شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
31 August 2016
در آستانه سفر محمد مرسی به ایران

«نامه شورای سفیران سبز امید به رییس جمهوری مصر»

۱۳۹۱ شهریور ۰۴

خبر / رادیو کوچه

در پی انتشار اخباری مبنی بر سفر «محمد مرسی» رییس‌جمهوری مصر به تهران برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، شورای «سفیران سبز امید» با نوشتن نامه‌ای به آقای مرسی، از وی درخواست کردند جویای حال آقایان موسوی و کروبی شود.

«میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» به همراه همسرانشان، متعاقب دعوت از مردم به راهپیمایی در حمایت از جنبش اعتراضی مردم مصر و تونس، از اواخر بهمن ماه ١٣٨٩در حصر خانگی قرار گرفتند. همسر آقای کروبی مدتی بعد از حصر خارج شد.

در نامه مذکور، شورای «سفیران سبز امید» که خود را بخشی از جنبش سبز ایران دانسته‌اند، با ابراز خوشحالی از این‌که مردم مصر توانستند پس از تحمل سال‌ها استبداد، در فرایندی دموکراتیک رییس‌جمهوری خود را انتخاب کنند، به آقای مرسی خاطرنشان کردند که مردم ایران هم با پشتوانه میراث یک‌صد ساله مبارزه با استبداد، به جنبش‌های اعتراضی مختلفی در سال‌های اخیر دست زدند و در آخرین این سلسله اعتراض‌های مدنی، جنبش سبز با سرکوب مردم و حصر رهبران آن مواجه شد.

در بخشی از این نامه آمده است: «در اوج تلاش مردم مصر و سرکوب آنان از طرف حاکمان وقت، رهبران جنبش سبز آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی طبق قانون اساسی که برگزاری راهپیمایی بدون حمل سلاح را آزاد می داند برای تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ در خواست راهپیمایی جهت اعلام هبستگی با مردم مصر و تونس را دادند. بعد از این فراخوان مردم زیادی در تهران به خیابان آمدند، اما در کمال ناباوری حتی تجمع برای اعلام همبستگی با مردم مصر و تونس نیز سرکوب و از آن تاریخ که بیش از یک‌سال و نیم می گذرد، رهبران ما در بازداشت خانگی به سر می‌برند و فعالان سیاسی بسیاری همچنان در زندان‌ها هستند و حاکمیت مرکزی ایران علاوه بر تحدید شدید آزادی‌های داخلی‌، به حمایت‌های بی‌ چون و چرا از دیکتاتوری‌های منطقه‌ای به‌مانند سوریه نیز ادامه می‌دهد».

سفیران سبز امید در پایان نامه که به زبان‌های عربی و انگلیسی نیز منتشر شده است، با اشاره سابقه آقای مرسی به عنوان زندانی سیاسی، از وی خواستند تا سرنوشت دیکتاتورهایی که به رای مردمشان پشت کردند را به مقامات حکومتی ایران یادآور شود و از آنها بخواهد که به جای تکیه کردن بر نهاد‌های نظامی برای اداره کشور، گوش به حمایت‌های مردمی فرا دهند. تهیه‌کنندگان نامه، این اقدام را از سوی آقای مرسی، گامی در جهت پیوند بیشتر مردم کشورهای منطقه دانستند.

بیشتر بخوانید:

 «حضور دبیرکل سازمان ملل در اجلاس تهران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,