Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«درخواست برای عقب‌نشینی از موضع هسته‌ای»

2010 January 13

ابوظبی؛ امارات متحده عربی و آلمان در روز یک شنبه گفتند که ایران با تلاش بیشتری در راستای آرامش بخشیدن به جامعه جهانی در مورد برنامه هسته ای خود باشد در غیر این صورت تحریم های جدیدی در راه خواهند بود.

در ادامه جلسه ابوظبی، وزیر خارجه امارات، شیخ عبدالله بی زیاد آل نحیان گفت که وی امیدوار است که ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

«ما خیلی نگران رفتار غیر شفاف ایران با توجه به برنامه هسته ایش هستیم». وی این اظهارات را پس از ملاقات با وسترول، همتای آلمانی خود، ابراز کرد.

«این بستگی به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد. ما انتظار همکاری های بیشتری از ایران را داریم. این چیزی است که خواسته جامعه جهانی است، جامعه ای که خود ایران هم جزئی از آن است»

شیخ عبدالله یاد آور شد که شورای امنیتی سازمان ملل متحد دور چهارم از تحریم های خود را برای عقب راندن ایران از فعالیت های حساس اتمیش را اعمال خواهد کرد، که غرب از این بیم دارد که این برنامه ای برای پوشش دادن سلاح های اتمی آن کشور باشد.

تهران نیت خود را برای رسیدن به بمب اتمی انکار کرده است.

وزیر خارجه امارات گفت: «ما امیدواریم که ایران آن چنان همکاری کند که نیازی به تحریم نباشد. ما در امارات متحده عربی به عنوان همسایه آن کشور از آنچه ایران به دنبالش است تاثیر میپذیریم ولی همچنان همه چیز مسیر عادی خود را سیر میکند»

وی اضافه کرد که کشورش میتواند مثالی برای استفاده شفاف از انرژی اتمی باشد، که قراردادی 20.4 میلیارد دلاری را با کره جنوبی برای ساخت نیروگاه هسته ای در امارات به امضاء رسانده است.

وسترول، که در سفر خود به کشور های خلیج فارس بسر میبرد و کشورش یکی از شش کشوری است که در حال مذاکره با ایران میباشد گفت که وی و عبدالله توافق کاملی در این موضوع دارند.

وزیران خارجه دو کشور همچنین درباره وضعیت امنیتی یمن گفتگو کردند و وسترول گفت که در روز دوشنبه به این کشور به ستیزه کشیده شده سفر خواهد کرد و در مورد بحران گروگان گیری آنجا صحبت خواهد کرد.

وسترول نخواست که به مسائل جزئی بپردازد. وی با اشاره به خانواده پنج نفره ای و یک بریتانیایی که از ژوئن گذشته در یمن ربوده شده اند گفت: «گروگانگیری یکی از اعمال وحشیانه ای است که ما محکوم میکنیم»

وی بدون اشاره به جزئیات افزود: «ما تمام تلاش خود را میکنیم که این گروگان ها نزد عزیزان خود باز گردند»

در مورد یمن وسترول گفت: «من نمیخواهم به دلایل مختلف اهداف سفر خود را بیان کنم». منابع وابسته هم گفتند که این گزارشات را تائید نمیکنند.

نگرانی طولانی مدت در مورد یمن اینست که آنجا تبدیل به بهشتی برای شبه نظامیان اسلامی شده که پس از اینکه یک مرد نیجریه ای که در یمن آموزش دیده بود به اتهام تلاش برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در 25 دسامبر دستگیر شد، در کانون توجه قرار گرفته اند.

شاخه شبه جزیره گروه تروریستی القاعده اعلام کرده که اقدام به حملات خراب کارانه و گرفتن افراد غربی ساکن یمن خواهد کرد.

آلمان به مراتب بزرگترین کشور اروپایی بوده که کمک های بالغ بر 79 میلیون یورو (114 میلیون دلار)به کشور فقیر یمن برای سال 2010-2011 اهدا کرده است.

در مذاکرات قبل تر در دوحه وسترول با همتای قطریش، شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی و شخص امیر قطر، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی،  مذاکراتی را درباره یمن داشته است.

منابع میگویند که امیر قطر و وسترول به این توافق رسیدند که تنها راه باقی مانده برای درگیری های داخلی یمن که از جانب شورشیان شیعه در شمال و تحرکات جدایی طلبان در جنوب، در داخل مرز های آن کشور به وجود آمده، تنها با مذاکره قابل حل است.

توسط: Deborah Cole از AFP

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,