Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
این آتشی که خود افروخته‌اید، مپندارید که دامان شما را نمی گیرد

رادیو کوچه هم به افتخار فیلتر شدن نایل آمد

2010 January 13

اردوان روزبه

سردبیر

ardavan@koochehmail.com

بحران های پیش‌روی مردم ایران رنگ و بویی پر دود و آتش به خود گرفته است. انگار سال‌ها در ایران حرکت حوادث و یا سیر تحول‌ها که به نظر بسیاری از ما از جمله خود من، پر سرعت نیز بوده است در برابر وقایع این دوران، چون حرکتی لاک پشت‌وار به نظر می‌رسد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در روزهایی که آغاز دوران مشهور به اصلاحات بود، برای ما که مشغول انتشار نشریه‌ای کوچک بودیم برخی آزادی‌ها چنان شگفت‌انگیز بود که حتا باورش هم سخت می‌نمود. آن روزها که اریکه قدرت در دست چند جریان تند رو و مشخص بود، برخورد‌های با معترضان نیز سرعتی این چنین نداشت. به یاد دارم وقتی مطلبی در باب مقایسه حزب‌اله لبنان با حزب‌اله ایران در سال هفتاد و شش در نشریه‌ای که سر‌دبیرش بودم منتشر شد. اتومبیلم را به آتش کشیدند و بعد تهدید‌هایی شد و تمام! انگار فتیله آن طرفی‌ها هم چنان بالا نبود.

اما امروز که به حوادث ایران نگاه می‌کنم می‌بینم سرعت اتفاقات چون سرعت نور یافته است. روزی در مصاحبه‌ای با علی‌رضا نوری‌زاده در باب مقایسه بین جریان منتهی به انقلاب 57 و حوادث بعد انتخابات دهم در ایران گفت‌و‌گو می‌کردم او معتقد بود این حوادث شباهت‌های بسیاری با هم دارند اما انگار سرعت در این دور غیر قابل مقایسه با ایران 57 است.

این پیش قراول آن بود که بگویم که دیگر هیچ کدام از چیزهایی که می‌شنویم و می‌بینیم خواب نیست. ایران به هر روی وارد دورانی تازه شده است. دیگر حاکمیت برایش شهید و غیر شهید ندارد. خط قرمز‌ها از مرحوم بهشتی گذشته است و به قول ظریفی اگر مرحوم رجایی هم می‌بود باید وثیقه پانصد میلیونی‌اش را به اتهام براندازی که دیگر نرم و سخت هم ندارد، دم دست می‌گذاشت.

دیگر خانواده باکری از فرماندهان جنگ ایران و عراق ضد انقلابند همان طوری که بنیان‌گذاران دستگاه‌های امنیتی امروز و فرزند مرحوم بهشتی و مطهری و ده‌ها وزیر و وکیل و فرزند شهید. به همان میزانی که بیت آیت‌اله خمینی پایه‌گذار نظامی که امروز مدافعان سینه چاکش از کشیدن سلاح بر روی امت‌اش ابایی ندارند، به قولی لانه توطئه بر علیه همان انقلاب می‌شود.

انگار برای حاکمیت دوستی با همان ارزش‌هایی که پیش از این در همه فرصت‌ها بر آن تاکید می‌کرد ضد‌ارزش شده‌است.

پس از آغاز دور تازه‌ای که بیشتر از جنس خشونت‌های ده بیست آلمان و جوخه‌های ترور در الجزایز و اروپای دوران جنگ جهانی است. فارغ از این که می‌تواند با چه هدفی و با چه آمریتی صورت بگیرد. اینک خشم‌ها درشرف گرفتن گریبان همه مردم است.

ترور یک استاد دانشگاه و یا یکی از نزدیکان موسوی و یا کشته شدن بی‌خبر بی‌نام و نشان‌هایی که امروز در بین حوادث روز ایران گم شده‌اند. پیام‌های نامبارکی را نه تنها برای مردم در کوچه و خیابان دارد بلکه تکرار مکرر تاریخ است.

در این میان نقش رسانه‌ها که روزگاری پیش از این به عنوان بازوی دموکراسی کار‌کرد خود را بر رخ حاکمان می‌کشیدند چندین برابر بر نگرانی‌ها افزوده‌است. اما رسانه دیگر امروز سازمان‌هایی در طبقات یک ساختمان نیستند، رسانه‌ها در بین مردم هستند و این مردمند که رسانه‌اند.

صبح روز چهارشنبه بیست و سوم دی‌ماه موج تازه‌ای از فیلترینگ در کشور، برخی باز مانده‌های رسانه‌ای را در هم درید و دست‌رسی آسان – تاکید می‌کنم آسان – مردم را به این سایت‌ها محدود کرد.

اما نکته جالب آن است که از همان ساعات اولیه خبر می‌رسد که با افزایش توجه مردم به این سایت‌ها و با بهره مندی از سرویس‌های فیلتر‌شکن میزان بازدید‌کننده‌های این سایت‌ها از افزایش چشم‌گیری داشته است.

فیلترینگ که به قاعده برای جلوگیری از مرور کاربران کم سن در سایت‌های غیر‌اخلاقی ابداع شده بود امروز در ایران کار کردش را از دست داده‌است و تنها کاری که کلید واژه‌های آن انجام نمی‌دهد همان رسالت اولیه‌اش یعنی جلوگیری از ورود به سایت‌های مستهجن است.

برای سازمان دهندگان این کنترل پایگاه‌های اطلاع رسانی، پایگاه برخی علمای دینی، مجله‌های خبری و سرویس‌های اجتماعی هدف است. با این وصف این خود همان نماد جدا شدن علایق و مشترکات مردم و حاکمان است که انگار شکاف آن هر روز بیشتر می‌شود.

مجله آنلاین رادیو کوچه نیز از این گزند محروم نبود از صبح امروز این سایت نیز در ایران بدون ابزار‌های کمکی غیر قابل بازدید شد. از ساعات اولیه امروز با افزایش میزان بازدید‌کننده‌های سایت، ما به این موضوع پی بردیم و بعد تایید آن را از خوانندگان آن دریافت کردیم.

سایت کوچه با رسالت انتشار بی‌طرف و با رعایت جانب اخلاق نزدیک به پنج ماه پیش آغاز به کار کرده بود. سایتی مستقل که امید داشت بتواند منصفانه به ارایه اخبار بپردازد.

به هر روی سرتاسر دشت خاوران را سنگی نیست کز خون دل و دیده بر آن رنگی نیست. این مردم با آشتی و نجابت، سال‌های سال در انتظار حداقل‌های زندگی چشم بر دست اداره کنندگان جامعه شان دوختند. انتظاری که به هر روی بی ثمر بوده است و یا حاکمیت نتوانسته است اطمینان مردمش را جلب کند که روزهای تلخ امروز را رقم زده است.

ما باور داریم که امروز فیلترینگ خود اعتباری است که یک رسانه نشان افتخارش را دریافت می‌کند.

مردم باید بدانید امروز: رسانه شمایید… و این ما هستیم که اعتقاد داریم یک یک شما خبرنگار شهروند‌هایی هستید که کوچک‌ترین واقعه‌ای از چشم شما دور نمی‌ماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,