Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
گفت‌و گوی روز

«ادامه بازداشت‌های فعالان آذربایجانی»

2010 January 14

رادیو کوچه

در پی برگزاری مراسم خاکسپاری چنگیز بخت‌آور در تبریز، چند تن از فعالان آذربایجانی در این مراسم  بازداشت شده و پس از دو هفته  هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند.

چنگیز بخت‌آور از فعالان شناخته شده آذربایجانی در تبریز است که در سال‌های اخیر به خاطر مبارزاتش در راستای خواست‌های ملی و زبانی آذربایجانی‌ها از سوی ماموران امنیتی ایران بازداشت و به زندان محکوم گردیده‌بود.

پیرامون این موضوع، اردوان روزبه گفت‌و گویی دارد با «نقی‌محمودی» وکیل دستگیرشدگان مراسم به خاک‌سپاری چنگیز بخت‌آور. این گزارش را از این جا بشنوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پی برگزاری مراسم خاکسپاری چنگیز بخت‌آور در تبریز، چند تن از فعالان آذربایجانی در این مراسم  بازداشت شده و پس از دو هفته  هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند.از این تعداد دستگیر شده هفت نفر آزاد شدند و هفت نفر دیگر به اطلاعات برده شدند. سه نفر از آنها به اسم آقایان علی حسین تهم‌تنی، ابراهیم فرج‌زاده و محمد‌رضا یوسفی به قرار وثیقه آزاد شدند ولی چهار نفر دیگر به‌نام آقایان رضا ابری، هادی مرتضی و یک نفر دیگر فعلن بازداشت هستند و به زندان منتقل نشدند.

تقریبن می‌توان گفت اتهاماتی که به این افراد وارد شده یکدست نیست. به بعضی از آنها اتهام تبلیغ علیه جمهوری اسلامی و به بعضی دیگر اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی منتسب شده‌است.

چطور این اتهامات تنها برای شرکت در مراسم خاک‌سپاری آقای چنگیز بخت‌آور به تمامی افراد زده‌شده است؟

متاسفانه این برای خود من هم جای ابهام است. فردی فوت شده و مراسم خاک‌سپاری او است و عده‌ای هم که آرام و در کمال آرامش حضور داشتند بدون اینکه سلاحی حمل کنند یا هیاهو و جنجالی به‌راه بیاندازند، مشغول خاک‌سپاری بودند و در حین خروج از گورستان متاسفانه مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفتند و دستگیر شدند. این مساله برای من هم تعجب‌آور است که واقعن علتی برای دستگیری این عده وجود نداشته و این‌ها مرتکب هیچ رفتار مجرمانه یا حتا رفتار ناهنجاری نشده بودند که در آنجا به آن شیوه و شکل دستگیر شدند و در حقیقت نزدیک به یک ماه است که در بازداشت به سر می‌برند.

در ظاهر این برخوردها در روز خاک‌سپاری آقای بخت‌آور سابقه قبلی داشته است. آیا فعالین مدنی در آذربایجان پیش  از این هم با تهدیدی مواجه بودند؟ به‌ دلیل اینکه دستگیر شدگان 23 تن بودند. آیا قبل از این نسبت به اینکه دستگیر خواهند شد و یا جلوی فعالیت‌شان گرفته شود، تهدیدی داشتند ؟

فقط من در مورد آقای عباس لسانی شنیدم که به ایشان اخطار داده بودند از اردبیل به تبریز نیاید و بر سر مزار آقای چنگیز ‌بخت‌آور حضور پیدا نکند. در مورد فعالان دیگر من اطلاع دقیقی ندارم ولی متاسفانه فشار بر فعالین مدنی آذربایجان به شدت افزایش پیدا کرده و انعکاس این اخبار هم در مدیا و مطبوعات خیلی محدود است و پابه‌پای سایر افراد بازداشت شده در تهران یا شهرهای دیگر، اخبار این دستگیر شدگان منعکس نمی‌شود.

فرد دیگری هم دستگیر شده به اسم آقای هوشنگ رضایی که تقریبن هم‌زمان با آن عده دستگیر شدند. ایشان یک موسسه فرهنگی‌هنری دارند که در آنجا زبان ترکی تدریس می‌شده یا کتاب‌های ترکی تحلیل می‌شده است. ایشان هم دستگیر شدند و به قرار وثیقه در زندان هستند که من وکیل ایشان هم هستم.

از طرفی چهار نفر دیگر روز 19 آذر در یک تجمع و جلسه خانوادگی در منزلشان دستگیر شدند. که گروه موسیقی کودکان و گروه فرهنگی هنری در آنجا تشکیل شده‌ بود و برای کودکان موسیقی و برنامه شعر و قصه ترتیب می‌دادند. چهار نفر از این عده را هم دستگیر کرده بودند که به قرار وثیقه آزاد شدند و هنوز دادگاه آنها تشکیل نشده‌است.

با توجه به اینکه ما حجم بسیار زیادی از اعترافات و یا درگیری‌ها را در مناطق ترک زبان می‌بینیم اما انعکاس آن در رسانه‌ها کم است.

علت آن را باید از شما بپرسم. شما که در زمینه مدیا، مطبوعات و اینترنت و به عنوان یک خبرنگار فعالیت می‌کنید.چون برای خود من هم جای سوال است که چطور می‌شود در تهران کوچک‌ترین دستگیری در کوتاه‌ترین زمان ممکن منعکس می‌شود و اخبار آن در تمام سایت‌ها نوشته می‌شود ولی در مورد فعالین آذربایجانی این‌طور نیست. در حالی که فعالیت فعالین آذربایجانی همیشه مسالمت‌آمیز، صلح‌جویانه و بدون خشونت و پرهیز از جنجال بوده و بیشتر در زمینه فرهنگی و هنری فعالیت داشتند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment