Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
کتاب‌خانه‌ی کوچک من- «مقابله با خشونت علیه زنان»

«در همین نزدیکی»

2012 August 23

نهال نوریان/ رادیو کوچه

«خانه خطرناک‌ترین مکان جامعه‌ی مدرن است. به زبان آماری، هر شخص با هر سن و جنسی که داشته باشد، احتمال این‌که در خانه مورد حمله‌ی فیزیکی قرار بگیرد، بیش از احتمال مورد حجوم قرار گرفتن در خیابان به هنگام شب است.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«مقابله با خشونت علیه زنان: تعاریف، انواع و راه‌کارها» عنوان جزوه‌ای است که ویرایش نخست آن در پاییز 1390 بر روی پای‌گاه اینترنتی تا قانون خانواده‌ی برابر قرار گرفت تا بتواند از این ره‌گذر به شناخت ابعاد و سطح‌های مختلف خشونت علیه زنان کمک رساند چرا که تهیه‌کنندگان آن باور دارند که «با گفت‌و‌گو از خشونت و عریان نمایی ابعاد نهفته‌اش می‌توان از گسترش آن فروکاست.» پای‌گاه اینترنتی تا قانون خانواده‌ی برابر، در سال 1388 شروع به کار کرد و آغاز کارش درست هم زمان با طرح مجدد لایحه‌ی حمایت از خانواده در مجلس شورای اسلامی بود. این وبسایت تلاش دارد تا با انتشار مطالبی که از جنبه‌های گوناکون به بررسی جای‌گاه زنان می‌پردازند، زمینه‌ی اندیشیدن در این حوزه‌ها را برای مخاطب خود ایجاد کند با این هدف که آگاهی چراغ راه باشد. جزوه‌ی «مقابله با خشونت علیه زنان» به طور خاص به ابعاد خشونت خانگی می‌پردازد و سعی می‌کند خواننده‌ی خود را با جنبه‌های این خشونت آشنا کند. در این جزوه، مباحثی چون تعریف خشونت علیه زنان، انواع خشونت، سطوح خشونت، خشونت خانگی، آمار مربوط به خشونت علیه زنان در ایران، پیامدهای خشونت علیه زنان، دلایل تداوم خشونت علیه زنان، فنر خشونت، راه‌کارهای فردی و فوری مقابله با خشونت و در نهایت راه‌کارهای بلند مدت اجتماعی می‌شود که در نهایت بتوان به تولید راه‌کارهای عملی پرداخت.

«خشونت علیه زنان به معنی هر عمل خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت است که با آسیب زدن یا رنجانیدن جسمی، جنسی یا روانی زنان منجر می‌شود یا ممکن است که منجر شود از این جمله تهدیدات یا اعمال مشابه، اجبار یا محروم کردن مستبدانه‌ی زنان از آزادی است که در منظر عموم یا در خلوت زندگی خصوصی اعمال می‌شود.» «برای مقابله با پدیده‌ای هم‌چون خشونت خانگی باید قوانین و ساختارهای تبعیض‌آمیز که آفریده و بازتولید کننده‌ی خشونت هستند را تغییر داد. در این حوزه، هم باید قوانین تبعیض‌آمیزی هم چون حق یک‌جانبه‌ی طلاق و یا اجازه‌ی تعدد زوجات را تغییر داد و هم قوانینی مانند قاعده‌ی فراش را حذف کرد تا موجب سواستفاده قرار نگیرند. برای محقق شدن این امر زنان نیز باید در قانون‌گذاری نقش داشته باشند. این تحول بلندمدتی در ایران امروز است. چرا که حکومت در مقابل هر تغییری در قانون بسیار سخت و انعطاف‌ناپذیر است و آسیب چنین روی‌کردی بیش‌تر از همه متوجه خانواده‌هایی از طبقات پایین‌تر اجتماع است.» «از طرف دیگر برای پیش‌گیری از خشونت و حمایت از خشونت دیدگان باید قوانینی به تصویب برسد تا هم اعمال کنندگان خشونت به مجازات و هم راه‌کارهایی برای جلوگیری از خشونت اندیشیده شود.»

گروه‌هایی به ویژه در این چند سال اخیر با تلاشی بی‌دریغ و مجهز به ابزار دانایی در راستای آگاهی‌رسانی به جامعه حرکت کرده‌اند با این باور که آگاهی از حق می‌تواند به تولید حق در اجتماع کمک کند و از سویی آگاهی از جرم هم قادر به کاهش سطح اعمال مجرمانه است آن هم در مواردی مانند کودک آزاری، خشونت علیه زنان و مواردی از این دست که عوامل متعدد و در هم تنیده‌ای موجب می‌شود تا فردی در جای‌گاهی آسیب‌پذیر قرار گیرد و یا فرد دیگری واجد شرایط مجرمانه شود. در کشوری چون کشور ایران که بسیاری از موارد نقض حقوق بشر به عنوان قانون مورد استناد قرار می‌گیرند، نمی‌توان تنها به آموزش و آگاهی‌رسانی بسنده کرد ولی این امید وجود دارد که در ادامه‌ی این مسیر بتوان فرهنگ جاری شده را پیش‌آهنگ قانون مصوب قرار داد.

 فایل پی‌دی‌اف را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,