Saturday, 18 July 2015
24 January 2021

«گزارش مجلس ایران از حوادث بعد از انتخابات»

2010 January 13

ادوارد یرانیان از قاهره / ترجمه از رادیو کوچه

ماه‌ها بعد از شکنجه و تجاوز به تظاهرات کنندگان ایرانی در زندان کهریزک، پارلمان ایران، یک گزارشی را منتشر کرده که در آن گزارش بدرفتاری و قتل‌های مشکوکی آمده است. دادستان سابق تهران، سعید مرتضوی در آن مقصر شناخته شده است.

پرونده‌های کمیته تحقیق پارلمان ایران درمورد شکنجه و تجاوز در زندان کهریزک بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در 12 ژوئن، مسیر غیر عادی محکوم کردن مقامات دولتی را درباره آنچه که در آن جا رخ داده است را در پیش گرفته است.

گزارش کمیته، دادستان سابق تهران سعید مرتضوی را بخاطر دستور دادن در مورد فرستادن تظاهرات کنندگان به تاسیسات بسیار شلوغ کهریزک مورد سرزنش قرار داده.

این گزارش می‌گوید که سه نفر از زندانیان بر اثر خشونت و شرایط زندان کشته شده‌ اند ولی این گزارش تجاوز به کسی را تکذیب می‌کند.

یک فیلم ساز ایرانی بنام رضا علامه زاده، که در هلند در تبعید بسر می‌برد، با ابراهیم شریفی کسی که تعریف کرده که چطور در کهریزک مورد تجاوز و شکنجه قرار گرفته مصاحبه‌ای انجام داده است. وی می‌گوید که ابراهیم شریفی که در گزارش میگوید که مورد تجاوز قرار گرفته، یک شاهد زنده از تجاوزات و شکنجه‌های انجام گرفته در جمهوری اسلامی ایران است.

روزنامه نویس، بابک داد، نیز جزئیات چندین مورد از تجاوز و شکنجه زندانیان جوان در کهریزک را در بخش فارسی صدای امریکا توضیح داده است. وی گفته که تعدادی از جوانان در زندان کهریزک مورد تجاوز قرار گرفته اند و جزئیات رفتار آن‌ها که با «دستان خود بر سر زندانیان وارد می‌آوردند» را شرح داده است.

نامزد سابق انتخابات، مهدی کروبی نیز اولین نفری بود که در مورد شکنجه‌ها و تجاوزات به زندانیان در تابستان گذشته اظهاراتی‌ را بیان کرده بود.

رهبر ایران، آیت اله خامنه‌ای در ماه آگوست گذشته دستور تعطیلی زندان را صادر کرد. سه مامور زندان مجرم شناخته شدند و متهم به ارتکاب قتل گردیدند.

گزارش پارلمان باعث تغییر قابل ملاحظه‌ای در جابه جایی مسوولان با توجه به وحشی‌گری‌های انجام گرفته شده است. رئیس پلیس ایران، اسماعیل احمدی مقدم قبل از پذیرفتن ارتکاب بد رفتاری‌ها، در ابتدا منکر هر گونه شکنجه بازداشت شدگان شد بود.

اسکات لوکاس از دانشگاه بیرمینگام انگلیس، کسی که یک وبلاگ دیرپا و محبوب ایرانی در امریکا را اداره می کند، می‌گوید: «اتهامات علیه سعید مرتضوی که توسط برخی از اعضای پارلمان ایران صورت گرفته، به طور مستقیم متوجه احمدی نژاد می‌شود. برای اینکه بخواهم دقیق‌تر توضیح دهم، در مورد مرتضوی، من یک فشاری از جانب تعدادی از افراد را احساس می‌کنم که آن‌ها از رئیس جمهور راضی نیستند و سعید مرتضوی اولین نفری است که آن‌ها در ابتدا مورد حمله قرار داده‌اند، چون اگر آن‌ها بتوانند مرتضوی را مغلوب کنند، این نشان دهنده قدرت آنها است که میتوانند قدرت احمدی نژاد را نیز از وی بگیرند. آنچه که من انتظار آن را دارم این‌ است که آیا احمدی نژاد برای دفاع از مرتضوی وارد میدان می‌شود یا وی را به حال خود رها می‌سازد؟»

هم‌چنین لوکاس اعتقاد دارد که تعدادی از افراد در پارلمان می‌خواهند اپوزسیون را از طریق پاسخ دادن به طرح نجات پنج مرحله‌ای رهبر اپوزسیون، میر حسین موسوی، راضی نگه دارند. وی میگوید: «آسان ترین کار اینست که تعدادی افراد که در اطراف رهبر نظام هستند و ممکن است سازش جویانه‌تر باشند با افرادی که انتقاداتی در مورد رفتارشان در طول حوادث پس از انتخابات به آنها می شده عوض شوند. آنچه که اوضاع را پیچیده‌تر می‌سازد و من متوجه آن نمی‌شوم اینست که دستگاه رهبری نیز در آشفتگی بسر می‌برد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,