شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
04 September 2016
شاد و تندرست

«پس‌لرزه‌های المپیک»

۱۳۹۱ مرداد ۲۶

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

سرانجام و پس از ماه‌ها حرف و حدیث و حاشیه، باشگاه‌های «آرسنال» و «منچستر یونایتد» درباره‌ی انتقال «فن پرسی» به  توافق رسیدند. «فن پرسی» امروز برای انجام آزمایش‌های پزشکی به شهر «منچستر» سفر خواهد کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفته می‌شود که باشگاه «منچستر یونایتد» برای به خدمت گرفتن این بازیکن هلندی مبلغ 24 میلیون پوند هزینه کرده است.

————————————————————-

«لیونل مسی» دیشب و در جریان بازی دوستانه‌ی تیم ملی آرژانتین و آلمان یک‌بار دیگر توانایی‌های خود را به نمایش گذاشت. به‌ترین فوتبالیست جهان با دریبل‌های غیرقابل توقف خود آلمانی‌ها را کلافه کرد. گرچه که ژرمن‌ها هم بازی زیبایی به نمایش گذاردند اما شانس با آن‌ها هم‌راه نبود. دقیقه 30 دروازه‌بان آلمانی روی مهاجم آرژانتینی در منطقه 18 قدم خطا کرد که سبب اخراج او شد، گرچه که دروازه‌بان تازه وارد آلمانی‌ها پنالتی «لیونل مسی» را گرفت اما در نهایت آلمانی‌ها بازی را با نتیجه 1 – 3 به حریف خود واگذار کردند.

————————————————————

در چند سالی که از گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران می‌گذرد بسیاری از هم‌وطنان‌مان بر این باور بوده‌اند که حضور و فعالیت شهروندان در چنین فضاهایی سبب شده است تا از میزان کنش‌ها و واکنش‌های واقعی در اجتماع ما کاسته شود و ایرانیان را نسبت به بسیاری از پیش‌آمدهای دور و برشان بی‌تفاوت کند. در سوی مقابل کم نیستند شمار کسانی که معتقدند چنین شبکه‌هایی در اطلاع‌رسانی و کمک به واکنش سریع‌تر مردم در برابر اتفاقات سیاسی و اجتماعی نقش موثر و مثبتی را ایفا کرده‌اند. دو نمونه از اتفاقات پیش‌آمده‌ی اخیر توانست تا اندازه‌ی فراوانی نظر این عزیزان را ثابت کند، دو پیش‌آمدی که در ظاهر ماجرا با هم ارتباط چندانی نداشتند اما در عمل دست به دست هم دادند تا نقشی مهم در کمک به بخشی از هم‌و‌طنان آسیب‌دیده‌مان داشته باشند.

کسب نتایج درخشان جمعی از ورزشکاران بی‌ادعا، متواضع و عمومن محروم شرکت‌کننده‌ی ایرانی در المپیک لندن، در رشته‌هایی چون کشتی، بوکس و دومیدانی، سبب انتقادات تند مردم از مربیان و فوتبالیست‌های بداخلاق، مغرور و بی‌غیرتی شد که سال‌هاست مبالغ هنگفتی از هزینه‌های ورزش کشور در پای این جمع هزینه می‌شود اما نتیجه و حاصل آن با ارزش و اعتبار افتخاراتی که یک ورزش‌کار محروم و کم‌توقع به دست آورده است برابری نمی‌کند. انتقادهای تند مردم از فوتبالیست‌ها و هم‌چنین نقد رفتار گذشته‌ی سیاسی پیشین برخی از المپیکی‌ها و هم‌زمانی همه‌ی این مسایل با فاجعه‌ی غم‌انگیز زلزله‌ی آذربایجان باعث شد تا در مرحله‌ی نخست بسیاری از ورزش‌کاران مدال‌آور در المپیک به سرعت و پیش از آن‌که مجبور شوند تا مدال‌های خود را به «احمدی‌نژاد» و «رهبر» و «بیت مراجع» تقدیم کنند، آن‌ها را به پدر و مادر و کودکان سرطانی و غیره اهدا کنند و در مرحله‌ی دوم و مهم‌تر از آن سبب شد تا فوتبالیست‌ها و باشگاه‌های فوتبال به صورت فردی و انفرادی بخشی از دست‌مزدهای خود را به مصیب‌زدگان اختصاص داده و بسیاری از چهره‌های خوش‌نام فوتبال هم‌چون «علی دایی» و «کریم باقری» با حضور در مناطق زلزله‌زده و یا صف‌مقدم جمع‌آوری کمک به نفع زلزله‌زدگان، تا اندازه‌ای از فضای منفی موجود بکاهند. تمامی این مسایل به روشنی نشان داد که تا چه میزان این حرکت انتقادی در به وجود آمدن این اتفاقات مثبت، موثر بوده است. بی‌شک ادامه‌ی این واکنش‌های عمومی این تفکر را در جامعه‌ی ورزشی ما نهادینه خواهد کرد که چنین افرادی همواره باید مراقب رفتارهای اجتماعی و سیاسی خود باشند و بدانند که مردم همیشه شاهد و ناظر اعمال آن‌ها هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,