Saturday, 18 July 2015
16 October 2021

«عمل‌کرد قوی شبکه‌های اجتماعی در پوشش خبری آذربایجان»

2012 August 18

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

منوچهر نوبینیاد

دو زمین‌لرزه بزرگ در حوالی شهرستان‌های اهر و ورزقان واقع در استان آذربایجان شرقی به قدرت 6.3 و 6.2 در مقیاس ریشتر سبب بروز خسارات جانی و مالی شد.

پس از وقوع این زمین‌لرزه، علاوه بر مشکلات امداد و نجات مسایل حاشیه‌ایی رخ داد که شاید در شان آوارگان و جان باختگان این حادثه نبوده و نخواهد بود.

اما نکته‌ای که در این بین بسیار چشم‌گیر و بارز است؛ حضور شبکه‌های اجتماعی در این حادثه است. نفوذی که سازمان صدا و سیما و حتا جراید در آن نقشی نداشتند و یا کم‌رنگ بوده است. با گشت و گذاری کوتاه در شبکه اجتماعی فیس‌بوک در همان روزهای اول و دوم؛ به راحتی می‌توان جای پای افرادی را دید که مستقل از هر نهاد و سازمانی از تمامی شهروندان دعوت کرده‌بودند تا برای کمک به آسیب دیدگان شمال غرب ایران به آن‌ها بپیوندند.

اما چرا اعتماد مردم در این دست از شبکه‌ها افزایش یافت. واریز مبالغی در حساب‌های اعلام شده چنان موفقیت‌آمیز بود که بسیاری انتظار آن‌را نداشتند. تبلیغاتی که در شبکه‌های اجتماعی کلید خورد. وجود چنین حرکت‌هایی نشان‌دهنده سلب اعتماد مردم از حرکت‌ها و جنبش‌های دولتی و یا وابسته به دولت و حکومت است.

چنان‌چه که برخی از چهرهای سرشناس خود اقدام به رساندن کمک‌ها به مردم آسیب دیده آذربایجان شرقی کرده‌اند. نمونه این حرکت را می‌توان در علی دایی و کریم باقری دید که هر یک تمام توان خود را در جمع‌آوری کمک نشان دادند.

در سایر شهرها نیز برخی اشخاص و سازمان‌ها به صورت جداگانه اقدام به حرکت‌های مشابه‌ای کرده‌اند و گویا دست رد مردم به سازمان حلال احمر در جواب مثبت به حرکت‌های مستقل بسیار واضح و روشن بوده است. شنیده‌ها حاکی از عدم اطمینان برخی به نهاد‌های دولتی و یا وابسته به دولت سبب شد تا به حرکت‌های مستقل و شخصب چشم ببندند. برخی دلیل این مورد را عمل‌کرد ضعیف دولت در حادثه زلزله بم به سال 1382 را اعلام کرده‌اند.

عدم پوشش خبری حادثه زلزله آذربایجان شرقی سبب شد تا اعتراضات گسترده‌ای چه در شبکه‌های اجتماعی و مجلس و افکار عمومی دیده شود. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکترعلی لاریجانی در نشست علنی دوشنبه ۲۳ مرداد مجلس شورای اسلامی پس از سخنان برخی از نمایندگان مجلس در مورد وضعیت مناطق زلزله‌زده و عمل‌کرد سازمان صداوسیما گفت: «خواست ما از مسوولان سازمان صداوسیما این است که به نکات مطرح شده توسط نمایندگان مجلس توجه کند و از مسایلی که موجب آزردگی خاطر حادثه‌دیدگان و بازماندگان زلزله می‌شود جلوگیری کند.»

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: «واقعن در کشور یک حس هم‌دردی نسبت به حادثه‌دیدگان از زلزله وجود دارد و باید این موضوع انعکاس واقعی داشته باشد.»

وی با تاکید براین که باید نقایص موجود در ساختار ستاد مدیریت بحران برطرف شود، تصریح کرد: «نمایندگان مجلس تذکراتی در مورد تعداد چادرهای داده شده به حادثه دیدگان داشتند که باید ستاد مدیریت بحران گام‌های وسیع‌تری را در این زمینه برداشته و نگرانی‌ها را مرتفع کند.»

دکتر لاریجانی اظهار داشت: «از کمیسیون عمران مجلس می‌خواهم که به نکات مطرح شده توسط نمایندگان مجلس و مسوولان کشور توجه کند و یک جمع‌بندی در این زمینه داشته باشند.»

رییس مجس شورای اسلامی تاکید کرد: «حتا باید گروهی از طرف کمیسیون عمرانی مجلس به مناطق زلزله‌‌زده سفر کند و این موضوع را مورد بررسی قرار دهد که تذکرات داده شده تا چه حد مرتفع شده است.»

هم‌چنین، یونس اسدی در نشست علنی دوشنبه ۲۳ مرداد سال 1391، مجلس شورای اسلامی در تذکری با یادآوری وقوع زلزله در شمال غرب کشور، گفت: «پخش برنامه طنز خنده بازار در رسانه ملی آن هم زمانی که دو روز عزای عمومی اعلام شده است چه معنایی دارد؟»

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «من تاسف می‌خورم و مسوولان رسانه ملی باید خجالت بکشند. کجای دنیا چنین است به جای هم‌دردی با زلزله‌زدگان، صداوسیمای آن کشور برنامه طنز پخش کند.»‌

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس با اشاره به عمل‌کرد ضعیف صداوسیما در خصوص اطلاع‌رسانی در زمینه بروز حادثه در استان آذربایجان شرقی گفت: «مهم‌ترین وظیفه صداوسیما اطلاع‌رسانی شفاف و به موقع در جریان‌ها و موقعیت‌ها است که متاسفانه رسانه ملی درخصوص پوشش خبری این حادثه جان‌کاه در استان آذربایجان شرقی ضعیف عمل کرده و یا به عبارتی می‌توان گفت که اصلن کاری نکرده است.»

این امر بدان‌جا رسیده است که پوشش برخی از خبرها در مورد زمین لرزه و اتفاقات مربوط به آن، از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی بسیار قوی‌تر از رسانه ملی بوده است. دلیل این مسئله را شاید بتوان در ذریب نفوذ برخی از شبکه‌های اجتماعی در بین اقشار جامعه جستجو کرد. اما جواب این مهم بسیار شفاف و واضح است که چرا برخی اعتماد خود را به شبکه‌های اجتماعی افزایش داده‌اند و جوابی است به رسانه ملی و حتا کارکرد سازمان‌ها و نهادهای امدادی کشور.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,