Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
کاخ سفید:

«هنوز باید به دیپلماسی با ایران وقت داد»

2012 August 14

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات مقام‌های اسراییلی که می‌گویند باید راه حل دیپلماتیک برای حل اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران را شکست خورده تلقی کرد، بر لزوم ادامه این مسیر تاکید کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، جی کارنی روز دوشنبه، 13 اوت، گفت که گفت‌وگوهای قدرت‌های جهان با ایران علارغم عدم پیش‌رفت مذاکرات اخیر می‌تواند به نتیجه برسد.

سخن‌گوی کاخ سفید که در هواپیمای ریاست جمهوری با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: «ما هم‌چنان بر این باوریم که وقت و فضا برای دیپلماسی وجود دارد، و ایران فرصت دارد از این فرآیند استفاده کند.»

این ظاهرن واکنشی به اظهارات مقام‌های اسراییلی است که خواهان اعلام شکست دیپلماسی با ایران هستند.

دنی آیالون معاون وزارت خارجه اسراییل پیش‌تر در گفت‌وگویی با رادیوی اسراییل در واکنش به مذاکرات گروه 1+5 با ایران گفته بود که این کشورها باید «امروز اعلام کنند که گفت‌وگوها شکست خورده است.»

او گفت که پس از اعلام این موضوع اگر ایران برنامه اتمی‌اش را متوقف نکند «روشن خواهد بود که همه گزینه‌ها روی میز است.»

این در حالی است که ایران برخلاف اتهامات اسراییل و غرب می‌گوید که اهداف برنامه اتمی‌اش کاملن صلح‌آمیز است.

دولت آمریکا در ماه‌های اخیر بارها از اسراییل خواسته است به تحریم‌های شدید تازه‌ای که از جمله علیه بانک مرکزی و صنایع انرژی ایران در نظر گرفته وقت تاثیر‌گذاری بدهد.

در عین حال روسیه به تندی از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و هشدار داده است که مجازات بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و کشتی‌رانی که به صادرات نفت ایران کمک می‌کنند می‌تواند بر روابط روسیه و آمریکا تاثیر منفی بگذارد.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای گفت: «ما از تدابیر محدود‌کننده‌ای صحبت می‌کنیم که نه تنها متوجه ایران می‌شوند، بلکه شرکت‌ها یا افرادی که طرف معامله ایران هستند را نیز هدف قرار می‌دهند.»

این بیانیه می‌افزاید: «آن‌هایی که در واشنگتن هستند باید این مسئله را در معادلاتشان وارد کنند که اگر تبعات محدودیت‌های اعمال شده آمریکا، متوجه کارگزاران روسی شود، روابط دوجانبه ما شدیدن صدمه خواهد دید.»

بیشتر بخوانید:

 «ایران شکایت اس-۳۰۰ را پس نگیرد، در مسئله هسته‌ای تنها می‌ماند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,