Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد

«مادران عزادار آزاد شدند»

2010 January 14

رادیوکوچه

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در یک خبر تکمیلی اعلام کرد که همه مادران عزادار که در روز شنبه 19 دی‌ماه در پارک لاله و اطراف آن بازداشت شده بودند، به مرور آزاد شدند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به شدت آزار و اذیت و بازداشت مادران عزادار و حامیان آن‌ها را محکوم کرد و خواستار توجه به خواسته های مشروع و بحق  این مادران  شد. مادران عزادار گروهی متشکل از مادران و اعضای خانواده کسانی هستند که توسط نیروهای امنیتی دولتی در حوادث اخیر کشته شده‌اند، و پس از به قتل رسیدن ندا آقاسلطان تشکیل شد. به مرور با پیوستن مادران و وابستگان زندانیان  سیاسی و آنانی که در گذشته اعدام شده بودند، تعداد مادران عزادارو حامیان آن‌ها افزایش یافت.

20100114-soc-camphumanright-madaranazadar1

مادران عزادار و حامیان آن‌ها هر شنبه در پارک لاله تهران دور هم جمع می شوند تا برای از دست دادن عزیزانشان عزاداری کنند. اما نیروهای امنیتی بطور مرتب به آن‌ها حمله می کنند و تجمع آن‌ها را سرکوب می‌کنند. در روز شنبه 19 دی‌ماه نیز 32 نفر از اعضای مادران عزادار بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند.

رو روز یکشنبه 20 دی ماه، مادران بازداشت شده به دادگاه انقلاب منتقل و تفهیم اتهام شدند. دو نفر از مادران سال خورده که دچار بیماری‌های جدی بودند، روز یکشنبه بعدازظهر آزاد شدند. 14 نفر دیگر نیز در شب یکشنبه آزاد شدند و 16 نفر باقی مانده در همان روز به اوین منتقل شدند. در غروب روز دوشنبه  21 دی‌ماه، دو نفر از مادران با کفالت آزاد شدند و 14 نفر باقی مانده در شب سه شنبه 22 دیماه نیز با کفالت آزا د شدند. علی‌رغم این‌که همه مادران بازداشت شده از زندان اوین آزاد شده‌اند  اما برای آن‌ها پرونده قضایی  تشکیل شده که  می‌تواند در آینده به محاکمه آن‌ها منجر شود.

این بازداشت اخیر دومین بازداشت مادران عزادار و حامیان آن‌ها توسط نیروهای امنیتی در مدتی کم‌تر از یک ماه است. در 24 آذر ماه 1388 نیز 15 نفر از مادران عزادار در پارک لاله تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,