شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
پس‌نشینی تند

«به نام دین، به کام پوتین»

۱۳۹۱ مرداد ۳۰

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

بالاخره و پس از چند ماه بحث و کشمکش، دادگاهی در روسیه دختران فمینیست گروه پانک «پوسی رایت» را که با رقص و آواز خوانی در کلیسایی در مسکو علیه «پوتین» شعار داده بودند، به دوسال زندان محکوم کرد. این سه دختر به اوباش‌گری و توهین به مقدسات متهم شده بودند، اتهامی که البته نه خود آن‌ها و نه بسیاری از فعالان حقوق‌بشر در نقاط مختلف جهان به آن باور نداشتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این گروه در فوریه گذشته با حرکتی جسورانه و با ورود به کلیسای جامع شهر مسکو و با تعویض لباس‌های‌شان و در برابر چشمان مسیحیان حاضر با لباس‌هایی روشن و دامن‌هایی کوتاه در برابر محراب کلیسا شروع به رقص و جست و خیز و لب‌خوانی ترانه خود کردند و دوستان‌شان از این اجرای زنده فیلم گرفتند. تدوین و صداگذاری بر روی این اجرا و پخش گسترده‌ی آن در شبکه‌های مجازی خشم مقامات مذهبی و سیاسی روسیه را برانگیخت چرا که گروه «پوسی رایت» در برابر محراب کلیسا خوانده بودند «ای مادر مقدس، پوتین را بیرون بیانداز». اتفاقات پس از این ماجرا که به دستگیری و سپس محاکمه‌ی این هنرمندان انجامید شباهت‌های فراوانی با روش‌های به کار برده شده‌ی توسط هم‌تایان و دوستان ایرانی روسیه داشت. واکنش کلیسای ارتدوکس به این حرکت مشابه با آن چیزی بود که به طور معمول روحانیون و علما در ایران در برابر ترانه‌های انتقادی مذهبی و اجتماعی انجام می‌دهند؛ سرنوشت و آن چه بر سر سه نمونه‌ی مشهور یعنی «محسن نامجو»، «آریا آرام‌نژاد» و «شاهین نجفی» آمد و آن‌ها را به زندان، تکفیر و در نهایت مجازات مرگ روبه‌رو کرد به خوبی نشان می‌دهد که نهادها و ساختارهای سنتی مذهبی و دولت‌های مستبد در نقاط مختلف جهان، در برابر تهدیدات و منافع مشترک چقدر با هم هماهنگ و متحد عمل می‌کنند.

ادبیات به کار رفته از سوی مقامات دو کشور نیز با هم تفاوت چندانی نداشت. پس از این‌که هنرمندان مشهور و صاحب‌نامی چون «مدونا» به دفاع از این گروه پرداختند معاون «ولادیمیر پوتین» با توهین به «مدونا» این هنرمند جهانی و صلح‌طلب را یک روسپی پیر خواند که تور راه می‌اندازد و دیگران را موعظه می‌کند. این شکل از گفتار یادآور حاکمان مذهبی ایران است که بارها هنرمندان زن مخالف خود را روسپی خوانده بودند البته با این تفاوت که آن‌ها غالبن علاقه‌مندند تا به جای روسپی از کلمه عربی فاحشه استفاده کنند. این روزها اما با گسترده شدن دامنه‌ی اعتراضات و انتقادات به رهبران کلیسای ارتدوکس و هم‌چنین مقامات سیاسی روسیه که کار را به خیابان‌های شهرهای بزرگ دنیا از جمله نیویورک و لندن نیز کشانده است، روحانیون بلند پایه‌ی روسیه از میزان تنفر عمومی نسبت به خود آگاه شده و خواستار عفو این گروه شدند و از سوی مقابل نیز «پوتین» در یک حرکت شعارگونه خواسته بود تا از میزان مجازات آن‌ها کاسته شود.

بسیاری از نهادهای مستقل حقوق‌بشری در نقاط مختلف جهان به درستی بر این نکته تاکید کرده‌اند که این هنرمندان بیش از آن‌که به سبب اتهام دروغین توهین به مقسات در زندان باشند «زندانیان عقیدتی» به شمار می‌آیند که تاوان انتقاد از سیستم استبدادی حاکم بر روسیه و فساد آشکار مالی و باورهای پوسیده، کهنه و قرون‌وسطایی حاکم بر کلیسا را پس می‌دهند. به هر صورت ادامه‌‌ی این روش و برخوردهای قهرآمیز و حذفی با هنرمندان، روشن‌فکران و روزنامه‌نگاران مخالف در روسیه به نفع حاکمان کرملین نبوده و آن‌ها را روز به روز در چشم جهانیان منفورتر و از نظر سیاسی منزوی‌تر خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,