Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
درپی انتشار خبر پناهندگی دیپلمات ایرانی در اسلو

«دیپلمات پناهنده، برادرمجری مشهورتلویزیون»

2010 January 14

فرهمند علیپور/ جرس

تقاضای پناهندگی ایرانیان خصوصن آن‌هایی که نام و نشانی دارند و مهر نخبگی نیز بر کارنامه شان نشسته است، خبر تازه‌ای نیست، وقوع دو رخداد بزرگ انقلاب سال 57 از یک سو و هشت سال جنگ خارجی موجبات فراهم شدن بستر موج گسترده‌ای از مهاجرت ایرانیان به سوی کشورهای غربی شد.

طی این سال‌ها هرچند کمابیش شاهد خروج تعداد زیادی از هم‌وطنانمان بودیم، ولی موج دوم پس از انتخابات پر مناقشه 22 خرداد امسال به وقوع پیوست. هیچ کس را گمان بر این نبود که جدال دو گروه انقلابی که اشتراکات و سوابق فراوانی با یکدیگر داشتند، کار را به جایی برساند که نظامیان با گلوله‌های آتشین به خیابان‌ها بیایند، عده ای را روانه گورستان کنند و هزاران تن را نیز دربند کنند. این چنین شد که در 7 ماه گذشته روزی نبود که در صحفات روزنامه‌های دنیا خبری از تقاضای پناهندگی لااقل یک ایرانی نباشد.

20100114-shayee-heidari-

حتی غیبت‌ها و بی خبری‌های چند روزه فردی شناخته شده کافی بود تا رسانه ها به گمانه‌زنی در خصوص احتمال پناهنده شدن آن فرد بپردازند. آخرین نمونه آن «مرتضی حیدری» چهره آشنای بخش خبر تلوزیون بود. دو ماه غیبت او را خبر بیست و سی هم نتوانست توجیه کند و بگوید که برای ثبت نام در دانشگاهی در خارج از کشور به سر می برد؛ اما ظهور او در تلویزیون پایانی بود بر این گمانه.

دیپلمات‌هایی که پناهنده می‌شوند

هنوز نام مرتضی حیدری و خبر پناهنده شدنش کاملن از ذهن‌ها خارج نشده‌بود که نام یک «حیدری» دیگر بر زبان رسانه ها افتاد. این بار تلویزیون نروژ بود که خبر سازی را آغاز و اعلام کرد که محمدرضا حیدری کنسول ایران در اسلو، ضمن استعفا از سمت خود، تقاضای پناهندگی کرده‌است.

شبکه تلویزیونی نروژ مدعی شد که حیدری در اعتراض به وقایع داخل ایران چنین اقدامی کرده‌است و سخن‌گوی کمیته نروژی – ایرانی حمایت از مردم ایران نیز تاکید کرد که محمدرضا حیدری، کنسول سفارت جمهوری اسلامی در اسلو، در اعتراض به «کشتار» معترضان در ایران از سمت خود استعفا کرده است.

اما رامین مهمانپرست سخن‌گوی وزارت خارجه این خبر را شایعه خواند و تکذیب کرد و در نشست خبری با خبرنگاران گفت: «آقای حیدری کارمند بخش کنسولی است و ماموریتش در نروژ تمام شده و به صورت طبیعی مدتی طول می‌کشد که جابجایی انجام شود.» مهمانپرست اضافه کرد: «ایشان مشکلی در رابطه با وضعیت تحصیلی فرزندش دارد و تمایل دارد مدت بیشتری برای حل مشکل دانشگاه فرزندش در نروژ بماند.»

تکذیبی بر یک تکذیبیه

سخنان مهمانپرست را اما کسی چندان جدی نگرفت چرا که خود حیدری در تلویزیون «ان آر کی» نروژ ظاهر شد و از دولت این کشور خواستار کمک شد.

از سوی دیگر «رحمان ساکی»، سخن‌گوی کمیته نروژی – ایرانی حمایت از مردم ایران در باره چگونگی استعفای کنسول سفارت ایران در نروژ توضیحاتی داد تا شاید اگر وزارت امور خارجه از این موضوع بی خبر است، چندان در بی‌خبری نماند. او گفت: «به دنبال جستجوی راهی بودیم که بتوانیم با آقای حیدری مستقیم حرف بزنیم و این قضیه را روشن کنیم. ما از طریق فردی که قبلا ارتباطاتی با افرادی از سفارت داشت تحقیق کردیم که آیا آقای حیدری استعفا کرده یا فرد دیگری است؛ که از این طریق مطمئن شدیم آقای حیدری است.بعد من به طور مستقیم با خود وی تماس گرفتم. آقای حیدری دلیل استعفا را مخالفت با کشتاری اعلام کرد که طی ماه های اخیر انجام شده‌است.»

دیپلمات پناهنده برادر مجری تلوزیون است؟

پس از انتشار خبر پناهده شدن یک کارمند عالی رتبه وزارت خارجه، آن هم در اعتراض به رفتار دولت به شهروندان کشورش، خبرهای بیشتری هم منتشر شد مثل این خبر که آمار واقعی پناهنده شدن دیپلمات ها 7 نفر است و نه تنها آقای حیدری. اما برخی رسانه‌ها نیز آماری بسیار بیشتری را اعلام کردند. در این میان اما خبری منتشر نشد که محمدرضا حیدری برادر مرتضی حیدری مجری شناخته شده تلویزیون است؛ همان‌که شایع شده بود تقاضای پناهندگی کرده‌است، حال برادرش چنین تقاضایی کرده‌است. منابع موثق ضمن تایید این خبر منتشر نشده، بدنبال علت غیبت دو ماهه مجری تلویزیون و ارتباط آن با پناهندگی برادرش هستند.

سبز بودن یا نبودن؟

برخی می گویند محمدرضا حیدری سبز است. می‌گویند بسیاری از دیپلمات‌های ایرانی سبز هستند و حامی جریان اصلاحات. برای همین یک به یک استعفا می‌دهند و می‌روند کنار مردم. نمی‌خواهند نامشان در تاریخ ثبت شود که در مواجهه خونین دولت و مردم در برابر مردم عزادار بی‌تفاوت ایستاده‌اند.

برخی دیگر این مضون را قبول ندارند و مثال می‌آورند از بسیاری از افرادی که هم‌چنان در اردوگاه اصول گرایی نشسته‌اند و علی‌رغم این‌که نمی‌توانند اقدامات دولت و سرکوب‌های خشن را تایید کنند، ولی به مسوولیت‌شان ادامه می‌دهند.

این درحالی‌است که کارکنان وزارت‌خارجه که تعلق خاطری به جنبش سبز دارند و از نزدیک حیدری دیپلمات را می‌شناسند، در سبز بودن او تردید دارند و اخبار منتشره در مورد وی را ناشی از فرصت طلبی و سوارشدن بر موج در راستای تسریع امر پناهندگی وی می‌دانند وی عنوان کرده‌اند.

منبع

  • جرس

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,