Saturday, 18 July 2015
07 July 2020
کتاب‌خانه‌ی کوچک من

«ما و سختی بی‌‌پایان»

2012 August 28

نهال نوریان/ رادیو کوچه

سال‌‌ها از زمانی می‌‌گذرد که فایل‌‌های پی‌‌دی‌‌اف در اختیار ما قرار گرفته‌‌اند. در واقع مدت‌‌ها‌ست که کتاب در فرمت پی‌‌دی‌‌اف و شمایل‌‌های دیگر خود به عرصه‌‌ی مطالعاتی ما پا گذاشته است ولی شواهد امر به گونه‌‌ای هستند که کیفیت فایل‌‌ها از یک‌‌سو و مسایل حاشیه‌‌ای دیگر به‌‌تبع آن، آن طور نشان می‌‌دهند که گویی همین امروز بازار کتاب الکترونیک در فضای فارسی‌‌زبان پا گرفته است. اگر اهل خواندن کتاب‌‌های پی‌‌دی‌‌اف در کامپیوتر شخصی خود، روی گوشی موبایل، تبلت، ای‌‌بوک‌‌ریدر و یا لپ‌‌تاپ خود هستید، اگر کتاب‌‌های الکترونیکی را به‌‌طور مستقیم و شخصن از شبکه‌‌ی جهانی بارگذاری می‌کنید، اگر مجبور هستید یک کتاب الکترونیک را از طریق فضای مجازی خریداری کنید، اگر کیفیت این کتاب‌‌ها را هم‌‌خوان با حوزه‌‌ی استفاده‌‌شان و ابزار مورد کاربرد نمی‌‌دانید و اگر باز هم اگرهای دیگری هستند که خبر از دردسرهای شما در مواجهه با کتاب الکترونیک می‌‌دهند باید داستان دردسرهای این بخش را به‌تر از من بدانید. دردسرهایی که در سطح‌‌های مختلف مشکل‌‌های گونه‌‌گون ایجاد می‌‌کنند و گاهی پیش می‌‌آید که خواهنده‌‌ی کتاب، از یافتن کتابی که در جست‌و‌جوی آن است، منصرف می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تصور این‌‌که با سرعت و کیفیت اینترنت ایران آن هم مفروض بر این‌‌که وب‌‌سایت مورد نظر فیلتر هم باشد، بخواهید یک کتاب را دانلود کنید بیش‌تر شبیه به تصور یک فاجعه است تا دست‌یابی به یک کتاب. کتاب با مکافات دانلود می‌‌شود، سپس به‌‌سراغش می‌‌روید تا آن را باز کنید ولی فایل دانلود شده باز نمی‌‌شود و فقط شما با یک پیام اخطار مواجه می‌‌شوید. این اتفاق نادری نیست و حتا همین امروز هم که از عمر کتاب‌‌های الکترونیک فارسی‌‌زبان مدت زمان زیادی می‌‌گذرد، باز هم بارها و بارها به این نوع فایل‌‌ها بر می‌‌خوریم. مشکل به همین‌‌جا ختم نمی‌‌شود و می‌‌توان باز هم مثال آورد. در مورد عمده‌‌ی نسخه‌‌های اینترنتی موجود در نت در گنجینه‌‌ی زبان فارسی، هیچ آینده‌‌نگری و دور‌‌اندیشی ویژه‌‌ای صورت نگرفته است به‌‌طوری که این کتاب‌‌ها در چنان سطح کیفی و تکنیکی پایین و مایوس‌‌کننده‌‌ای تهیه شده‌‌اند که نه می‌‌توان آن‌‌ها را بر روی کتاب‌‌خوان‌‌های جدید استفاده کرد و نه حتا می‌‌توان تمهیدی به‌ منظور سامان‌‌دهی فایل و آماده‌‌سازی آن برای نیازهای کنونی به کار بست حتا اگر چنین امکانی هم وجود داشته باشد، کیفیت ظاهری خود کتاب‌‌ها به‌‌خصوص کتاب‌‌های اسکن‌‌شده، فرد متخصص را منصرف خواهد کرد.

زبان فارسی به ویژه همان فارسی مورد استفاده توسط ایرانیان، در چنان تنگناهای پیچیده و دهشتناکی قرار دارد که به‌‌طور قطع می‌‌تواند فضای مجازی و نشر کتاب‌‌های الکترونیک برای پیش‌برد این زبان یک گزینه‌‌ی شگرف تلقی شود ولی بهره‌‌گیری از این گزینه هم باید طبق اصولی باشد وگرنه زبان در همین سویه‌‌ی روشن هم می‌‌تواند دچار تشویش و فروپاشی شود. با نگاهی به روند انتشار کتاب‌‌های الکترونیک و مسایل پیرامونی آن مانند کیفیت نشر، معضل تکنیک و بهره‌‌گیری از ابزار، گنجینه‌‌ی تُنُک کتاب‌‌های در دست‌رس چه به‌‌لحاظ کمی و چه به‌‌لحاظ کیفی و بسیاری از مسایل دیگر که این حوزه را تحت تاثیر خود قرار می‌‌دهند می‌‌توان با نگاه کردن به تمامی این‌‌ها به الگویی از بردار استاندارد حوزه‌‌ی کتاب فارسی در این دسته‌‌ی خاص می‌‌توان دست یافت که اگر به آن اندیشیده نشود، الگوی پس‌رونده‌‌ی خود را ادامه خواهد داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,