Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در کوچه‌های شهر- بخش نخست

«زلزله‌ای که انگار برخی را نلرزاند»

2012 August 18

بهنام فروهر / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

قرار بود گزارش امروز «در کوچه‌های شهر» در یک بخش و با مصاحبه با یک روزنامه‌نگار ایرانی تهیه شود اما به دلایلی که در ادامه این گزارش خواهد آمد، متوجه این موضوع شدم که این برنامه به حداقل دو بخش نیازمند است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در بخش نخست این گزارش به برخی از اظهارات مقام‌ها، رسانه‌ها و چهره‌های داخلی ایران می‌پردازیم تا در بخش دوم با توجه به موارد مطرح شده در این قسمت به سراغ یکی از اصحاب رسانه در ایران برویم تا با او که بیش‌تر به فضای این کشور و رسانه‌ای ایران نزدیک‌تر است به گفت‌وگو بنشینیم.

اما موضوع این برنامه بازمی‌گردد به مسئله وقوع چندین زمین‌لرزه و پس‌لرزه در منطقه شمال غربی ایران که بیش‌ترین خسارت را در استان آذربایجان شرقی وارد آورد. به گفته رسانه‌های داخلی ایران تا روز پنج‌شنبه، 16 اوت، 26 مرداد، بیش از 700 مورد زمین‌لرزه و پس‌لرزه از روز شنبه گذشته در این منطقه به ثبت رسیده و خسارت‌هایی که به روستاها و شهرها وارد کرده از 20 تا 100 درصد برآورد شده است.

نکته‌ای که در این زلزله مدنظر است تعداد جان‌‌باختگان، مجروحان و آسیب‌دیدگان بوده است. براساس آخرین گزارش‌ها این زلزله‌ها، بیش از 300 تن کشته، 5000 مجروح و بیش از 8000 میلیارد ریال خسارت برجا گذاشت.

این در حالی است که به گزارش مهر، معاون اول رییس‌جمهوری اسلامی عصر دوشنبه، در هنگام ورود به تبریز در جمع خبرنگاران در فرودگاه بین‌المللی این شهر از بازسازی مناطق زلزله زده ظرف 2 ماه آینده خبر داد.

لازم به اشاره است شهرهای ورزقان، اهر و هریس و روستا‌های اطراف آن بیش‌ترین خسارت را متحمل شده‌اند.

اما در بخش امدادرسانی، در ابتدا سازمان هلال‌احمر جمهوری اسلامی اعلام کرد که نیازی به کمک‌های خارجی نیست و این سازمان از عهده پاسخ‌گویی «نیازمندان به کمک» برخواهد آمد در عین حال کشور ترکیه جهت امدادرسانی آمادگی خود را اعلام کرده اما از سوی ایران با مخالفت روبه‌رو شد.

پس از گذشت دو روز و با توجه به عمق فاجعه و تاخیر در امدادرسانی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد که آماده دریافت هرگونه کمک خارجی است و از کشورهای همسایه خواست همان‌طور که زمان بروز بحران برای کمک به این کشورها شتافته بودند چشم انتظار این کمک‌ها هستند.

هم‌زمان با حضور برخی ورزش‌کاران و شهروندان در این مناطق اخبار ضدونقیضی از رسیدگی دولتی به گوش رسید. در حالی که سازمان هلال‌احمر و استان‌داری آذربایجان از وضعیت مناسب امدادرسانی در این مناطق سخن می‌گفتند به عنوان نمونه علی دایی‌، سرمربی تیم فوتبال راه آهن ری که به مناطق زلزله زده اهر و ورزقان رفته بود در برنامه ورزشی 90 گفت: «ما فقط دو یا 3 ساعت آن‌جا بودیم‌، نمی‌توانم بگویم وضعیت امدادرسانی چطور بود. 40 تا 50 درصد خانه‌های مردم مردم در روستاهایی که ما رفتیم‌، تخریب شده بود و شرایط خوبی نداشت اما وقتی با مردم صحبت کردیم یک خرده از امدادرسانی ناراحت بودند و می‌گفتند آن‌چنان که باید و شاید در ساعات اولیه زلزله امداد‌رسانی خوبی انجام نشده است.»

در ادامه و روزهای بعد مسوولان از جمله نمایندگان مناطق زلزله‌زده در مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که وضعیت خوراک، پوشاک و محل اسکان آسیب‌دیدگان مناسب است و این افراد هم‌اکنون نیازمند وجوه نقد و کمک‌های نقدی هستند تا مراحل سازندگی در این مناطق آغاز شود.

هم‌زمان حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به گفته آن‌ها «مدیریت امدادرسانی مردمی» را به عهده داشتند. از سوی برخی رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

به گفته این رسانه‌ها، حضور سپاه در این مناطق باعث ایجاد یک جو امنیتی شده بود که از فیلم‌برداری و عکس‌برداری افرادی که برای کمک به آذربایجان شرقی آمده بودند ممانعت به عمل آورده و اجازه تقسیم کمک‌ها را به آسیب‌دیدگان نمی‌دادند.

حتا شهروندان، کمیته‌ها و کمپین‌های شخصی نیز برای جمع‌آوری وجوهات و کمک‌های نقدی برای آذربایجان تشکیل دادند که این مسئله خبر از بی‌اعتمادی مردم به مسوولان و سازمان‌های دولتی می‌داد.

اما نکته‌ای که در بخش دوم این گزارش به آن خواهیم پرداخت و با یکی از روزنامه‌نگاران به گفت‌وگو خواهیم نشست مسئله پوشش خبری این حادثه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی بود که به مدت یک هفته مورد انتقاد شدید شهروندان، فعالان مدنی و رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلام قرار گرفته بود.

در حالی که پس از وقوع این زمین‌لرزه‌ها و پس‌لرزه‌ها بیش‌تر رسانه‌ها و شبکه‌های خبری خارجی و فارسی‌زبان به پوشش اخبار مربوط به این حادثه پرداختند صدا و سیمای جمهوری اسلامی به جز پاره‌ای از موارد که به صورت زیرنویس اخباری را منتشر می‌کرد گزارش مناسب و درخور این‌چنین حادثه‌ای را به اشتراک نگذاشت.

هرچند به گزارش خبرآنلاین، مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما در واکنش به انتقادهای صورت گرفته، اظهار داشت: «در ابتدا می‌خواهم گلایه‌ای از بعضی از رسانه‌ها داشته باشم چراکه بعضی از آن‌ها در حق صدا و سیما کم‌لطفی کرده و تیتر‌هایی زدند که جالب نبودند و حق مطلب را آن طور که باید به جا نیاوردند باید بگویم اخلاق حرفه‌ای و اطلاع‌رسانی حکم می‌کند که تا خبری موثق نشده نباید آن را تایید کرد و متاسفانه وقتی خبر‌گزاری‌ای خبری را اشتباه منتشر می‌کند بقیه هم همان خبر اشتباه را کپی می‌کنند اما من اصل مطلب را به شما خواهم گفت.»

سهرابی در ادامه این طور توضیح داد: «زلزله در ساعت 17:15 و در وسعت 6.2 ریشتر رخ داد و در ست یک دقیقه بعد از این حادثه رادیو آذربایجان این خبر را در گفت‌و‌گویی که با مدیریت بحران آذربایجان شرقی داشته تایید می‌کند و بلافاصله سه اکیپ خبری به مناطق زلزله زده اعزام می‌شوند و بچه‌های رادیو در ورزقان و در آن شرایط سخت رادیو امید را با قدرت 10کیلو وات و در شعاع 35کیلومتری راه‌اندازی می‌کنند و روی موج اف ام قرار می‌دهند و در ساعت 19 شبکه استانی آذربایجان شرقی برنامه افطار خود را به این موضوع اختصاص می‌دهد و چیزی حدود 120 دقیقه برنامه ویژه می‌رود و در همان ساعات اولیه اولین تصاویر به تهران نیز فرستاده می‌شود و شبکه خبر اولین خبر را بصورت زیر نویس روی شبکه قرار می‌دهد و پس از آن با ارتباط مستقیم در بخش‌های مختلف خبری خبر‌های زلزله به مردم داه می‌شود و خبرنگاران زیادی به این مناطق اعزام می‌شوند و ضمنن معاون سیما در این استان در برنامه سحر با نام عصر هم‌دردی حاضر شده و با مردم اظهار هم‌دردی می‌کند که این برنامه ویژه هم در حدود 120 دقیقه بوده است و همین طور بخش‌های خبری سیما در ساعات مختلف گزارش‌های تازه‌ای را در باکس خبری خود قرار داده که نوارهای آن نیز موجود است واین تصاویر در حدود 15 بسته خبری بوده است.»

از سویی دیگر در حمایت از صدا و سیمای جمهوری اسلامی، روزنامه کیهان، منسوب به حامیان آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، به پوشش اخبار زلزله در رسانه‌های خارج کشور انتقاد کرد.

روزنامه کیهان با ذکر این نکته که رسانه‌هایی مانند بالاترین، کلمه، صدای آمریکا، جرس، رادیو فردا، گویانیوز، دویچه وله، بی‌بی‌سی و ده‌ها سایت و رسانه مشابه در این زمینه بسیج شدند تا چنین القا کنند که کسی به فکر آسیب‌دیدگان زلزله نیست افزوده است: «برخی از این رسانه‌ها پا را فراتر گذاشته و حتا علیه مراسم احیا در شب قدر بیست و سوم ماه مبارک رمضان هتاکی کرده‌اند.»

هرچند که در موارد دیگری نیز انتقاد‌های وجود داشته و دارد از جمله تاخیر و عدم ارایه پیام‌های تسلیت برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی. محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی که پس از وقوع زلزله یک روز زود‌تر به عربستان سفر کرد تا در کنفرانس کشورهای اسلامی شرکت کند و تاکنون پیام تسلیتی را ارایه نداده و این شبه به‌وجود آمده که وی نخواسته است شرایط را بحرانی جلوه دهد.

به گزارش رادیو کوچه، احتمال دارد یکی از مواردی که احمدی‌نژاد در این مسئله با سکوت و بی‌تفاوت عمل کرده نزدیک بودن نشست کشورهای عضو عدم تعهد در تهران باشد که اوایل شهریورماه در ایران برگزار می‌شود.

اما آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دو روز پس از وقوع زلزله‌ در شمال غرب ایران پیام کوتاهی را در جهت ابراز هم‌دردی با آسیب‌دیدگان این مناطق منتشر کرد و دو روز پس از انتشار این پیام به این منطقه سفر کرده است.

هرچند که به اعتقاد نگارنده، آیت‌اله خامنه‌ای تنها به دلیل برخی حرف‌ها و حدیث‌ها در خصوص حمایت از آذربایجان در روز قدس و شعار در حمایت از زلزله‌زدگان به این سفر رفت تا مجدد اهمیت این روز را تنها با حمایت از فلسطین و غزه تاکید کند.

در این میان از نقش تبلیغاتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در شام‌گاه پنج‌شنبه، نباید گذشت.

در برنامه پنج‌شنبه شب «جشن رمضان» این مسئله نمود بیش‌تری نیز داشت به شکلی که میهمانان دعوت شده در این برنامه و هم‌چنین هر دو مجری آن حتا از گفتن تسلیت و ابراز هم‌دردی با آسیب‌دیدگان این زلزله ابا داشته و یا با گفتن یک جمله کوتاه سعی در رفع تکلیف داشته و باز به مسئله فلسطین و حزب‌اله لبنان و اهمیت حمایت از آن در روز قدس تاکید کردند.

در بخش دوم این گزارش که روز یک‌شنبه، 19 اوت، 29 مرداد، منتشر خواهد شد با یک روزنامه‌نگار به گفت‌وگو خواهیم نشست و برخی موارد را از جمله پوشش خبری در رسانه‌های داخلی ایران از زلزله آذربایجان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

……………………………………..

لازم به اشاره است به دلیل مصادف شدن روز یک‌شنبه، 19 اوت، با عید فطر در ایران، مصاحبه با روزنامه‌نگار ایرانی در برنامه «درکوچه‌های شهر» به روزهای آینده موکول خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۳ Comments

  1. 1

    wh0cd5583141 buy propecia

  2. 2

    wh0cd5583141 advair diskus

  3. 3

    wh0cd5583141 buy cialis