Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
تحلیل سیاسی

«صدا و سیما و مناظره درمانی»

2010 January 14

فرزانه‌روشن/ رادیو کوچه

پس ازبیانیه هفدهم میرحسین‌موسوی و درخواست‌های پنجگانه‌اش، نظام اسلامی در عمل هیچ اقدامی درجهت خواسته‌هایی مانند، آزادی مطبوعات و آزادی زندانیان انجام نداد، بلکه در روزهای پس از انتشار این بیانیه، بازداشت اطرافیان میرحسین ادامه یافت و شماری از روزنامه‌نگاران هم روانه اوین شدند. تنها اتفاقی که افتاده‌است و با این حال و روز می‌توان مطمئن بود که جمهوری اسلامی از آن نیتی برای اجابت درخواست‌های موسوی ندارد، مناظرات تلویزیونی است که از شبکه 3 سیما و در برنامه‌ای با عنوان «رو‌ به فردا» پخش می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گویا گردانندان صدا وسیما به این نتیجه رسیده‌اند که اگر مناظرات تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه گذشته همه چیز را به هم ریخته‌است، حالا می‌توان با تکرار نوعی مناظره کنترل شده، فضای ملتهب سیاسی را آرام کرد.

20100114-pol-monazereh-

بعد از هفت ماه پشتیبانی از دولت احمدی‌نژاد و جنگ روانی و بمباران یک‌سویه خبری، چند شبی است از تلویزیون دولتی، سازمخالفی شنیده می‌شود. تلویزیون با دعوت از چهره‌های اصول‌گرا که انتقاد به دولت دارند ولی وفادرای کامل‌شان به رهبری ثابت شده‌است، در عمل به گونه‌ای خودکار بحث و جدل‌ها را گرچه تند و گزنده، در کنترل دارد و نیازی به قطع این برنامه زنده نیست.

مجری برنامه به سوی فردا، یکی از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق است که مدیریت سایت تندروی رجانیوز را برعهده دارد، سایتی که خبرهای کاملن هم‌سو با دولت را ساخته و پرداخته می‌کند. این نشان از آن دارد که اصل بی طرفی مجری به عمد رعایت نشده‌است و مجری جوان برنامه هر وقتی از مهمانان اعترافی می‌گیرد مبنی بر این‌که دولت را قبول دارند یا نه.

در مناظره «حسین شریعتمداری» و «کواکبیان» عضو فراکسیون اصلاحات مجلس، مجری از کواکبیان خواست تا بگوید برای میرحسین موسوی و کروبی چه عنوانی را انتخاب می‌کند، «سران فتنه» یا «نخبه‌های مطرود» که البته این اصلاح‌طلب محافظه‌کار، عنوان نامزدهای ریاست‌جمهوری را برای این دو معترض انتخاب کرد.

برنامه به سوی فردا چند اصل مشخص دارد و این اصول البته چیزی جز همان تبلیغات رسمی جمهوری‌اسلامی در هفت ماه گذشته نیست

تا به حال برخی از چهره‌های شاخص جناح اصول‌گرا و منتقد دولت به این برنامه آمده‌اند که از آن میان گفته‌های «علی‌مطهری» بیش از دیگران جنجال بر پا کرد.  برنامه به سوی فردا چند اصل مشخص دارد و این اصول البته چیزی جز همان تبلیغات رسمی جمهوری‌اسلامی در هفت ماه گذشته نیست. این‌که رهبری نظام کاملن مصون از انتقاد است و باید محور وحدت باشد و دیگر این‌که دولت احمدی‌نژاد قانونی است و کوچک‌ترین تقلبی درانتخابات رخ نداده‌است. البته مهمانان برنامه می‌توانند در حوزه‌های مجاز، مثلن حماسه خواندن راهپیمایی طرفداران آیت‌اله خامنه‌ای در نوزدهم دی‌ماه مبالغه کنند واز نقش آمریکا و اسرائیل در شورش‌های چند ماهه صحبت کنند. با این حساب هیچ عضو شاخصی از معترضین که هنوز معتقد باشد در انتخابات تقلب شده و دولت احمدی‌نژاد را به رسمیت نشناسد به این برنامه دعوت نمی‌شود.

مناظره حسین‌شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان و افراطی‌ترین مخالف اصلاحات و کواکبیان از معدود چهره‌های اصلاح‌طلب مجلس، اوج این نگاه متناقض نسبت به آزادی بیان بود. حسین شریعتمداری به صراحت موسوی، خاتمی و کروبی را عامل آمریکا می‌دانست و تمام کسانی را که در راهپیمایی ها شرکت کرده‌اند را دشمن نظام اسلامی بر می‌شمرد و در مقابل کواکبیان گذشته از این‌که نمی‌توانست نماینده معترضین باشد، بارها اقرار می کرد که دولت و احمدی‌نژاد را قانونی می‌داند و تنها حرفش این است که معترضین را باید از اغتشاش‌گران تفکیک کرد و در نهایت همه رجال سیاسی باید لویی جرگه‌ای تشکیل داده و به تفاهم برسند. در این مناظره البته لحن صریح حسین شریعتمداری که ابراز می‌کرد اصولن طرفی برای مذاکره وجود ندارد، کار را به بن‌بست می‌کشید.

به نظر می‌رسد صدا و سیمای جمهوری اسلامی قصد دارد تا با مناظرات این‌گونه میان چهره‌های که برای نظام خودی محسوب می‌شوند قدری تصویر یک‌جانبه و هم‌گرا با سرکوب را تصحییح کند. اما در پشت صحنه این مناظرات می‌توان این هدف را هم حدس زد که صدا و سیما قصد دارد تا به مخاطبان بقبولاند که چهره‌های معتدلی در نظام هستند که با وجود مخالفت با احمدی‌نژاد، میرحسین موسوی را هم تایید نمی‌کنند و در نهایت رهبران جنبش اعتراضی را تندرو معرفی کند.

در عین‌حال ممکن است مناظره‌ها نتیجه‌ای کاملن خلاف آن‌چه مسوولان تبلیغاتی نظام می‌خواهند بر جای گذارد. حمله تند و صریح به موسوی و کروبی و تایید ضمنی این‌که به هرحال مخالفانی هم در کشور وجود دارند، دست آخر تنها مخالفان را عصبی می‌کند و شعار‌های معترضین را تندتر می‌سازد. باید منتظر ماند و ادامه سریال مناظرات تلویزیونی را دنبال کرد، شاید با اوج‌گیری اعتراضات بحث‌ها داغ‌ و هیجانی‌تر شود و خط قرمزهای اعتباری نظام کم‌رنگ‌تر به نظر رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,