی شرکت در مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور

«ادامه بازداشت فعالان آذربایجانی»

2010 January 13

ابراهیم فرج زاده، هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن، رضا ابری، هوشنگ رضائی، فرزین اصغری، علی ایمانی و محمد رضا یوسفی از فعالان مدنی آذربایجانی که ٨ دی ٨٨ بازداشت شده بودند پس از دو هفته  هم چنان در بازداشت به سر می برند.

بازداشت این افراد پس از آن صورت گرفته است که آن ها در مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور شرکت کرده و پس از نثار گل شعارهایی مبنی بر تسلیت این ضایعه به آذربایجانی‌ها سرداده و مارش ملی آذربایجان را خوانده‌اند.

یعقوب وجودی دیگر فعال آذربایجانی نیز که پس از شرکت در مراسم مجلس ترحیم  چنگیز بخت آور ناپدید شده بود طی تماسی تلفنی با خانواده خبر از بازداشت خود توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز داده است.

علاوه از این ابراهیم آسمانی و مهدی، مجید و نصیب جوادپور نیز که در مراسم تشییع جنازه بخت آور بازداشت شده بودند به قید وثیقه از زندان آزاد شده‌اند .

ماموران امنیتی در جریان  مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور در صبح روز سه شنبه ٨ دی ٨٨ هنگامی که شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری از قبرستان مارالان خارج می شدند به آن ها حمله کرده و با استفاده از چماق و زنجیر و گاز اشک آور مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده و عده ای را بازداشت کردند. مراسم مجلس ترحیم بخت آور در بعد از ظهر همان روز تحت تدابیر شدید امنیتی برگرار گردیده و ماموران وزارت اطلاعات اقدام به فیلمبرداری از شرکت کنندگان در مراسم نموده اند.

شایان ذکر است در جریان مراسمات خاکسپاری جنگیز بخت آور ۲۳ تن از فعالان آذربایجانی دستگیر شده اند که ابراهیم فرج زاده، هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن، رضا ابری، هوشنگ رضائی، فرزین اصغری، علی ایمانی، یعقوب وجودی، محمد رضا یوسفی، ابراهیم آسمانی و سه برادر به نام های مهدی،مجید و نصیب جوادپور از جمله بازداشت شدگان به شمار می روند و از هویت ده تن دیگر اطلاعی در دست نیست.

چنگیز بخت آور از فعالین شناخته شده آذربایجانی در تبریز است که در سال های اخیر به خاطر مبارزاتش در راستای خواست های ملی و زبانی آذربایجانیها از سوی ماموران امنیتی ایران بازداشت و به زندان محکوم گردیده بود.خانواده بخت آور با توجه به سلامت جسمی او، ماموران امنیتی ایران را به دخالت در مرگ این فعال آذربایجانی متهم می کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,