شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
04 September 2016
شاد و تندرست

«شمشیر تعلیق بر گردن ورزش»

۱۳۹۱ شهریور ۰۲

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

 پخش سخنان تحقیرآمیز و شاید بتوان گفت نژادپرستانه در گزارش مسابقات‌ ورزشی ایران سابقه‌ی چندانی ندارد اما هر بار که چنین وقایعی پیش می‌آید این پرسش را هم به هم‌راه خود می‌آورد که در مرحله‌ی نخست چرا چنین گزارش‌گرانی می‌توانند به آسانی به این سطح کاری راه و ارتقا یابند و از سویی دیگر علت عدم برخورد با این رفتارها چیست. در آخرین نمونه از این دست پیش‌آمدها در جریان بازی استقلال و ملوان، «علیرضا علی‌فر» گزارش‌گر قدیمی صداوسیما وقتی که نتایج بازی‌های دیگر لیگ زیرنویس می‌شد این جمله‌ی زشت و نژادپرستانه را بر زبان راند که: «حالا فقط مانده بود، «‌گَهَر» بالاتر از پرسپولیس باشد که به لطف آقای مانوئل این اتفاق هم افتاده.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سخنان این گزارش‌گر بی‌ادب، سبب دل‌خوری شدید مردم «دورود» در شبی شد که تیم شهرشان توانسته بود اولین پیروزی تاریخش در لیگ برتر را جشن بگیرد. عصبانیت فوتبال دوستان این شهر به اندازه‌ای بود که جمعیت زیادی از مردم برای اعتراض در برابر فرمان‌داری دورود تجمع کرده و شکایتی را علیه این گزارش‌گر صداوسیما به جرم توهین به مردم و تیم شهرشان تنظیم کردند.

————————————————————–

پس از جدایی «مک درموت» به سبب شرایط کاری‌اش در ایران، حالا دست‌یار دیگر «کی‌روش» یعنی «سیموئز» کسی که به مغز متفکر کادر فنی تیم‌ملی فوتبال کشورمان مشهور است نیز ساز جدایی کوک کرده است. مرد آرامی که در حقیقت استراتژیست تیم «کی‌روش» است و در جلسات تیم‌ملی کسی روی حرف او حرفی نمی‌زند.

حالا پیشنهاد سرمربی‌گری در لیگ عربستان به «سیموئز» ارایه شده است که به شدت او را برای جدایی از تیم‌ملی وسوسه کرده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که اگر تا کنون این مربی به پیشنهاد عرب‌ها پاسخی نداده است فقط به خاطر علاقه شخصی‌اش به «کی‌روش» است و گرنه او هم مثل «درموت» می‌توانست به راحتی با تیم‌‌ملی خداحافظی کند .«سیموئز» حالا باید بین کار کنار «کی‌روش» و سرمربی شدن یکی را انتخاب کند، او زمان زیادی برای این تصمیم سرنوشت‌سازش ندارد.

————————————————————–

پس از انقلاب این به یک عادت دیرینه تبدیل شده است که باشگاه‌های صاحب‌نام ما هر از چند گاهی به غیر از فوتبال و به شکلی کاملن سلیقه‌ای در دو سه رشته‌ی دیگر تیم‌هایی تشکیل می‌دهند تا فقط نشان داده باشند که باشگاه هستند و نه یک تیم. این تیم‌ها به طور معمول پس از یکی دو سال و عدم سرمایه‌گذاری مناسب و ایجاد زیرساخت‌های لازم منحل شده و جای خود را به رشته‌های دیگر ورزشی می‌دهند. حالا و پس از چند سالی که باشگاه پرسپولیس تهران در دومیدانی و وزنه‌برداری یا حضور نداشته و یا حضورش چشم‌گیر و تاثیرگذار نبوده است، در یک اقدام احساسی و فقط با دعوت از یکی دو مدال‌آور المپیکی یعنی «بهداد سلیمی» و «احسان حدادی» اقدام به تشکیل تیم کرده است. در هر صورت امیدواریم که این اقدام هر نتیجه‌ای را که در برنداشته باشد بتواند اندکی از مشکلات مالی ورزش‌کارانی که در رشته‌های به جز فوتبال فعال هستند را رفع و رجوع کند.

————————————————————–

«تمام رشته‌های ورزشی ایران در آستانه‌ی تعلیق قرار گرفته است.» این خبر به یک شوخی مسخره بیش‌تر می‌ماند تا یک واقعیت عینی اما شاید به زودی رنگ حقیقت به خود بگیرد. هنگامی که چند ماه پیش و در پی دخالت‌های آشکار وزارت ورزش در امر انتخاب روسای فدراسیون‌ها برخی از رشته‌های ورزشی تهدید به تعلیق شدند، قرار شد تا «محمد علی‌آبادی» رییس کمیته‌ملی المپیک و «محمد عباسی» وزیر ورزش و جوانان در جلسه‌ای با مسوولان شورای المپیک آسیا و کمیته بین‌المللی المپیک در حاشیه‌ی بازی‌های المپیک 2012 لندن متعهد شوند که دولت دیگر هیچ دخالتی در ورزش نکرده و فدراسیون‌ها مستقل اداره شوند، اما «عباسی» به بهانه‌ی گیرافتادن در ترافیک در این جلسه حاضر نشد تا مسوولان کمیته بین‌المللی المپیک عصبانی‌تر از پیش شوند. پس از این اتفاق کمیته بین‌المللی المپیک نامه‌ای به ایران ارسال کرد که در آن تاکید شده بود اگر مشخص شود دولت جمهوری‌اسلامی در ورزش ایران دخالت می‌کند، کل ورزش کشورمان به حال تعلیق در خواهد آمد و از هرگونه فعالیت بین‌المللی محروم خواهیم شد. در این نامه به یک نکته‌ی مهم دیگر نیز تاکید شده بود که «برگزاری هرگونه انتخابات کمیته و فدراسیون‌های ورزشی تا اطلاع ثانوی ممنوع است.»

در حالی که نمایندگان مجلس وعده داده بودند تا با پایان یافتن رقابت‌های المپیک لندن و بازگشت «محمد عباسی» وزیر ورزش و جوانان وی را به جهت عمل‌کرد نامناسب و بحران آفرینش در عزل و نصب‌های غیرقانونی روسای فدراسیون‌های ورزشی استیضاح خواهند کرد اما با آغاز دور دوم تعطیلات تابستانی مجلس نه تنها این اقدام انجام نشد، بلکه کوتاهی مجلس سبب شد تا دولت روش‌های تنش‌زای پیشین خود و عدم تمکین از قوانین فدراسیون‌های جهانی را ادامه داده و بار دیگر ورزش ایران را در خطر تعلیق کامل قرار دهد.

مسوولان وزارت ورزش در اقدامی تامل‌برانگیز انتخابات دو فدراسیون قایق‌رانی و دوچرخه‌سورای را آن هم بدون حضور ناظری از طرف کمیته ملی‌المپیک برگزار کردند. این انتخابات غیر رقابتی نیز بر شک و تردیدها در اعمال نفوذ وزارت ورزش برای قرار گرفتن «شروین اسبقیان» در این سمت و حذف «دنیامالی» رییس برکنار شده فدراسیون قایق‌رانی افزود. به هر شکل دخالت دولت «احمدی‌نژاد» در ورزش متاسفانه به مراحل خطرناک خود نزدیک می‌شود. گیریم که مجلس «عباسی» را به سبب اقدامات خودخواهانه‌اش استیضاح و از کار برکنار کند آیا این اتفاق چیزی از ابعاد فاجعه‌ی ملی احتمالی تعلیق کل ورزش کشور کم خواهد کرد؟ به راستی چه کسی پاسخ‌گویی چنین ضربه‌ی هولناکی بر ورزش ما خواهد بود؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,