Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
به بهانه زادروز «رضا صادقی»

«روزنگاشت/ دیگه مشکی نمی‌پوشم»

2012 August 15

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌ پنجم مرداد برابر با زادروز «رضا صادقی»، خواننده موسیقی پاپ ایرانی  و معروف به سلطان مشکی است. رضا صادقی که زاده سال 1358 خورشیدی است تا به امروز نزدیک به ۱۲۰ ترانه در قالب هشت آلبوم ارایه کرده‌ است و آغاز معروفیت او با ترانه «مشکی رنگ عشقه» در آلبوم پیراهن مشکی بوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«رضا صادقی» در بیست‌و‌پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ خورشیدی در شهر آنامیس بندرعباس و در خانواده‌ای مذهبی و مقید زاده شد و از کودکی خواندن را با تلاوت قرآن آغاز کرد اما پس از چندی علاقه‌مندی او به موسیقی موجب شد که مسیرش را به آن سمت تغییر دهد تا بتواند در زمینه موسیقی فعالیت‌اش را آغاز کند .

صادقی از سال 1368 با توجه به این‌که در آن سال‌ها بندرعباس امکانات بسیار محدودی برای فراگیری فعالیت‌اش داشت، با مطالعه کتاب‌های متفاوت در این زمینه ساختار فکری خود را در مورد این هنر استحکام بخشید و علاقه‌مندی او به موسیقی مدرن باعث شد تا از نگاه موزیسین‌های بزرگ برای کار خودش استفاده کند و اولین تجربه او در موسیقی به آهنگ «راز عشق» در سال ۱۳۷۱ باز می‌گردد.

سپس سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۲ اولین آلبوم خودش را در قالب کاست با همان نام «راز عشق» ارایه کرد و در سال 1373 با کمی دقت دومین کار خود را منتشر ساخت به نام «بال پرواز» که بعد از آن کاست نظر خیلی‌ها نسبت به کارهای او جلب شد و صادقی با شوق بیش‌تری به کسب تجربه و اطلاعات گام به جلو برداشت.

 در سال 1374 به طور موقت دست از کارهای هنری برداشت و شاید همان مدت برای او مدت زمان پرباری بود و اواخر همان سال بود که با ارایه کاستی تحت عنوان «کلاغ غارغاری» شروع دوباره اما تا حدودی قوی‌تر از قبل را تجربه کرد. علاقه زیاد وی به هنرمندانی چون استاد «چشم آذر» و «بابک بیات» باعث شد تا آثار او تحت تاثیر آن‌ها قرار گیرد.

او در زمینه شعر و ادبیات هم فعالیت دارد و ارادت او به شاعرانی چون «اخوان ثالث»، «حافظ»، «مولانا»، «سهراب سپهری» و «شاملو» باعث شد ذهنیت فکری آن‌ها را در راه خود نورپردازی کند .

در سال 1375 کاست «گل لاله» را ارایه داد که به نوعی با کارهای قبلی او تفاوت داشت در سال 1376 «بندرقدیم»، 1377 «مستانه و دیوانه» و در سال 1378 «رویای شیرین» و «ده ثانیه» را با هم در یک سال منتشر کرد.

در سال 1380 کاست «عاشقم من» را با گیتار اجرا کرد که مورد استقبال خاصی قرار گرفت و البته این کاست قبل از این‌که ویرایش شود به بازار رفت. صادقی تا به امروز نزدیک به ۱۲۰ ترانه در قالب هشت آلبوم ارایه کرده‌ است. آغاز معروفیت او با ترانه «مشکی رنگ عشقه» در آلبوم پیراهن مشکی است.

وی هم‌چنین مستندی به نام «رمز شب» را روانه بازار کرد که حقایق در مورد زندگی و کار خود اعلام کرده است. او از سال 1372 پیراهن مشکی به تن دارد و همه مردم او را مشکی پوش می‌شناختند تا این‌که در سال 1381 کاست حکایت مشکی‌پوش را به مردمی تقدیم کرد که سال‌ها او را با مهرشان به اوج سوق می‌دادند.

صادقی  در سال ۱۳۹۰ آلبوم دیگری به نام «دیگه مشکی نمی پوشم!» را ارایه کرد. در این آلبوم شعر هر دوازده آهنگ را خودش گفته است. این آلبوم قرار بود با نام‌های ۱۲۱ و یادگاری منتشر شود که به این نام تغییر کرد. هم‌چنین فیلمی درباره زندگی رضا صادقی با نام «بی خداحافظی» و با بازی خود او نیز ساخته شده است و آخرین آلبوم او در سال 1391 «عاشقتم» که هنوز منتشر نشده است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

خوانندگان پاپ ایرانی

بیوگرافی رضا صادقی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,